Arsene Wenger

Existujú hráči, ktorí dokážu vyhrávať zápasy vďaka jedinečnému talentu. Ale hráči, ktorí majú talentu menej (majú svoje silné a slabé stránky) budú potrebovať pomoc. Poradcu, ktorý im ukáže ako realizovať ich potenciál. Vzťah kouč – hráč zostáva základom výborného výkonu. Dnes si povieme niečo o tom, čo musí spĺňať moderný futbalový kouč.

Bill Beswick strávil veľký kus svojho života snahou porozumieť, čo pomáha tímom vyhrať a je presvedčený, že kvalita trénera je veľmi významným faktorom. „Vo svojej kariére som mal veľké šťastie, že som mohol spolupracovať s veľmi dobrými trénermi. Získal som veľmi veľa z ich skúseností."

 

Cesta trénera - trénovanie sa mení

Jedinou konštantou moderného futbalu je zmena! Nárast vedomostného, skúsenostného, vedeckého a technologického vývoja má veľký vplyv na dnešný moderný zápas a na snahu a cieľ hrať kvalitne.

Keď porovnávame tradičný koučing s dnešným moderným koučingom, môžeme vidieť značné rozdiely:

Tradičný štýl                                  Moderný štýl

Sústredenie na výhru                        Sústredenie na výhru

Inštinktívny štýl                                Pozorné plánovanie

„Ja“ štýl                                          „My“ štýl

Autoritatívny štýl                               Demokratický štýl

Bývalý hráč                                       Kvalifikovaný tréner

Tréner                                              Učiteľ

Tréner rozpráva                                 Tréner počúva a potom rozpráva

Najdôležitejší je výsledok                    Najdôležitejšia je dokonalosť

Tvrdá práca                                       Inteligentná práca

Krik                                                  Vysvetľovanie

Orientovaný na úlohu                         Orientovaný na hráča

 

Veľká zmena nastala vo vzťahu hráč – tréner. Kladie sa dôraz na to, aby tréneri zdieľali proces s hráčmi – zdieľané vlastníctvo. Tento vzťah sa viac orientuje na hráča ako na úlohu.

Všetci tréneri sú hodnotení podľa výsledkov, ale pre moderného trénera nebude výsledok najdôležitejší. Veľmi dobre si uvedomujú, že snaha o dokonalý výkon – každodenné sústredenie sa na učenie a prípravu – je najlepším spôsobom ako zaistiť stabilné výsledky a vytvoriť skvelé vzťahy medzi hráčmi.

Tradičný kouč často pracuje sám a sám určuje aj program, ale v dnešnej dobe častejšie vidíme trénera ako lídra početného kvalifikovaného realizačného tímu. Lídra hľadajúceho konsenzus pre najlepšiu prípravu hráčov.

Veľmi významnou zmenou v práci trénerov je dnes využívanie športových vied a technológií pri učení a príprave hráčov. Najdramatickejšia zmena v Premier League a iných špičkových ligách je v pokroku analýzy zápasov, spätnej väzby a zodpovednosti hráčov. Tréneri sa snažia maximalizovať technologické výhody programov ako je Prozone a ďalšie.

 

"Zdravie tímu sa odráža v tvári trénera" (Arsene Wenger)

 


Moderný tréner = inteligentý a demokratický líder

Moderní tréneri pracujú inteligentnejšie, nie tvrdšie, viac premyslenejšie, demokratickejšie, viac vodca ako diktátor, vysvetľujú svoje myšlienky radšej ako kričia svoj názor.

Filozofia moderného kouča je založená na vzťahoch s hráčmi, je sústredená na rešpekt, zdieľanú ambíciu, dobrú komunikáciu a zdieľanú motiváciu, ktoré vedú k dokonalosti.

Pokračovanie k tejto téme pripravujeme v ďalšom článku o športovej psychológii. Viac informácií sa dozviete aj v knihe Sústreďme sa na futbal, ktorú si môžete objednať TU.  

 

Mohlo by vás zaujímať:

Predzápasová rozcvička - Pre game warming up

Holandský futbalový systém 4-3-3

Tony Mee - FC Rotherham United - cvičenia na zakončenie

SAQ Futbal

Sústreďme sa na futbal

Pin It