Technika

Taktika

Kondícia

Regenerácia

 

Akékoľvek tipy, nápady, postrehy, otázky a názory na futbalový tréning mládeže, ale aj celkovo môžete posielať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Futbaloví fanúšikovia na celom svete každý týždeň sledujú neuveriteľné futbalové majstrovstvo najlepších hráčov sveta v špičkových európskych ligách,  plus vrcholné predstavenia svojich obľúbených hráčov v Lige Majstrov UEFA. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Najlepšou kľučkou, ktorou sa môžete otočiť okamžite je Cruyffova kľučka. Je pomenovaná podľa legendárneho holandského hráča Johanna Cruyffa. Špičkoví hráči ju používajú vtedy, keď chcú zmeniť smer behu veľmi rýchlo.

Cristiano Ronaldo je ojedinelý zjav v súčasnom futbale. V prezentácii náročných technických zručností počas futbalového stretnutia sa mu môže rovnať azda iba Lionel Messi. My sa dnes zameriame na jednu zo špecialít Cristiana Ronalda, priamy kop, ktorý sám hráč nazval Tomahawk. Ide o technicky veľmi náročný kop, vyžadujúci tvrdú prácu na tréningu. Vo videu UEFA si môžete pozrieť jednotlivé kroky, ktoré je potrebné dodržať, ak chcete kopnúť priamy kop ako Cristiano Ronaldo.

Rady Wesleyho Sneijdera, momentálne hráča Interu Miláno a Holandska, víťaza Ligy Majstrov 2009/2010

Pokutový kop alebo penalta je vlastne priamy voľný kop zahrávaný zo značky pokutového kopu vzdialeného 11 metrov od bránkovej čiary. Je to odmena pre mužstvo, ktoré bolo faulované v súperovom pokutovom území. V súčasnosti sa veľmi veľa súťaží rozhoduje v penaltách, preto patria k povinnej výbave každého hráča, vrátane brankárov. Tí tiež zahrávajú penalty. Je to najvýhodnejšia štandardná situácia, príležitosť, ktorá sa nesmie zahodiť.

Výbornou pomôckou na rozvoj pohyblivosti a jej jednotlivé zložky (rovnováha, koordinácia, naprogramovaná pohyblivosť) vo všetkých vekových kategóriách je koordinačný rebrík. Je to ideálna pomôcka aj na rozvoj rýchlych nôh. Pripravili sme pre vás 7 cvičení, ktoré môžete v prípade, ak využívate koordinačný rebrík aplikovať do svojho tréningového procesu. Videá sú prebraté z Youtube od užívateľa Forsportuk. Postupne budeme ďalej pridávať rôzne varianty cvičení s koordinačným rebríkom.

Ak trénujete hráčov vo vekovej kategórii U-13, U-14 nasledovné cvičenia na koordináciu sú určené pre Vás.

Koordinačný tréning vyzýva hráčov k zdokonaľovaniu jednoduchých zručností pod väčším tlakom. Koordinačná práca je často pomalá a metodologická s dôrazom na správnu biomechaniku počas získavania správnych atletických pohybových návykov, ktoré sú požadované.