Stuart Pearce

"Ak pôjde krajný útočník do stredu ihriska, ty ako krajný obranca ho nasleduj. Tvoje krídlo má za úlohu pokryť súperovho útočiaceho krajného obrancu, ktorý si môže zabiehať do uvoľneného priestoru." (Stuart Pearce)

Futbalový portál 4-4-2 spravil zaujímavé video s anglickým profesionálnym trénerom Stuartom Pearcom, ktorý ako bývalý skvelý krajný obranca radí práve hráčom na tomto poste ako byť úspešný pri bránení proti systému 4-3-3.

Pri bránení tímu, ktorý hrá systémom 4-3-3 sa musíme v podstate vysporiadať s 3 súperovými útočníkmi. Dnes sa zameriame na úlohu krajných obrancov pri bránení tohto systému. Našim sprievodcom bude Stuart Pearce.

Stuart spomína predovšetkým nasledovné informácie, ktoré by krajnému obrancovi zdôraznil:

Pri bránení systému 4-3-3 majú krajní obrancovia na starosti krajných útočníkov a stredného útočníka bránia dvaja strední obrancovia. Jeden zo stredných obrancov je vždy tesne pri strednom útočníkovi, druhý stredný obranca ho kryje. To znamená, že strední obrancovia nepotrebujú od krajného obrancu, aby sa k nim posunul bližšie, ak je lopta na opačnej strane ihriska.

"Maj na pamäti, že ako krajný obranca si zodpovedný vždy za krajného hráča, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádza lopta. Ak je lopta na opačnej strane ihriska, poskytneš určitú podporu strednému obrancovi. Ale len veľmi malú podporu, ak sú v tom priestore prítomní dvaja útočníci. Hlavná zodpovednosť krajného obrancu je zostať pri krajnom útočníkovi, " hovorí Stuart.

Kdekoľvek pôjde krajný útočník, tak krajný obranca pôjde za ním. Musí byť tesne za ním a nesmie ho nechať otočiť sa s loptou.

Stuart ďalej zdôrazňuje: "Ak pôjde krajný útočník do stredu ihriska, ty ako krajný obranca ho nasleduj. Tvoje krídlo má za úlohu pokryť súperovho útočiaceho krajného obrancu, ktorý si môže zabiehať do uvoľneného priestoru."

"Po celý čas je zodpovednosťou krajného obrancu brániť krajného útočníka. Ak zostane na kraji a dostane loptu, v rovnakom čase k nemu musím pristúpiť. Ak útočník opustí krídlo a klesne hlbšie do stredu ihriska musí ho krajný obranca sledovať. Ak však útočník pôjde až na vlastnú polovicu, nechaj ho ísť. Nenechaj sa vytiahnuť príliš ďaleko z pozície."

 

Kľúčové body:

1.Strední obrancovia pokrývajú stredného útočníka

2.Krajný obranca sa musí zamerať na krajného útočníka (krídlo)

3.Nenechaj svojho stredného obrancu nechráneného

4.Nasleduj krajného útočníka kdekoľvek ide

5.Dostaň sa k nemu natesno a nedovoľ mu otočiť sa

6.Nasleduj súperove krídlo ak ide do stredu ihriska, tvoje krídlo pokryje útočiaceho krajného obrancu súpera

7.Nedaj sa vytiahnuť príliš ďaleko z pozície

 

Video s radami Stuarta Pearca


 


Musíte tiež vidieť:

English Soccer School - Anglický model rozcvičky pre U11 - kombinačná hra

German Soccer School - Footbonaut - Dokonalá tréningová pomôcka Borussie Dortmund

Slovenský futbal - Španieli lídrom rebríčka európskych reprezentácií U19, Slovensko na 24.mieste!!!

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It