FA

 Článok sa zaoberá zaujímavým projektom anglickej Premier League a FA (Futbalovej asociácie) na rozvoj mládežníckeho futbalu - EPPP (výkonnostný plán elitného hráča). Dozviete sa aké sú základné princípy a hlavné oblasti projektu. Riaditeľ mládeže v Premier League Ged Roddy vysvetlí pozadie vzniku EPPP aj to aké ciele chcú vďaka nemu dosiahnuť.

 

Projekt EPPP (výkonnostný plán elitného hráča) je stratégia navrhnutá tak, aby sa mládežnícky rozvoj v Premier League posunul na vyšší level. Je výsledkom konzultácií medzi vedením a klubmi Premier League, zástupcami Football league (2.liga), FA (Futbalová asociácia)a iných kľúčových zúčastnených strán.

EPPP

Obsahuje 6 základných princípov:
 1. Zvýšiť počet a kvalitu domácich hráčov, aby získali profesionálne zmluvy v kluboch a hrávali za A-tím na najvyššej úrovni.
 2. Vytvoriť pre hráčov viac času na hranie a trénovanie.
 3. Zlepšiť trénerské zabezpečenie.
 4. Zaviesť systém efektívneho merania a zabezpečovania kvality.
 5. Pozitívne ovplyvňovať  strategické investície do systému akadémií, preukázať hodnotu za peniaze.
 6. Snažiť sa o zavedenie významného vzostupu v každej oblasti hráčskeho rozvoja.
Dosiahne sa to tak, že sa pozornosť zameria na 4 hlavné oblasti:
 1. Trénovanie
 2. Roztriedenie
 3. Kompenzáciu
 4. Vzdelávanie

Akadémie budú kontrolované nezávisle a budú ohodnotené na stupnici do príslušnej kategórie. Hodnotenie bude od 1 do 4, kde číslo 1 je ohodnotenie pre najelitnejšiu akadémiu. Pri triedení a ohodnotení sa zvažuje až 10 faktorov, vrátane výkonnostného hodnotenia, tréningových zariadení, trénovania, vzdelávania a sociálnej starostlivosti.  Čím lepšie číslo klub dosiahne , tým bude mať k dispozícii viac peňažných prostriedkov. Projekt EPPP podporovaný Premier League a FA (Futbalovou asociáciou) preinvestuje viac peňazí ako kedykoľvek predtým do programov pre rozvoj mládeže po celej krajine.

 

Zameranie na mládežnícky rozvoj

Riaditeľ mládeže v Premier League Ged Roddy viedol pracovnú skupinu, ktorá vytvorila projekt EPPP a verí, že mládežnícky rozvoj nebol nikdy dôležitejší. „Od založenia Premier League tam bol vždy silný dôraz na rozvoj mládeže, ale zameranie na mládež pravdepodobne nebolo nikdy tak naliehavé, ako je to teraz,“ povedal Roddy.

Ged Roddy

„So stále sa zvyšujúcou kvalitou Premier League a výnimočnou kúpnou silou klubov, sa stalo podmienkou pre každého mladého hráča v akadémii, že ak chce uspieť musí patriť nielen k najlepším hráčom v Anglicku, ale aj vo svete. Je to obrovská výzva pre všetkých mladých hráčov. Uskutočnili sa rozsiahle debaty o futbale, ktoré sa zaoberali otázkou ako možno modernizovať mládežnícky systém, aby poskytol najlepší program na podporu úsilia našich domácich odchovancov uspieť v najväčšej lige.“

Roddy hovorí, že projekt EPPP čerpá zo spoločných osvedčených postupov, ktorým sa už v mládežníckom systéme v Anglicku darí a učí sa od iných mládežníckych systémov vo futbale a v ďalších elitných prostrediach po celom svete.

Niektoré kľúčové oblasti EPPP sa zameriavajú na:

 1. Povoliť klubom, aby mali viac času na trénovanie mladých hráčov.
 2. Pomôcť klubom spojiť sa s miestnymi školami. Hlavným cieľom tejto snahy je pomôcť mladým hráčom získať to najlepšie futbalové aj akademické vzdelanie.
 3. Umožniť klubom, ktoré získali najvyššie ohodnotenie, prijímať do akadémií mladých hráčov zo vzdialenejších miest, čo nie je podľa súčasných pravidiel povolené.
 4. Pracovať s Football League (2.liga) na preskúmaní súčasného systému používaného na určenie odškodného.

 

„Nový systém bude vytvárať väčší prístup k hráčom“ Ged Roddy

Roddy pripúšťa, že neexistuje len jedna veľká myšlienka, ktorá zmení mládežnícky systém, ale upozorňuje na detaily, ktoré môžu pomôcť  dosiahnuť  dobré výsledky.

„Mnoho inovácií navrhnutých v nových plánoch prispeje k dosiahnutiu rozšíreného okrajového vzostupu v každej oblasti mládežníckeho systému. Keď sa tieto okrajové vzostupy posplietajú dokopy, spoločne prinesú významné zlepšenie v rozvoji domácich hráčov.  To chcú dosiahnuť všetky kluby,“ tvrdí Roddy.

Nový systém bude vytvárať väčší prístup k hráčom, aby mohli získať viac času na tréning a aby sa mohli efektívne pripraviť na kariéru v Premier League. Tieto zmeny zvýšia intenzitu systému akadémií, čo vedie k zlepšeniu vzdelávania a programov na podporu kariéry. Akadémie sa stanú zárukou, že sa každému hráčovi poskytne komplexná podpora pre jeho vývoj.

Keď si to rozložíme na drobné, projekt EPPP je o vytvorení prostredia, v ktorom miestny chlapec, rozvíjajúci sa v miestnom klube od svojich 8-9 rokov, môže v budúcnosti obliekať dres prvého tímu klubu, v ktorom vyrastal.

To je sen každého chlapca a zatiaľ čo v súčasnosti ho dosiahne len niekoľko šťastlivcov, projekt EPPP je zameraný na vedecký elitný rozvoj a kladie si za cieľ zabezpečiť, aby sa spomínaný sen mohol stať realitou pre budúce generácie mladých hráčov v oveľa väčšom počte.  

 

Mohlo by vás zaujímať:

Anglický futbal - prichádza zmena? - 2.časť

Holandská vízia futbalu - 3.časť - Aké sú úlohy trénera a ako môže tréner ovplyvniť hráčov?

SAQ - Warming up=rozcvička vo futbale

SAQ Futbal

Pin It