Posledná časť seriálu sa zameria na pozíciu Anglicka v rámci Európy. Zváži filozofiu a organizáciu futbalu v krajinách ako Španielsko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Belgicko. Autor kladie otázku – poučí sa Anglicko zo skúseností niektorých iných krajín, ktoré úspešne podstúpili reorganizáciu ich futbalovej infraštruktúry?
V ďalšej časti seriálu o analýze klubového, reprezentačného a mládežníckeho futbalu v Anglicku sa budeme zaoberať konfliktom medzi FA a Premier League, núteným zásahom britskej vlády do riadenia futbalu v Anglicku, príčinami prečo Gareth Southgate opustil post riaditeľa elitného rozvoja FA a povieme si niečo viac o EPPP – výkonnostný plán elitného hráča.
V tretej časti nášho seriálu o anglickom futbale, analyzuje autor pokusy FA (Anglická futbalová asociácia) a Premier League zlepšiť anglický futbal a úspešnosť tímu Anglicka – čo môžeme nazvať „elitnou ambíciou“. Prediskutuje potenciál viacerých aktivít FA na vyprodukovanie lepších anglických hráčov v nadchádzajúcich rokoch. Prvá časť tohto seriálu uvažovala nad niektorými problémami, ktoré by mohli vysvetliť nedostatok úspechu tímu Anglicka od roku 1966. V druhej časti sme sa dozvedeli, čo najviac ohrozuje progres anglického futbalu.
2.časť článku Paula Waring nadväzuje na 1.časť z minulého týždňa, v ktorej rozobral problémy anglického futbalu z minulosti a súčasnosti. Rozobral taktiež anglickú filozofiu trénovania od prípraviek. V dnešnej časti rozoberá ďalšie kľúčové problémy futbalu v Anglicku, kvôli ktorým ostrovania zaostávajú za špičkovými európskymi krajinami a prostredníctvom príkladov z krajín ako Nemecko, Holandsko či Španielsko hľadá riešenia. Niektoré šokujúce zistenia o Anglickom futbale sa dozviete v článku...
Anglický klubový futbal patrí dlhé roky k európskej a svetovej špičke. Dôkazom toho sú medzinárodné úspechy klubov ako Manchester United, FC Liverpool, Chelsea Londýn či Arsenal Londýn. Lenže reprezentačnému tímu Anglicka sa dlhodobo na medzinárodnej scéne nedarí. Na veľký titul čaká už od roku 1966. Aké sú príčiny toho, že klubový futbal v Anglicku dosahuje výborné výsledky, kým reprezentácia Anglicka sa márne snaží prekročiť svoj tieň?
Pred týždňom sme si ukázali anglický model rozcvičky pre kategóriu U11, ak máme tréning zameraný na prihrávky. Dnes si ukážeme anglický model rozcvičky pre kategóriu U10 prípadne mladšie ročníky, ak máme tréningovú jednotku zameranú na zlepšenie techniky a práce s loptou.
Dôležitejšie ako to, že hráme postupne zozadu, cez tretiny ihriska a vytvárame postupný útok je, aby hráči pochopili, kedy hrať rýchlo alebo kedy hrať pomaly. (Terry Moore - asistent manažéra akadémie FC Southampton)
Princípy hry sú základné stratégie, ktoré futbalový tím využíva k zdolaniu súperov.
Cvičenie od Terryho Moora, asistenta manažéra akadémie FC Southampton, je určené pre vekovú kategóriu U11. Ide o anglický model rozcvičky, v ktorej sa deti učia kombinačnej hre. Cvičenie rozvíja nasledovné individuálne herné činnosti hráča - preberanie lopty a prihrávanie.
Tony Mee, hlavný tréner mládežníckej akadémie FC Rotherham United (Anglická 1.liga - League One) je školiteľom FA licencie pre úrovne Level 1 a Level 2. Taktiež pracuje ako tréner v prvoligovom klube FC Rotherham United od roku 2002. Je držiteľom UEFA A licencie. Dnes si ukážeme jeho cvičenia zamerané na zakončenie.
Článok sa zaoberá zaujímavým projektom anglickej Premier League a FA (Futbalovej asociácie) na rozvoj mládežníckeho futbalu - EPPP (výkonnostný plán elitného hráča). Dozviete sa aké sú základné princípy a hlavné oblasti projektu. Riaditeľ mládeže v Premier League Ged Roddy vysvetlí pozadie vzniku EPPP aj to aké ciele chcú vďaka nemu dosiahnuť.
Strana 1 z 2