Dynamická rozcvička

Článok sa zaoberá dynamickou rozcvičkou od SAQ. Začína odporúčaním autora SAQ Programu Alana Pearsona a úvodnou video ukážkou dynamickej rozcvičky. Pokračuje vysvetlením prečo je dynamická rozcvička pre futbalistov účinnejšia a nájdete tu aj odkaz na knihu SAQ Futbal - tréning a príprava + krátke video s ukážkovými cvikmi na dynamické rozcvičenie. Podrobnosti v článku...

 

Alan Pearson

Odporúčanie Alana Pearsona

„Nedávno som pozoroval niekoľko rozcvičiek pozostávajúcich zo zmesi pohybov Dynamic Flex a statického strečingu. Tréneri argumentovali tým, že zostavili to najlepšie z oboch typov. Avšak akýkoľvek statický strečing – bez ohľadu na použitie dynamických pohybových vzorov – je škodlivý pre výkon futbalistu pred tréningom a zápasom. Na tomto stupni by nemalo byť absolútne žiadne statické cvičenie.“

Ukážku dynamickej SAQ Rozcvičky si môžete pozrieť TU

 

 

Prečo je dynamická rozcvička pre futbalistov účinnejšia?

Často sa stáva, že tímové rozcvičky obsahujú klus okolo ihriska, potom sériu statických naťahovacích cvičení zameraných na hlavné svalové skupiny tela a na záver nasleduje nejaká práca s loptou. Takýto spôsob rozcvičky je nesprávny. Statické cvičenia vedú k väčšiemu počtu zranení a strate sily, ale sú aj nevhodné, keďže v zápase ich nevyužijeme (Kokkonen, Nelson and Cornwell, in: Pearson, 2007). Hráči nepotrebujú robiť cvičenia ako gymnasti, či tanečníci, ale musia v zápase predviesť dynamické, výbušné, pohyby rôznymi smermi. Musia robiť v zápase pohyby ako nožničky, voleje do strany, rybičky a dynamické cvičenia umožnia hráčom, aby ich vykonali pružne a v pohybe. 

 

Svaly bez pohybu nemajú dostatočnú teplotu, preto sa nerozohrievaj staticky.

Správna rozcvička znamená menej zranení, najmä v chladnom počasí.

Rozcvička pomáha rozvíjať trpezlivosť, sebadisciplínu, koncentráciu, pozitívny postoj.

 

Ďalšie podrobnosti a hlavne detailný popis cvičení aj s obrázkami na dynamické rozcvičenie nájdete v knihe Alana Pearsona – SAQ Futbal – Tréning a príprava. Slovenskú verziu tejto populárnej knihy plnej nových cvičení pre moderný tréning si môžete objednať TU.

SAQ Futbal

Kniha SAQ Futbal v sekcii rozcvička obsahuje viac ako 25 cvičení pre dynamické rozcvičenie aj s veľkým množstvom variácií, takže na každom tréningu pripravíte pre svoj tím vždy kvalitnú a neustále novú rozcvičku. Vaši hráči ocenia snahu o moderný prístup k tréningu zlepšenými výkonmi na ihrisku.

Malú video ukážku cvičení na dynamické rozcvičenie nájdete TU.

 

V knihe samozrejme nájdete presný návod ako treba pripraviť správnu rozcvičku. Nájdete tu informácie o pred tréningovej a predzápasovej rozcvičke (dĺžku trvania rozcvičky, 8 variantov mriežkových formácií) a pri každom cviku nájdete presný cieľ, opis, kľúčové body a rôzne varianty cvičenia + počet setov a opakovaní cviku.

 

Nabudúce si povieme niečo o predzápasovej rozcvičke podľa SAQ.

 

Mohlo by vás zaujímať:

FC Barcelona - report z mládežníckej akadémie - 1.časť

Quo Vadis Taliansko?

Bill Beswick - líder medzi športovými psychológmi

 

Sústreďme sa na futbal

Pin It