V tretej časti nášho seriálu o anglickom futbale, analyzuje autor pokusy FA (Anglická futbalová asociácia) a Premier League zlepšiť anglický futbal a úspešnosť tímu Anglicka – čo môžeme nazvať „elitnou ambíciou“. Prediskutuje potenciál viacerých aktivít FA na vyprodukovanie lepších anglických hráčov v nadchádzajúcich rokoch. Prvá časť tohto seriálu uvažovala nad niektorými problémami, ktoré by mohli vysvetliť nedostatok úspechu tímu Anglicka od roku 1966. V druhej časti sme sa dozvedeli, čo najviac ohrozuje progres anglického futbalu.
Elitná ambícia Anglicka
Koncom 90.rokov sa FA začala zaoberať podpriemernými výkonmi hráčov v národnom tíme. V roku 1997 inšpirujúc sa od Holanďanov, vymenovala FA úspešného bývalého klubového manažéra Howarda Wilkinsona za technického riaditeľa. Wilkinson dostal rozsiahlu úlohu dozerať na oživenie anglickej hry na všetkých úrovniach. Nanešťastie sa Wilkinson v roku 2002 vrátil do klubového manažmentu a ani za desať rokov sa nenašla za neho náhrada. Wilkinson určite chápe, aký je tento post dôležitý. V roku 2012 povedal: „Nepoznám krajinu v Európe, ktorá by nemala technického riaditeľa. Každá federácia potrebuje niekoho, kto by bol zodpovedný za strategické riadenie v zmysle technických záležitostí a FA nie je výnimkou.“ Wilkinsonova poznámka vyvoláva otázku, ako vážne zobrala FA tento problém.
Pokusy FA zlepšiť štandardy anglického futbalu sa posunuli ďalej menovaním Sira Trevora Brookinga za riaditeľa futbalového rozvoja FA v roku 2003. Brooking navrhol zásadné zmeny pri riešení klesajúcej úrovne v anglickom futbale, vrátane nedostatku techniky v porovnaní s niektorými európskymi krajinami. Brooking požadoval finančnú investíciu do rozvoja kvalitnejších trénerov. Videl to ako nevyhnutnú súčasť vízie, vychovať generáciu hráčov, ktorí sú technicky zdatní, dobrí v rozhodovaní a lídri so schopnosťou prevziať zodpovednosť v stresových situáciách.
Počas posledných desiatich rokov sa Brooking a jeho kolegovia v FA snažili zlepšiť šance tímu Anglicka, vrátane vynaloženia veľkého objemu peňazí na zazmluvnenie zahraničných manažérov. Obaja, Sven Goran Eriksson (2001-2006) a Fabio Capello (2007-2011) prišli s prvotriednou reputáciou ako európski kluboví manažéri. Avšak nedoviedli Anglicko k turnajovému úspechu a nebolo pozorované ani výrazné zlepšenie vo výkone Anglicka. Pod súčasným manažérom Royom Hodgsonom boli výkony tímu Anglicka na EURO 2012 a v kvalifikačných zápasoch na Majstrovstvá sveta najmä proti Ukrajine a Čiernej Hore pohromou, vďaka dobre známym chybám.
Bývalý hráč Anglicka a bývalý manažér FC Middlesborough Gareth Southgate bol v roku 2010 menovaný za riaditeľa elitného rozvoja FA (FA Head of Elite Development), s kompetenciou implementovať 25 odporúčaní obsiahnutých v kontrolnej správe FA, týkajúcej sa rozvoja mládeže (FA's Youth Development Review). Táto iniciatíva vyústila do rozsiahlych konzultácií o tom, ako najlepšie vychovávať hráčov a trénerov a akým spôsobom má napredovať anglický futbal na všetkých úrovniach. Po krátkom čase v tejto pozícií Southgate povedal: „Ak nezmeníme spôsob, akým trénujeme deti a ak nezmeníme formát hry u mládeže, potom robíme všetkým medvediu službu.“ V Európe je všeobecne akceptovaný fakt, že produkovanie kvalitných trénerov je kľúčovým komponentom výchovy mládeže.
Mnohí si mysleli, že Southgate bol pripravovaný na prevzatie pozície technického riaditeľa. Niektorí tipovali, že mal nasledovať príklad Matthiasa Sammera, ktorý ako nemecký technický riaditeľ úspešne spôsobil prevrat vo výchove mládeže po tom, ako bolo množstvo finančných prostriedkov investovaných do vzdelávacieho programu trénerov. Preto bolo sklamaním, keď Southgate v roku 2012 rezignoval a vzdal sa príležitosti uchádzať sa o post technického riaditeľa, pretože mal pocit, že mu chýbali potrebné skúsenosti. Dan Ashworth, bývalý rešpektovaný športový a technický riaditeľ West Bromwich Albion, sa v polovici roku 2013 stal riaditeľom elitného rozvoja FA (FA's Director of Elite Development) a začal úzko spolupracovať so Sirom Trevorom Brookingom v pozícii, ktorá zahŕňa rozvoj vybraných talentov v krajine a riadenie trénerského vzdelávacieho tímu FA.
V roku 2010, v jednoznačnom priznaní, že Anglicko zaostalo za inými krajinami po technickej stránke a chýbala mu jasná vízia pre rozvoj „elitnej“ mládeže, FA zverejnila dokument „The Future Game, technický sprievodca FA pre rozvoj mládeže“. Dokument naznačuje filozofiu hry, trénovania a víziu rozvoja mládeže v anglickom futbale v budúcnosti. Zdôrazňuje princípy kreativity a inovácie pre trénerov aj hráčov. The Future Game je založená na princípoch kvalitných prihrávok, držania lopty a tvorby hry zozadu, kde brankár a obrancovia budú sebavedomí pri zakladaní útočných akcií. Sir Trevor Brooking povedal: „Aby sme dosiahli technické zlepšenie v zápase, potrebujeme, aby všetci zainteresovaní do futbalu na všetkých úrovniach pomohli zdieľať filozofiu The Future Game.
V roku 2012, po desiatich rokoch plánovania, FA predstavila Národné futbalové centrum (NFC) v St. Georges Park, ktorého výstavba stála 120 miliónov libier. Plánovací proces začal za éry Howarda Wilkinsona na poste technického riaditeľa FA v rokoch 1997-2002. Wilkinson rátal s „Oxfordskou univerzitou vzdelávania trénerov“. Podľa Davida Sheepshanksa, riaditeľa NFC, St. Georges Park bude asistovať v rozvoji mladých hráčov a trénerov. Sheepshanks a jeho kolegovia z FA dúfajú, že toto zariadenie umožní anglickému futbalu nasledovať vzor tímov britských atlétov, cyklistov a veslárov. Veria, že futbal využije športovú vedu pre rozvoj anglických hráčov.
FA teraz rozdelila značné množstvo finančných prostriedkov na školenie top trénerov. Bývalý manažér Anglicka Steve McClaren, v súčasnosti manažér druholigového Derby County, nepochybuje, že Angličania sa potrebujú učiť od Nemcov a rozvinúť program vzdelávania trénerov. McClaren verí, že toto je jediný spôsob ako vychovať „inteligentnejších“ hráčov a zlepšiť výkon národného tímu.
Veda o učení a psychológia
V decembri 2012 klubová konferencia licencovaných trénerov FA v St. George's Park hostila rečníkov ako Guy Claxton z Univerzity v Bristole a John Allpress, tréner národného rozvoja mladých hráčov FA (FA National Young Player Development Coach). Claxton a Allpress zdôraznili, ako môže futbal vo Veľkej Británii profitovať z rastu „vied o učení“ na anglických univerzitách, vrátane znalostí o mozgových funkciách, psychológii a ako sa ľudia učia v skupinách. Hovorili o rozvoji „chytrých“ trénerov ako prostriedku na vychovanie „chytrých“ alebo inteligentných futbalistov. Claxton a Allpress opísali ako „chytrí“ tréneri na celom svete rozumejú tomu, že futbalové učenie zahŕňa programovanie mozgu a už začlenili túto vedomosť do svojej práce s hráčmi.
Klasickým príkladom „chytrého“ trénera je José Mourinho. Mourinho už veľa rokov uznáva, že aby maximalizoval potenciál hráčov a rozvinul víťaznú mentalitu, je dôležité zvažovať psychické aj fyzické vlastnosti. Mourinho chápe, aký rozdiel môžu urobiť psychické faktory v individuálnom a tímovom výkone. Verí, že tréner „musí byť všetkým: taktikom, motivátorom, lídrom, metodológom, psychológom.“ Mourinhovo chápanie psychológie pochádza zo získanej univerzitnej kvalifikácie v odbore športová veda s prevahou psychológie. Mourinho raz povedal: „Učiteľ na univerzite mi povedal, že tréner, ktorý vie iba o futbale, nie je špičkový. Každý tréner vie o futbale, rozdiel je v iných oblastiach. Bol učiteľom filozofie. Ja som jeho odkaz pochopil.“
Horst Wein, pracujúci v Centre výskumu a rozvoja Španielskej futbalovej federácie (The Royal Spanish Football Federation's Centre of Research and Development), napísal o koncepte „hernej inteligencie,“ kde inteligentní hráči na základe dobrého vnímania a rozhodovania predvídajú ako sa zápas pravdepodobne bude vyvíjať. Wein verí, že rozdiel medzi jedným a druhým futbalistom je v úrovni inteligencie ukázanej v zápase. Wein tvrdí, že „Vysoká úroveň výkonu vo futbale je možná iba za neustáleho používania hernej inteligencie. Hráč, ktorý je fyzicky fit a technicky zdatný, ale bez bdelej mysle nemôže byť považovaný za kompletného hráča.“
Mohlo by vás zaujímať:
Je pre úspech vo futbale najdôležitejší talent?
Futbal "Made in Germany" 3. časť