3.časť seriálu o renesancii Nemeckého futbalu Futbal "Made in Germany" rozoberá ďalšiu dôležitú stránku rozvoja futbalu v krajine trojnásobných majstrov sveta. Zaoberá sa stavebným boomom športových zariadení, ktorý prináša obrovský úžitok najmä pre mládežnícky futbal.
Stavebný boom prináša úžitok Nemeckému futbalu
Skoro každý klub v Bundeslige a 2.Bundeslige, za posledných 10 rokov, postavil nové akadémie alebo modernizoval a rozšíril existujúce.
Ako príklad Borussia Dortmund
V roku 2000 nemala Borussia Dortmund prakticky žiadne vzdelávacie zariadenie. Ihrisko Rabenloh, čo by kameňom dohodil od štadióna, slúžilo ako provizórne tréningové centrum, ktoré jednoducho nespĺňalo moderné kritériá. Napriek tomu sa BVB stal v sezóne 2001/2002 majstrom Bundesligy, ale klub nemal stále k dispozícii žiadne poriadne ihrisko pre mládežnícke tímy. To si vyžiadalo naliehavú výzvu k akcii. O to viac dôležitejšiu, potom čo Ligová asociácia v roku 2001 rozhodla o povinnom zriadení akadémií pre každý profesionálny klub. Dnes o 13 rokov neskôr, je Borussia Dortmund vlastníkom nádhernej akadémie v kraji Brackel. Na jar roku 2011 podstúpilo toto zariadenie ďalšiu prístavbu. Na Adi-Preissler-Allee v blízkosti golfového klubu Royal St.Barbara, trénuje A-tím Borussie pod vedením Jurgena Kloppa. Rovnako aj mládežnícke tímy, ktoré najmä vo vyšších vekových kategóriách patria k najlepším v Nemecku, našli svoj ideálny domov v severovýchodnej časti mesta.
V 36 akadémiách Bundesligy a 2.Bundesligy, ubytúvajú kluby v súčasnosti takmer 5 500 mladých hráčov. Majú k dispozícii najlepšie tréningové podmienky a získavajú slušné vzdelanie. Zatiaľ čo v centre pozornosti bola v prvej polovici minulého desaťročia výstavba štadiónov pre MS 2006, stavebný boom akadémií prebiehal takmer bez povšimnutia.
Postavené alebo značne rozšírené boli vysoko kvalitné športové zariadenia. Je pravidlom, že tieto tréningové centrá sú praktické a účelné, nie extravagantné. Každodenný život klubu sa točí okolo týchto zariadení a profesionálne tímy tam trávia čas ešte častejšie.
Modernizácia je trendom a povinnosťou
1899 Hoffenheim vytvoril pre tréning futbalistov toľko obdivované „El Dorado“. FC Bayern Mníchov rozšíril svoje priestory na Sabener Strasse. Hamburg SV urobil to isté v Ochsenzoll. Hertha BSC modernizovala svoj tréningový priestor, ktorý je súčasťou komplexu Olympijského štadióna. Bayer Leverkusen otvoril centrum pod názvom Kurtekotten. 1.FC Koln vylepšil ihriská a centrum Geissbockheim. Schalke 04 urobilo to isté so zariadením Bergerfeld. Od prechodu na štadión Nordpark si Borussia Monchengladbach užíva oveľa priestrannejšie prostredie, aké mal klub na starom štadióne Bokelberg Aréna. Či už ste na Weser štadióne v Brémach, na Cannstatter Wasen, ktorý patrí VFB Stuttgart, v klube 1.FC Norimberg, Hannover 96, VFL Wolfsburg, SC Freiburg alebo FSV Mainz 05, alebo v ktoromkoľvek inom klube v Bundeslige alebo 2.Bundeslige, čas sa nezastavil. Stavitelia, architekti, remeselníci, záhradníci všetci sa podieľali na prestavbách.
Nasledujúce stavby sú podmienkou každej akadémie, ako to vyplýva z licenčných podmienok Nemeckej futbalovej ligy (DFL). Tréningová plocha zložená zo šatní a troch trávnatých ihrísk ako aj ihriská s umelou trávou pre každý klub Bundesligy. Dve ihriská musia mať umelé osvetlenie. 2.Bundesliga musí mať dve trávnaté ihriská a aspoň jedno umelé osvetlenie. V oboch kategóriách musí byť technicky zabezpečené, aby bol možný tréning pod strechou počas zimného obdobia. Rozmery zariadenia nie sú uvedené v detailoch, ale musí tam byť priestor pre lekárov a fyzioterapeutov, ktoré susedia so šatňami tímov a trénerov. Ošetrovacie miestnosti, masážne izby, sauny a relaxačné kúpele sú povinné.
Čo sa týka počtu ihrísk, mnoho klubov už zďaleka prekročilo požiadavky. 9 ihrísk, vrátane jedného s predpísanou veľkosťou (umelá tráva) a 2 menšie ihriská s umelou trávou, tvoria akadémiu v Dortmunde po druhej prestavbe zariadenia, ktoré bolo otvorené v roku 2006 na mieste bývalej Britskej kasárne. „Veríme, že máme jedno z najlepších tréningových zariadení v Bundeslige“, hovorí riaditeľ futbalu v klube Michael Zorc. Druhá plne funkčná budova sa otvorila na konci sezóny 2010/2011. Zatiaľ čo Vestfálsky klub sa musel kvôli novým priestorom sťahovať, Eintracht Frankfurt upevnil svoje korene otvorením elegantnej 7 700m2 veľkej akadémie v Riederwalde v októbri 2010. Ide o skvelý architektonický kúsok, vďaka ktorému komplex v Riederwalde znovu získal postavenie v srdci klubu.
„Teraz sme sa spojili s každým klubom Bundesligy“, hovorí Axel Hellmann, člen výkonného výboru Eintrachtu. „Nový komplex v Riederwalde je stavebným kameňom pre úspech v profesionálnom futbale.“ 12 veľkých šatní, moderná posilňovňa, sauna a reštaurácia naokolo dotvárajú dobrý pocit. 3 a pol ihriska je k dispozícii pre mládežnícke tímy. Ako uznali zodpovedné osoby klubu, to však ešte stále nie je dostačujúce. Ako hovorí Axel Hellmann: „6 ihrísk je konečným cieľom, ktorý chceme dosiahnuť“.
Nie je to len príklad Eintrachtu. Stavebný boom prebieha v celej krajine a pracuje v prospech Nemeckého futbalu.
Mohlo by vás zaujímať:
Holandská vízia futbalu - 2. časť
Bill Beswick - líder medzi športovými psychológmi