Tony Mee

Tony Mee, hlavný tréner mládežníckej akadémie FC Rotherham United (Anglická 1.liga - League One) je školiteľom FA licencie pre úrovne Level 1 a Level 2. Taktiež pracuje ako tréner v prvoligovom klube FC Rotherham United od roku 2002. Je držiteľom UEFA A licencie. Dnes si ukážeme jeho cvičenia zamerané na zakončenie.

 
Cieľ cvičení: streľba z diaľky, zakončenie po centroch
 

 

Cvičenie č.1
 
Nastavenie cvičenia:

Hráči sú rozdelení do 3 skupín (A,B,C). 3 vlajky označujú štartovací bod pre každú skupinu. Ďalšia vlajka je umiestnená približne 8-10m vo vnútri pokutového územia medzi bránkovou žrďou a hranicou bránkového územia. Lopty sú umiestnené v skupinách A, B a tiež na jednej strane za čiarou pokutového územia. Všetci hráči štartujú cvičenie pri jednej z troch vlajok.  Jeden brankár je pripravený v bráne, druhý brankár čaká vedľa bránky, tak ako je to na obrázku 1.

Priebeh cvičenia:

Cvičenie začína hráč A. Hráč A si posunie loptu 1 dotykom do strany a potom zakončuje na bránu. Okamžite po strele začína šprintovať  popri vlajke skupiny C. Hráč B prihráva loptu v smere vlajky umiestnenej v pokutovom území. Hráč C si musí načasovať beh tak, aby bol včas pri lopte, ktorú adresuje hráč B a strieľa na bránu. Hráč A potom centruje loptu zo strany do pokutového územia pre hráčov B a C, ktorí zakončujú na bránu.

Po približne 4 minútach sa zmení smer, aby sa zabezpečili centre a strely z oboch strán ihriska.

 Finishing exercise 1

Cvičenie č.2 - vylepšenie cvičenia č.1

3 hráči sú umiestnení približne 35m od brány, kde pôsobia ako prihrávači (obrázok 2). Každý z nich je zásobený loptami. Cvičenie začína prihrávkou 1 na hráča A, ktorý kontroluje loptu. Hráč A sa musí otočiť a vystreliť na bránu. Okamžite po strele začína šprintovať  popri vlajke skupiny C. Prihrávka 2 je adresovaná hráčovi B, ktorý sa otáča do vnútornej strany vlajky, vytvára uhol pre rýchlu strelu na bránu. Hráč B sa potom okamžite otáča späť okolo vlajky, aby prijal strieľanú prihrávku 3 od rozohrávača. Hráč B musí dostať túto loptu pod kontrolu veľmi rýchlo, aby mohol prihrať strieľanú prihrávku k vlajke vo vnútri pokutového územia pre hráča C. Hráči B a C musia zostať aktívni v pokutovom území, aby si správne načasovali svoj nábeh na center od hráča A.

 
Kľúčové body:

Pokús sa urobiť všetko v zápasovej rýchlosti.

Presné a strieľané prihrávky od rozohrávačov.

Hráč B musí dať strieľanú prihrávku presne smerom k vlajke vo vnútri pokutového územia pre hráča C, ktorý útočí na zadnú žrď. Hráč C si musí načasovať nábeh tak, aby sa dostal k lopte skôr ako sa tá dostane k vlajke.

Hráč B sa nesmie dostať do pokutového územia príliš skoro, keď si nabieha na center od hráča A.

Hráč C musí zostať aktívny v pokutovom území, aby si načasoval nábeh a mohol prijať center od hráča A.

Finishing exercise 2 

Mohlo by vás zaujímať:

Louis Van Gaal - prihrávky do trojuholníka

Tréningové pomôcky pre SAQ tréning

Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012 - 2.časť

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It