VFL Wolfsburg

Zakončenie patrí medzi obľúbené cvičenia väčšiny futbalových hráčov. V takomto druhu cvičenia strieľajú hráči na bránu z rôznych smerov a uhlov. Prakticky každý tím plánuje zakončenie na bránu aspoň raz každý tréningový týždeň. Dnes si ukážeme tri cvičenia so zakončením v podaní nemeckého vicemajstra VFL Wolfsburg.

 

 

Cvičenie č.1 - zakončenie po otočke

Cvičenie prebieha na futbalovom ihrisku v priestore okolo hranice pokutového územia cca. 18 metrov od brány. Ide o dynamickú útočnú kombináciu s rýchlym zakončením. Cieľom cvičenia je rýchla streľba po otočke. Hráč č.1 (pozri obrázok) stojí viac po strane a prihráva loptu po zemi na krátku vzdialenosť (cca.1,5 - 2m) na hranicu pokutového územia k hráčovi č.2. Po prihrávke okamžite zrýchľuje ku kužeľu, pri ktorom je hráč č.2. Hráč č.2 je otočený chrbtom k bráne. Prvým dotykom si loptu preberie smerom do stredu a druhým dotykom strieľa na bránu. Dôraz je na presné, nie prudké zakončenie.

 

Kľúčové body cvičenia:

1. Dôležité je začať v pomalšom tempe, ale keď hráči získajú rutinu neustále zvyšujeme tempo a rýchlosť cvičenia.

2. Dôraz je na kvalitnom prvom dotyku, ktorým si útočník pripraví pozíciu na zakončenie. Ak hráč pokazí prvý dotyk, dostane sa zo správneho streleckého uhla a výrazne zníži svoju šancu vsietiť gól.

3. Hráči vykonávajú cvičenie najprv vpravo, neskôr vľavo.

VFL Wolfsburg - cvičenie na zakončenie č.1

 

Cvičenie č.2 - zakončenie po prihrávke rukou od brankára

Cvičenie prebieha na futbalovom ihrisku v priestore okolo hranice pokutového územia cca. 18 metrov od brány. Ide o dynamickú útočnú akciu s rýchlym zakončením. Cieľom cvičenia je streľba prvým dotykom po prihrávke rukou od brankára. Hráč č.1 stojí ako v predchádzajúcom cvičení viac po strane a začína akciu prihrávkou do rúk brankárovi stojacemu tesne za hranicou pokutového územia (vo vnútri šestnástky). Brankár chytí loptu do rukavíc a okamžite ju rozohráva po zemi smerom na stred pokutového územia hráčovi č.1. Hráč č.1 beží k lopte a prvým dotykom zakončuje na bránu. Dôraz je opäť na presné, nie prudké zakončenie.

 

Kľúčové body cvičenia:

1. Dôležité je začať v pomalšom tempe, ale keď hráči získajú rutinu neustále zvyšujeme tempo a rýchlosť cvičenia.

2. Hráči vykonávajú akciu najprv vpravo, potom vľavo.

3. Dôraz sa kladie na správne zakončenie prvým dotykom.

VFL Wolfsburg - cvičenie na zakončenie č.2

 

Cvičenie č.3 - zakončenie druhým dotykom

Cvičenie prebieha na futbalovom ihrisku v priestore okolo hranice pokutového územia cca. 18 metrov od brány. Ide o individuálnu dynamickú útočnú akciu so zakončením druhým dotykom. Cieľom cvičenia je streľba druhým dotykom. Hráč č.1 si loptu prvým dotykom posunie zo strany smerom na stred hranice pokutového územia a druhým dotykom strieľa na bránu. Dôraz sa kladie na presnosť zakončenia.

 

Kľúčové body cvičenia:

1. Dôležité je začať v pomalšom tempe, ale keď hráči získajú rutinu neustále zvyšujeme tempo a rýchlosť cvičenia.

2. Hráči vykonávajú individuálnu akciu najprv vpravo, potom vľavo.

3. Dôraz sa kladie na správny prvý dotyk, ktorým si hráč pripraví čo najvýhodnejšiu pozíciu na zakončenie.

VFL Wolfsburg - cvičenie na zakončenie č.3

 

 

Musíte tiež vidieť:

German Soccer School - Die Mannschaft - športový film roka 2014

English Soccer School - Stuart Pearce - Bránenie od útoku

Športová psychológia - Sebakontrola - praktické príklady - 1.časť

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It