Stefan de Vrij

Ako revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam priniesla Holandsku úspech na MS 2014

S 11 bývalými alebo súčasnými hráčmi Feyenoordu Rotterdam v zostave Holandska na tohtoročných MS 2014, vrátane 9 absolventov akadémie, mal tento populárny klub z Rotterdamu obrovský vplyv na prekvapujúco dobré výkony tímu Oranje v Brazílii.

Martin van GeelBolo slnečné sobotné aprílové popoludnie, keď sa Martin van Geel, technický riaditeľ holandského futbalového obra Feyenoordu, pozrel doprava na generálneho riaditeľa Erica Guddu a prikývol. Na jeho tvári sa objavil úsmev hrdosti. Potom jeho ruky začali tlieskať a úsmev sa ešte zväčšil. Pred jeho očami, 17 ročný mladík Gustavo Hamer práve vsietil úžasný gól proti tímu Vitesse Arnhem U17. Rodák z Brazílie, ktorý na drese používa futbalové meno Guga, vzal loptu zo svojej vlastnej polovici, prekľučkoval troch brániacich hráčov súpera a nakoniec preloboval aj brankára.

 

Gustavo HamerTesne pred spomínaným zápasom podpísal Hamer svoj prvý profesionálny kontrakt s Feyenoordom spoločne so svojim spoluhráčom z tímu U17 Jari Schuurmanom (ten dostal krstné meno podľa legendárneho fínskeho útočníka Ajaxu Jariho Litmanena) a s ľavým obrancom z tímu U19 Stefom Gronsveldom. Tento gól van Geela presvedčil, že podpis zmluvy s týmito hráčmi bol správny. Schuurman a Hamer pomohli Feyenoordu U17 výhrou 3:0 nad Vitesse zabezpečiť titul v Eredivisie U17 (najvyššia Holandská súťaž v kategórii U17). Zapamätajte si tieto mená. Možno budú ďalšou veľkou vecou na MS 2018 v Rusku.

Zlatá generácia 1994

Pred 4 rokmi bol Terence Kongolo, vysoký obranca a asi najtalentovanejší hráč jedného z najúspešnejších mládežníckych tímov akadémie Feyenoordu. Vyhral ligu, pohár a nakoniec s 5 spoluhráčmi z Feyenoordu aj ME U17 s Holandskom. Nová zlatá generácia sa zrodila vo Varkenoorde (sídlo akadémie Feyenoordu). Spolu s Karimom Rekikom, ktorý odišiel v roku 2011 do Manchesteru City a nedávno debutoval v národnom tíme, Kyleom Ebiciliom, ktorý odišiel na 3ročnú skúšku do Arsenalu a je teraz dôležitým hráčom Twente, Nathanom Akém, v súčasnosti veľkým talentom Chelsea, Anassom Achahbarom, Tonnym Vilhenom, Lucasom Woudenbergom a Jeanom Paulom Boetiusom, ktorí všetci hrávajú už za A tím Feyenoordu, Kongolo zaujímal futbalových skautov už celé roky. Väčšina z týchto hráčov hrávala spolu. Boli to len sedemnásťročné deti, tvoriace najmladší tím v akadémii.

Terence KongoloKongolo sa zúčastnil jedného z najvzrušujúcejších majstrovstiev sveta vo futbale v histórii. Po tom, čo si po Vianociach v roku 2013 zabezpečil stabilné miesto v A-tíme Feyenoordu. Kongolo konečne splnil očakávania, ktoré boli do neho celé roky vkladané. Keď videl svojich spoluhráčov z akadémie, Boetiusa a Vilhena, hrávať zápasy každý týždeň na obrovskom štadióne De Kuip (štadión Feyenoordu), motivovalo ho to zabojovať o svoje miesto ešte viac. Keď sa zranil 83 násobný reprezentant Holandska Joris Mathijsen, dostal sa Kongolo aj do záverečnej 23 člennej nominácie Louisa van Gaala na MS 2014. Stal sa vôbec najväčším prekvapením nominácie. Svoj debut na MS si odkrútil na pár minút v zápase základnej skupiny proti Chile. Kongolo nebol jediným hráčom z Feyenoordu v tomto úspešnom Holandskom tíme. Spolu s ním tam boli Jordy Clasie, Daryl Janmaat, Stefan de Vrij a Bruno Martins Indi (všetci absolventi akadémie).

Prehra 10-0, koniec a začiatok všetkého

Bolo to v októbri 2010, keď sa Feyenoord opäť ocitol na pokraji bankrotu. S nedostatkom peňazí to vyzeralo na koniec tohto slávneho klubu, ktorý bol kedysi jedným z najväčších a najbohatších klubov sveta. 40 rokov po víťazstve v Pohári Európskych Majstrov (dnešná Liga Majstrov) sa zdala byť sláva tohto klubu robotníckej triedy dávno preč. Po neuveriteľnej prehre 10-0 s rivalom PSV Eindhoven, vyzeral klub zlomený nielen finančne, ale aj hráčsky. Hráčom chýbala sila, pracovná morálka a mentálna sila. Všetky problémy klubu sa spojili do nedeľného popoludnia v októbri 2010.

{youtube}Xy0hI4nVTEE{/youtube}

Päť hráčov z Feyenoordu, ktorí sú pamätníkmi spomínaného zápasu s PSV sú teraz ťahúnmi Holandskej reprezentácie. Od Stefana de Vrij a Bruna Martinsa Indiho by nikto nepredpokladal, že sa dostanú tak ďaleko. Boli to malí a slabí obrancovia, ktorí nikdy neboli ťahúňmi tímov až do kategórie U17, ktorý trénoval tréner Cor Adriaanse (nedajte sa pomýliť menom a nezamieňajte si ho za meno bývalého trénera AZ Alkmaar a Ajaxu Co Adriaanseho). Georginio Wijnaldum sa sťahoval do PSV v roku 2011, Leroy Fer v tom istom roku do FC Twente (oba to boli zložité transfery) a Ron Vlaar teraz hráva za Aston Villu, aj keď Louis van Gaal by ho rád videl v Manchesteri United.

De Vrij, vysoký, inteligentný školák z malej kresťanskej obce v pokojnej časti provincie Južné Holandsko bol prvý, ktorý sa dostal do A tímu. Zatiaľ čo hráči v hierarchii pred ním opúšťali akadémiu, on mal premiéru v drese Feyenoordu v pohárovom zápase proti amatérskemu tímu Harkemase Boys na jeseň 2009, vo veku iba 17 rokov. V tej sezóne, vytlačil brazílskeho obrancu Andreho Bahiu zo základnej zostavy. Udomácnil sa vedľa Rona Vlaara, ktorý je teraz silným a betónovým obrancom v Holandskom tíme. O rok neskôr, Martins Indi, rodák z Portugalska, ktorý však vyrastal v tvrdej štvrti v Rotterdame, nazbieral svoje prvé minúty za A-tím Feyenoordu v zápase Pohára UEFA proti belgickému tímu KAA Gent.

Bruno Martins IndiPrehra 10-0 hovorila jasnou rečou. Klub nemohol ísť takouto cestou ďalej, lebo by to čoskoro znamenalo koniec všetkého. V tomto zmysle, keď si uvedomili rozsah problémov, to bol začiatok veľkej budúcnosti. Pri nedostatku kvalitných hráčov, nebola žiadna iná alternatíva, len sa pozrieť na druhú stranu ulice – na ihriská akadémie. Keď tréner Mario Been potreboval útočníka, vzal si 17 ročného Luca Castaignosa. Zatiaľ čo Feyenoord kupoval hráčov roky, úspešná akadémia v tichosti produkovala prvotriednych hráčov, pripravených nastupovať na štadióne De Kuip.

Pokračovanie článku už čoskoro

 

Mohlo by vás zaujímať:

Rondos - 3.časť - cvičenia 3 na 1 (tento článok je len pre registrovaných užívateľov)

Mládežnícky rozvoj v Nemecku

Športová psychológia - Profil moderného kouča

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal 

Pin It