SAQ krst - Marek Hamšík

 V minulých dvoch článkoch o SAQ Futbale sme si podrobne rozobrali prvú dôležitú časť futbalového tréningu – Rozcvičku (Warming up). V 1.článku sme si vymenovali hlavné ciele rozcvičky, výhody kvalitnej rozcvičky a odporúčanú dobu rozcvičky. V 2.článku sme sa zaoberali Dynamickou rozcvičkou SAQ, kde nájdete odporúčanie Alana Pearsona, autora SAQ Futbalu, video ukážky dynamickej rozcvičky a vysvetlenie prečo je dynamická rozcvička pre futbalistov účinnejšia. Tentoraz si povieme niečo o predzápasovej rozcvičke...

 

Cieľom predzápasovej rozcvičky je pripraviť hráčov čo najlepšie fyzicky a mentálne na zápas. Táto rozcvička na rozdiel od predtréningovej rozcvičky musí byť rutinná, nie je tu priestor na skúšanie nových vecí. Dôležitá je jednoduchá, dobre známa štruktúra, aby sa hráči mohli koncentrovať najmä na zápas. Odporúčaná doba predzápasovej rozcvičky podľa SAQ je 30 minút.

Každá dobrá predzápasová rozcvička by mala obsahovať  dynamické rozcvičenie, vlastný čas pre hráčov, výbušné šprinty na krátku vzdialenosť, prácu s loptou a prípravné hry.

Presné poradie vymenovaných činností aj s časovým ohraničením s presnosťou na minúty nájdete v knihe SAQ Futbal – tréning a príprava. Tento model predzápasovej rozcvičky využívajú popredné kluby v Premier League. Príkladom je Manchester United. Tu si môžete pozrieť video z predzápasovej rozcvičky United pred jedným zo zápasov v sezóne 2012/2013, kedy Manchester získal majstrovský titul.  

Nesmiete zabudnúť na návrat do šatne, ktorý bude určite trvať 2 až 3 minúty. Kým sa hráči vrátia do šatne, nemala by byť pauza medzi koncom rozcvičky a začiatkom zápasu viac ako 6-7 minút. V opačnom prípade hráči začnú chladnúť. Rozcvička SAQ bola vyvinutá tak, aby hráči skončili rozcvičku výbušne a preto začali zápas výbušne od úvodného výkopu.

Detaily nielen o predzápasovej rozcvičke SAQ nájdete v jedinečnej knihe od Alana Pearsona SAQ – tréning a príprava.

 

Možnosti pohodlnej objednávky priamo k vám domov nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať:

Uruguaj - Symfónia v nebovo modrom

Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012 - 2.časť

Bill Beswick - líder medzi športovými psychológmi

Sústreďme sa na futbal

Pin It