"Obmedzte brankárove možnosti na rozohrávku tým, že rozpolíte ihrisko." (Stuart Pearce)
V dnešnom článku si predstavíme rady od anglického trénera Stuarta Pearca, ktorý okrem iného trénoval v rokoch 2007 - 2011 aj reprezentáciu Anglicka do 21 rokov. Má bohaté hráčske a taktiež trénerské skúsenosti a dnes nám povie niečo o tom, ako úspešne brániť vpredu, teda už od útoku.
Stuart tento spôsob bránenia používal veľmi často práve pri reprezentácii Anglicka do 21 rokov, kde používali formáciu 4-3-3. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.
{guest}
Prihláste sa, alebo ak ešte nemáte účet, zadarmo sa zaregistrujte tu. {/guest}
{!guest}
Ak súperov brankár rozohráva loptu od vlastnej brány a pozerá na možnosť rozohrať loptu nakrátko na obrancu, umožníme mu, aby rozohral loptu na stredného útočníka. V takomto prípade dáme informáciu nášmu strednému útočníkovi, aby sa dostal medzi stredných obrancov. Jeho úlohou je zaistiť, aby stredný obranca nemohol rozohrať loptu naprieč na druhú stranu (obrázok č.1).
Ak má brankár loptu v rukách, má možnosť rozohrať ju kdekoľvek po celom ihrisku. Takže brániš všetkých zvyšných 10 hráčov. Ak sa však brankár rozhodne prihrať jednému alebo druhému stopérovi, môžeš povedať strednému útočníkovi, aby rozpolil ihrisko (horizontálne) (obrázok č.2).
Takže okamžite, keď pošleme stredného útočníka medzi súperových stopérov, brankár má možnosť rozohrať do jednej strany. Keď už poznáte stranu, kde rozohrá brankár, môžete si dovoliť opustiť hráčov súpera na opačnej strane (napr. brankár súpera prihrá loptu vpravo na stopéra, takže môžete opustiť hráčov súpera na ľavej polovici) (obrázok č.3).
Váš krajný obranca na voľnej strane sa posunie viac do stredu takmer na pozíciu stopéra a obrancovia vedia, že lopta môže prísť len na opačnú polovicu šírky ihriska (napr. súper rozohral loptu vpravo, takže ľavá polovica zostane voľná) (obrázok č.3).
Týmto spôsobom začnete súpera uzatvárať a zhustíte priestor na polovici, kde je lopta. Ak stopér prihrá loptu najbližšiemu krajnému obrancovi a váš záložník na neho vytvorí tlak, zrazu sa hra zmenší na štvrtinu šírky ihriska (obrázok č.4).
Nakoniec je krajný obranca nútený hrať priamočiaro (nakopne loptu vpred), alebo sa rýchlo obráti a prihrá loptu naspäť brankárovi. Ak sa tak stane obnovíš formáciu.
Brankár rozohrá loptu na opačnú stranu svojmu spoluhráčovi, ak sa ten presunie na túto pozíciu. Stredný útočník sa k nemu rozbehne a rozdelí ihrisko rovnako ako v prvom prípade, ale teraz na druhej polovici. Takže znovu zhustíš priestor na opačnej polovici (obrázok č.5).
Dúfaš v to, aby si získal početnú prevahu, na akejkoľvek strane ihriska, pre ktorú si sa rozhodol.
Kľúčové body:
1. Umožni súperovmu brankárovi, aby rozohral loptu na stredného obrancu.
2. Útočník musí rozdeliť stredných obrancov, aby im zabránil prihrať do opačnej strany. Ľavému stopérovi na pravého krajného obrancu a opačne.
3. Obmedzte brankárove možnosti na rozohrávku tým, že rozpolíte ihrisko.
4. Záložník presuje súperovho krajného obrancu, aby ešte viac zhustil hru.
5. Ak súper pokračuje v útočení (udrží loptu pod kontrolou spätnou prihrávkou na brankára), obnov svoj tvar a znovu pokračuj v presingu.
{/guest}
Musíte tiež vidieť:
English Soccer School - Anglický futbal - prichádza zmena? - 3.časť
German Soccer School - Nemecký model útočenia - Útočná herná kombinácia so zabiehaním