"Myslím si, že projekt EPPP je vynikajúci nápad, ktorý je ešte v plienkach, preto stále treba robiť nejaké úpravy. Ak by som mal ukázať na jednu oblasť, ktorú treba vyriešiť, tak je to problém, že projekt EPPP vychádza z neskoršieho obdobia výchovy hráčov, čo je medzi 16-21 rokov."
Preložili sme pre vás rozhovor s úspešným manažérom West Hamu Samom Allardyceom, ktorý v roku 2013 hovoril s portálom Yahoo! Allardyce hovoril o statuse kategórie jeden akadémie West Hamu United (najvyššie ocenenie pre akadémiu v Anglicku), ich nádejnom obrancovi, ktorý už reprezentuje Anglicko v kategórii U20 Danielovi Pottsovi a tiež o Elitnom pláne výchovy hráčov (EPPP).
West Ham je známy v mnohých kruhoch predovšetkým skvelou prácou vo futbalovej akadémii – aké dôležité pre vašu stratégiu v klube je vychovávať mladých hráčov?
Myslím si, že stratégiou každého futbalového klubu by malo byť vychovávanie mladých hráčov a myslím, že by sa na to mal klásť väčší dôraz oproti nedávnej minulosti. Problémom je, že výsledky sú v Premier League všetkým a každý sa na ne až príliš zameriava. Ľudia zabúdajú, že rozvoj a dlhodobé stratégie sú extrémne dôležité.
História West Hamu je jedna z najlepších, rozvoj hráčov vo West Hame je už mnoho rokov pozoruhodným bonusom futbalového klubu. Tony Carr odviedol absolútne fantastickú prácu, ale nanešťastie je to stále viac a viac zložité kvôli okolnostiam, s ktorými musíme pracovať. Do rozvoja futbalu plynie viac peňazí, ale stále je tu otázka času. Skutočne ho nie je dostatok.
Nemáme v tejto krajine dostatok kvalifikovaných trénerov a kým to nevyriešime a nebudeme konať rovnako ako sme pracovali pred Olympijskými hrami, nevychováme ďalšiu generáciu top hráčov pre tím Anglicka. Z pohľadu klubu, vo West Hame tvrdo pracujeme, aby sme prilákali toľko absolventov akadémie, koľko môžeme. V súčasnosti máme Marka Nobla, Jacka Collisona (v tejto sezóne už hrá za Ipswich), Jamesa Tomkinsa a Dannyho Pottsa (v súčasnosti je na hosťovaní v FC Portsmouth), ktorý má iba 18 rokov. Sme na správnej ceste, ale mali by sme vychovávať viac hráčov.
Ako viete, že hráč ako je Danny Potts je pripravený prejsť do prvého tímu?
Najprv ho predstavíte prvému tímu. Vidíte jeho hodnotenia, idete a pozriete si ho v zápasoch akadémie a potom v zápasoch U21 a potom ho pozvete na tréning seniorského tímu a pozorujete ho, ako zvláda situáciu.
Niektorí hráči prídu a veľmi prirodzene sa začlenia, pre niektorých je to trochu skľučujúce. Vtedy ich musíte poslať naspäť k výchovnému tímu a určíte, kedy nastane správny čas, aby ste ho priviedli späť k prvému tímu.
Keď sa stanú súčasťou prvého tímu, skúsite vybrať nie veľmi dôležitý zápas a postavíte ho na zápas. Takéto zápasy sú z nášho pohľadu najmä priateľské zápasy pred sezónou alebo prvé súťažné zápasy, kde hráte proti slabším súperom.
Ďalšou možnosťou je samozrejme poslať ho na krátky čas na hosťovanie a pozorovať ho. Danny si viedol veľmi dobre vo všetkých oblastiach, preto hrá v prvom tíme.
Akadémii West Hamu bol v júli 2013 udelený status Kategórie jeden (najvyšší status pre akadémiu v Anglicku) – aký vplyv bude mať podľa vás Elitný plán výchovy hráčov (EPPP) na spôsob, akým sa vytvárajú mladé talenty v tíme Anglicka?
Myslím si, že je to vynikajúci nápad, ktorý je ešte v plienkach, preto stále treba robiť nejaké úpravy. Ak by som mal ukázať na jednu oblasť, ktorú treba vyriešiť, tak je to problém, že projekt EPPP vychádza z neskoršieho obdobia výchovy hráčov, čo je medzi 16-21 rokov.
Myslím, že treba urobiť viac vo veku 12-16 rokov. Ak by sme to mohli aplikovať v tomto veku a získať viac času, kde by sme im mohli umožniť chodiť do školy vo futbalovom klube, potom by to fungovalo a určite by sme videli výsledok.
Bude mať Plán elitnej výchovy hráčov výhody pre národný tím?
Myslím, že musí; musíme myslieť viac Britsky a byť tiež sebeckí. Dnes si to mnohí z nás myslia, lebo máme svetovú značku, ktorá je dostatočná na vychovanie hráčov akejkoľvek národnosti.
Podľa mňa príliš veľa hráčov prichádza do Británie, aby obsadili miesto v akadémii, čo sa v iných európskych krajinách nedeje.
Musíme byť spravodliví, ale keď idete napríklad do Španielska, Talianska, Holandska alebo inej krajiny, tam takúto spravodlivosť nevidíte. Nevidíte integráciu iných národností do ich akadémií, preto si myslím, že musíme byť trochu viac sebeckí a venovať viac pozornosť výchove vlastných hráčov.
V opačnom prípade bude Anglicko veľmi chudobné, pretože nemá dostatok hráčov, z ktorých si môže vybrať, a ak nebudeme opatrní, v budúcnosti ich bude ešte menej.
Mohlo by vás zaujímať:
Revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam - 1.časť