Logo DFB

Schopnosť prepínať na obranu po strate lopty je určite veľmi zaujímavá téma v modernom futbale. Práve tímy, ktoré dokážu po strate lopty veľmi rýchlo prepnúť na aktívnu obranu sú v dnešnom futbale úspešnejšie. Typickým príkladom kvalitného prepínania v hre sú nemecké futbalové kluby a špeciálne Nemecká futbalová reprezentácia - Die Mannschaft. V dnešnom článku si ukážeme cvičenie 4vs.2, ktoré slúži na zdokonaľovanie rýchlejšieho prepnutia na obranu. Cvičenie je z dielne Nemeckej futbalovej školy a bolo prezentované na trénerskej konferencii v Nemecku v roku 2011, ktorá sa uskutočnila v meste Bochum.

Na to, aby dokázalo futbalové družstvo zvládnuť kvalitné prepnutie hry, musí sa na tréningu naučiť vytvárať tlak na loptu po jej strate. Cieľom je dosiahnuť schopnosť, aby hráči dokázali po strate lopty okamžite vytvoriť represing (protipresing).

 

Cvičenie 4vs.2

Ihrisko s rozmermi 16m dĺžka, 6m šírka, je rozdelené na dve polovice. Na jednej polovici hrajú 4 modrí hráči proti 2 červeným hráčom. Na druhej polovici ihriska sú ďalší 2 červení hráči. Na prvej polovici sú 4 modrí hráči útočiacim tímom, ktorý drží loptu pod kontrolou. 2 červení hráči sú obrancovia, ktorí sa snažia získať loptu. Ak sa im to podarí, okamžite sa snažia presunúť hru na druhú polovicu ku svojim dvom spoluhráčom. Zároveň sa presúvajú na druhú polovicu a stávajú sa útočiacim tímom. Dvaja hráči z modrého tímu sa presúvajú ako obrancovia na druhú polovicu, až kým nezískajú loptu naspäť.

V prípade ak lopta opustí počas hry ihrisko, nadväzuje sa na hru na druhej strane ihriska. Hrá sa maximálne na 1-2 dotyky.

Toto cvičenie núti hráčov lepšie komunikovať (verbálne aj neverbálne), zlepšovať prehľad v hre, zlepšuje kondíciu hráčov a obsahuje aj technický aspekt.

 

Kľúčové body cvičenia:

1. Úlohou brániacej dvojice je vytvoriť tlak proti presile. Vždy jeden brániaci hráč vytvára tlak a druhý ho zaisťuje. Podstatou hry je hrať jednoduché prihrávky v pohybe.

2. Napriek malému priestoru, v ktorom sa hrá toto cvičenie, je dôležité, aby sa hráči útočiaceho tímu roztiahli čo najviac od seba. Obrancom sa potom ťažšie bráni.

3. Prepnutie na obranu začína už u štvorici hráčov, ktorá loptu práve stratila. Hneď sa snažia presovať dvoch hráčov súpera, aby tí nepreniesli loptu na druhú polovicu (represing - protipresing).

Cvičenie 4vs.2

 

Musíte tiež vidieť:

German Soccer School - Ako Nemecko znovu objavilo futbal - 1.časť

Športová psychológia - Profil moderného kouča

English Soccer School - Sam Allardyce - hodnotenie práce v akadémii West Hamu a jeho pohľad na projekt EPPP

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 
Pin It