Logo

V predchádzajúcich článkoch sme si už predstavili 5 ročné rankingy UEFA v mládežníckych kategóriách mužov U-17 a U-19 a ranking v mládežníckej kategórii U-17 žien. Dnes si doplníme kategóriu žien U-19. Počas posledných 5 rokov zasiahlo do kvalifikačných bojov v tejto ženskej kategórii spolu 49 krajín. Lídrom sú podobne ako v kategórii U-17 mladé Španielky. Tie za posledných 5 rokov nezískali titul ani raz, ale dostali sa dvakrát do finále (2012 a 2014). Slovensko zatiaľ stroskotalo hneď v 1.fáze kvalifikácie a nachádza sa na 33.mieste. Pozitívnou správou je, že v roku 2016 sa bude finálový turnaj ME U-19 v kategórii žien konať práve u nás.

Na 2.mieste rebríčka krajín sa nachádza Francúzsko, ktoré získalo v posledných 5 rokoch dvakrát titul ME (2010 a 2013). Na 3.mieste sú tesne pred Holandskom hráčky Nemecka. Tie získali spolu od 1.ročníka ME v roku 1998 už 6x titul ME, naposledy v roku 2011. Je zaujímavé, že Španielsko, Francúzsko a Nemecko kraľujú ženskému futbalu v Európe aj v kategórii U-17. Aktuálne majsterky Európy Holanďanky sú tesne za Nemeckom na 4.mieste a šampiónky z roku 2012 Švédky sú na 5.mieste. A ako sú na tom naše susedky? Česko je na 18.mieste, Rakúsko na 19.mieste, Poľky sú na 22.mieste a Ukrajina na 23.mieste.

Spain U19

V kategóriách U17 a U19 je veľmi náročný postupový kľúč. Najprv nasleduje vždy na jeseň 1.fáza kvalifikácie (Qualifying  round). Tam sú tímy rozdelené do skupín po 4 tímy, hrá sa systémom každý s každým a do ďalšej fázy postupujú najlepšie 2 tímy. Na jar nasleduje 2.fáza kvalifikácie (Elite round). Postupujúce tímy z 1.fázy sú rozdelené do skupín opäť po 4 tímy a na záverečný turnaj ME postúpia už iba víťazi skupín. Na finálovom turnaji hrá 7 najlepších tímov + organizátor.

Kompletný ranking ženských európskych krajín v kategórii U19 nájdete TU.

Sweden U19

Naše mladé reprezentantky vstupovali do kvalifikácie ME 2010 vo veľmi náročnej skupine. V Anglicku ich postupne čakali Nórky, Angličanky a Bielorusky. S Nórskom sme prehrali 1:5, s Anglickom 1:3 a na záver sme si pripísali výhru 5:1 nad Bieloruskom. Obsadili sme nepostupové 3.miesto.

V roku 2011 sme cestovali do Švédska a priviezli sme si 3 prehry. Išlo o vôbec najnevydarenejšie vystúpenie Slovenska U19 za posledných 5 rokov. S domácim Švédskom sme prehrali 0:4, so Škótskom rovnako 0:4 a so Srbskom po boji 3:4.

Rok 2012 bol zase najúspešnejší. Keď až do posledného zápasu sme bojovali o historický postup do 2.fázy kvalifikácie. Turnaj sme organizovali u nás. Hralo sa v Bardejove, Košiciach a Michalovciach. S Ukrajinou sme prehrali 0:2, so Švédskom po kvalitnom výkone 0:1. S turnajom sme sa rozlúčili výhrou 2:1 nad Srbskom, ale žiaľ na postup to napokon nestačilo.

V roku 2013 sme cestovali do Dánskeho Esbjergu a Varde. Na úvod sme nestačili na Island 0:4, domáce Dánky nám nedali žiadnu šancu 0:5 a aspoň proti Moldavsku sme siahali na výhru, keď nás do vedenia dostala Šušolová, ale súper v poslednej minúte vyrovnal a pripravil nás o cennú výhru.

V roku 2014 sme odohrali našu kvalifikačnú skupinu v Bulharsku, kde sme na úvod preverili 2.tím rebríčka Francúzsky a prehrali sme 0:4, ešte horšie to dopadlo proti Islandu 0:5. Aspoň súboj o 3.miesto nám vyšiel a vyhrali sme nad domácim Bulharskom 4:0 po 2 góloch Kantárskej a po jednom góle pridali Čopíková a Vrabcová.

Slovakia U19

V čase písania tohto článku už majú dievčatá za sebou aj kvalifikáciu na ME 2015. Opäť sme sa po roku predstavili v Bulharsku a zrodili sa podobné výsledky. Prehra 0:5 so Švajčiarskom, 0:3 s Rakúskom a na záver výhra 7:2 nad Bulharskom. 4 gólmi sa zaskvela v tomto zápase Čopíková. A ako zhodnotil posledný zápas a celkové výkony nášho tímu tréner Branislav Petrovič? "Bol to zápas dvoch polčasov. V prvom sme sa nedokázali presadiť a robili sme veľké chyby. Po prestávke sme spresnili hru a prejavilo sa to na šanciach, ktoré sme aj využili. Dievčatám chcem poďakovať, myslím, že sme urobili v kvalifikácii maximum a ukázali sme kde sa momentálne nachádzame v rámci svetového rebríčka."


Tieto posledné výsledky ešte nie sú započítané do celkového rankingu krajín.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Rondos - tajná zbraň Španielska - 2.časť

Borussia Monchengladbach - Presing a rýchle prepnutie - praktické cvičenia

Tony Mee - FC Rotherham United - cvičenia na zakončenie

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It