Women U17

Po tom, čo sme predstavili aktuálne 5 ročné rankingy v mužských mládežníckych reprezentačných kategóriách U-17 a U-19, vám dnes predstavujeme 5 ročný ranking v kategórii U-17 žien. Počas posledných 5 rokov zasiahlo do kvalifikačných bojov v tejto ženskej kategórii spolu 46 krajín. Lídrom sú mladé Španielky, ktoré za posledných 5 rokov získali 2x zlato, 1x striebro a 1x bronz. Slovensko je na 35.mieste. Celkový ranking nájdete TU.

Spain women U17Na 2.mieste sú aktuálne majsterky Európy Nemky, ktoré okrem tohtoročného titulu získali zlato aj v roku 2012 + 2x bronz. Na bronzovom stupienku sú momentálne bezpečne Francúzky, ktoré získali striebro v roku 2012. Majsterky Európy z roku 2013 Poľky sú na celkovom 5.mieste. Pre porovnanie s ďalšími našimi susedmi, Rakúsko je na 10.mieste, Česká republika je na celkovom 16.mieste, Maďarsko je na 22.mieste a Ukrajina je na 28.mieste. Naša reprezentácia sa do kvalifikačných bojov zapojila iba v posledných 2 rokoch, aj preto sa nachádzame až na 35.mieste. Máme teda na čom pracovať.

Germany women U17

V kategóriách U17 a U19 je veľmi náročný postupový kľúč. Najprv nasleduje vždy na jeseň 1.fáza kvalifikácie (Qualifying  round). Tam sú tímy rozdelené do skupín po 4 tímy, hrá sa systémom každý s každým a do ďalšej fázy postupujú najlepšie 2 tímy. Na jar nasleduje 2.fáza kvalifikácie (Elite round). Postupujúce tímy z 1.fázy sú rozdelené do skupín opäť po 4 tímy a na záverečný turnaj ME postúpia už iba víťazi skupín. Na finálovom turnaji hrá 7 najlepších tímov + organizátor.

Kompletný ranking ženských európskych krajín v kategórii U17 nájdete TU.

Slovakia women U17Ako sme už spomenuli účasť Sloveniek v kvalifikácii na ME U17 sa viaže len s poslednými 2 rokmi, v ktorých sme neuspeli v 1.časti kvalifikácie. V septembri roku 2012 sme usporiadali kvalifikačný turnaj na Slovensku v mestách Banská Bystrica a Brezno. V úvodnom vystúpení sme nestačili na neskoršie Majsterky Európy Poľky a prehrali sme 0:4, rovnakým výsledkom v náš neprospech sa skončil aj duel proti líderkám rankingu Španielkam. V záverečnom zápase vybojovali naše hráčky 1.výhru v histórii tejto vekovej kategórie, keď vďaka 4 gólom Čopíkovej zdolali Faerské Ostrovy 4:1.

Ročník 2014 začal v septembri 2013 1.kvalifikačným kolom na Ukrajine. V úvode sme získali bod proti favoritovi skupiny Fínsku za remízu 2:2, aj keď po 1.polčase sme viedli už 2:0. Nasledovala však vysoká prehra s Holandskom 0:4, ktorá nás prakticky vyradila z boja o postup. V záverečnom zápase proti Ukrajine sme remízou 3:3 uhájili celkové 3.nepostupové miesto.

Uvidíme ako sa bude dariť zverenkám trénera Petroviča v roku 2015, ktorý štartuje v októbri 2014 1.kvalifikačným kolom. Našimi súpermi budú Slovinky, Holanďanky a Izraelky. Nádej na úspech nám dávajú čiastkové výsledky mladých dievčat, ktoré v roku 2014 už dokázali zdolať v prípravných zápasoch Bulharky, Srbky a Rumunky a práve včera 3.septembra získali na mládežníckom turnaji v Chorvátsku aj skalp Čiernej Hory.

Keďže sa o ženskom futbale na Slovensku píše v médiách pomenej, rozhodli sme sa ho zaradiť na náš portál. Ženský futbal je vo vyspelých krajinách veľmi populárny a v niektorých krajinách ako sú USA či Nórsko dokonca ešte populárnejší ako mužský. Na Slovensku je síce len v začiatkoch, ale práve preto mu treba venovať pozornosť, podporiť ho a medializovať, aby sa hráčska základňa neustále zväčšovala. Už onedlho si predstavíme ako sú na tom naše reprezentantky v kategórii U-19.

Mohlo by vás zaujímať:

FC Barcelona - report z mládežníckej akadémie

Borussia Monchengladbach - Presing a rýchle prepnutie - praktické cvičenia

Anglický futbal - prichádza zmena?

SAQ Futbal

Sústreďme sa na futbal

Pin It