KNVB logo

V holandskom futbale sú tréningové zápasy dôležitou súčasťou každej tréningovej jednotky. V týchto zápasoch sa tréneri snažia zdôrazniť a využiť všetky elementy, na ktorých hráči pracujú počas tréningovej jednotky. Inými slovami, cvičenia, ktoré boli trénované oddelene počas tréningu sú potom využívané v tréningovom zápase. Dnes si ukážeme záverečný tréningový zápas 8vs.8 v rámci systému 4-3-3. Na záver ponúkame pohľad holandského odborníka Foppe de Haana na systém 4-3-3. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

{guest}

Prihláste sa, alebo ak ešte nemáte účet, zadarmo sa zaregistrujte tu.  {/guest}

{!guest}


Záverečný tréningový zápas

Záverečný tréningový zápas s počtom hráčov 8+1 na oboch stranách prebieha na ihrisku s rozmermi: cca. 70m dĺžka, 50m šírka. Rozmiestnenie hráčov na ihrisku vychádza z princípov systému 4-3-3. To znamená, že na oboch stranách sú prítomní: dvaja strední obrancovia, traja záložníci a traja útočníci. 

Momenty hry, v ktorých je dôležité zo strany trénera koučovanie sú načasovanie osobnej obrany a zabezpečenie dobrej pozičnej hry počas celého zápasu.

Keď hráč získa loptu, nepodstupuje zbytočné riziko, tak aby nedošlo k okamžitej strate. Pri hre treba brať do úvahy aj tieto kľúčové body: pohyb a priestor medzi hráčmi, poskytnutie krytia. Všetky tieto body sa v zápase neustále vyskytujú a na tréningu sa trénujú dvojnásobne. To znamená v samostatných cvičeniach a pri voľnej hre - tréningovom zápase.

Záverečný tréningový zápas 8vs.8

 

Pohľad Foppe de Haana na systém 4-3-3:

"Systém 4-3-3 nie je v porovnaní s inými systémami jednoduchý. Napríklad, počas fázy výstavby útoku je veľa hráčov pred loptou. Z tohto dôvodu, prihrávky smerom dopredu musia byť veľmi presné. Lopta by sa mala pohybovať efektívne. Pri systéme 4-3-3 musia byť pozície obsadené po celú dobu. Inými slovami organizácia na ihrisku musí byť dokonalá. To môžeme dosiahnuť len vtedy, keď každý hráč vykonáva svoje úlohy správne. Každý hráč si musí byť vedomý, že sa nesmie stratiť lopta a nesmie sa umožniť súperovi, aby získal veľký priestor vpredu, v ktorom môže útočiť. Ak sa útočník vyhýba svojim defenzívnym povinnostiam, potom ste zraniteľní. Každý hráč na ihrisku musí zohrať svoju úlohu. Od brankára až po stredného útočníka. Ale jedna vec je istá, systém 4-3-3 môže urobiť futbal veľmi zábavným."
{/guest}

 

Musíte tiež vidieť:

Dutch Soccer School - Holandská vízia futbalu - 2.časť - Podmienky tréningu, prečo sa u detí preferuje hra 4 na 4

Women´s Soccer - Patrícia Chládeková - talent Sovenskej reprezentácie WU19

SAQ Futbal - Dynamická rozcvička SAQ

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It