Rozcvička

Určite už každý z vás niekedy navštívil zápas profesionálnych tímov u nás doma, alebo v zahraničí. Pre tieto mužstvá sa futbalové stretnutie začína už 45 minút pred úvodným písknutím rozhodcu do píšťalky. Hráči vykonávajú rutinné cvičenia a naťahujú svalové partie pod pozorným dohľadom trénera. Ak neveríte, odporúčame vám prísť na štadión skôr a overiť si tento fakt.

Ak ste súčasťou lokálneho amatérskeho tímu, skúste sa zamyslieť a porovnať, koľko času venuje na rozcvičku pred zápasom a tréningom váš tím. Z osobných skúseností vieme, že lokálne tímy sa tesne pred začiatkom stretnutia, niekedy dokonca až v čase zápasu, prezlečú do dresov a ich jedinou rozcvičkou je beh z kabíny na ihrisko.

 

Odborný slovník 

Anglický výraz „warming up“ znamená vo voľnom preklade zvýšiť teplotu tela a svalov. Svaly pri svojej činnosti (sťahovanie a naťahovanie) využívajú energiu. Menej ako štvrtina tejto energie ide na mechanickú činnosť a zvyšok energie produkuje teplo v svalových bunkách. Ako sa zvyšuje teplota svalov zvyšuje sa aj ich výkon. Nárast telesnej teploty iba o 1 stupeň je dostatočný pre maximálny efekt na aktívne svaly. Je vedecky dokázané, že najlepším spôsobom na výrobu potrebného tepla je beh.

 

Hlavné ciele rozcvičky vo futbale:

Rozcvička má pripraviť hráča na fyzickú aktivitu v tréningu a v zápase. Telo hráča sa musí dostať z pokojného stavu do stavu pripravenosti na tréning a zápas, musí sa rozohriať. Pri rozcvičke je dôležité dodržať istú postupnosť krokov, aby rozcvička postupne naberala na intenzite. Od jednoduchej chôdze, cez klus, ohýbanie kĺbov, naťahovanie svalov, šprinty, rýchle nohy až po prácu s loptou.

 

Výhody kvalitnej rozcvičky:
  1. Zvýšenie telesnej teploty 
  2. Nárast svalovej teploty
  3. Zmenšenie svalového napätia
  4. Pomáha dosiahnuť ľahšiu pohyblivosť kĺbov
  5. Pripravuje kardiovaskulárny a dýchací systém
  6. Znižuje riziko zranenia
  7. Pomáha pripraviť sa psychicky na fyzickú aktivitu, ktorá bude nasledovať 
  8. Pomáha hráčom zvyknúť si na povrch, na ktorom sa bude hrať duel

Odporúčaná doba trvania rozcvičky je od 15 do 30 minút, ukončenie rozcvičky sa odporúča 5-10 minút pred stretnutím.

Nabudúce si povieme viac o tom čo je to dynamická rozcvička a prečo je pre futbalistov účinnejšia. Oveľa viac informácií o rozcvičke, rozdiely v predtréningovej a predzápasovej rozcvičke nájdete v knihe SAQ Futbal – tréning a príprava od britského autora Alana Pearsona. Detaily o možnostiach objednávky nájdete TU.

SAQ Futbal

 

Mohlo by vás zaujímať:

Predstavenie knihy SAQ Futbal

Je pre úspech vo futbale najdôležitejší talent?

Čo znamená skratka SAQ?

Pin It