Rondo

V dnešnej časti nášho seriálu o tajnej zbrani Španielskeho futbalu Ronde si predstavíme dva konkrétne príklady Ronda pre tréningovú rozcvičku, definujeme si 3 základné typy prihrávok, ktoré sú pri Ronde dôležité a vysvetlíme si ako sa môže trénovanie Ronda využiť aj priamo v zápase pri rozostavení 4-3-3.

 

Rondos v rámci rozcvičky

Toto je bežne používané rondo na zahriatie a pravdepodobne najznámejší typ ronda, ktorý ľudia poznajú. Najbežnejší spôsob ako ho použiť, je mať 2 hráčov v strede, a ak skupina vonkajších hráčov urobí 10 prihrávok stredom, dvojica hráčov v strede musia šprintovať do druhého kruhu a začať tam v strede znova.

Ak niektorí stredový hráč získa loptu, tak vonkajší hráč, ktorý ju stratil a hráč, ktorý mu prihral idú do stredu.

Rondo warm up

 

Rondos v rámci rozcvičky s celým tímom

Hráči vytvoria kruh s 2 alebo 3 hráčmi v strede. Brankári sú začlenení do tohto cvičenia tiež. Vonkajší hráči majú na udržanie lopty 1 alebo 2 dotyky. Existuje množstvo variantov použitia rôznych kombinácií prihrávok, ktorými testujeme hráčov. Prihrávka stredom medzi obrancami, keď je to možné, je najcennejšia.

Rondo warm up

V predchádzajúcom obrázku sme si ukázali 3 typy prihrávok, ktoré je možné realizovať pri ronde. Tieto typy prihrávok sú dôležité nielen v kontexte s rondom, ale aj pri štýle hry na udržanie lopty. Prihrávka stredom medzi obrancami,  prihrávka stredom (nie cez obrancov), prihrávka krajom.

 
Prihrávka krajom

Prihrávka krajom je prihrávka, ktorú hráč adresuje spoluhráčovi vedľa seba na niektorej strane a neobohrá ňou obrancov.

 
Prihrávka stredom (nie cez obrancov)

Toto je prihrávka, ktorou obohráš obrancov, ale prihrávka nejde stredom medzi obrancami.

 
Prihrávka stredom medzi obrancami

Toto je prihrávka, ktorá ide stredom pomedzi obrancov a často sa nazýva prieniková prihrávka. Toto je možnosť, ktorú chceš aby hráči hľadali a vytvárali.

 

Tímový tvar a pozície

Neexistuje správna alebo nesprávna formácia, ale pre pozičné rondos v ďalších sekciách si predstavíme rozostavenie 4-3-3 aj s názvami postov:

1 – brankár

2 – pravý krajný obranca

3 – ľavý krajný obranca

4 – defenzívny záložník

5 – stredný obranca

6 – stredný obranca

7 – pravé krídlo

8 – stredný záložník

9 – stredný útočník

10 – stredný záložník

11 – ľavé krídlo

Rondo tvar v zápasovej formácii

Rondo team shape 1

Rondo team shape 2

Obrázok ukazuje potenciálne rondá, ktoré sa môžu objaviť, keď budeš hrať v rozostavení 4-3-3.

Môžeš si všimnúť, že v tejto formácii je potenciál prečíslovať súpera v každej oblasti ihriska a ak iný súperov hráč vstúpi do tohto priestoru, ďalší spoluhráč je nablízku, aby okamžite pomohol vytvoriť prečíslenie v náš prospech.

Napríklad v strede našej zálohy máme dve situácie 3 na 1, ale ak naše číslo 9 klesne, vzniká situácia 4 na 2.

 

Dôležitosť prečíslenia

Mnoho ľudí verí, že hráči musia byť iba technicky zdatní a mať určitý druh podpory od spoluhráčov za účelom udržania lopty alebo hrať štýlom na držanie lopty. Najčastejším nepochopeným aspektom štýlu držania lopty je potreba vytvárať prečíslenie na celom ihrisku.

Prečíslenie je, keď máš viac hráčov ako súper v príslušnej oblasti ihriska kde prebieha hra.  Toto je jeden z hlavných dôvodov prečo je hra len na 1 útočníka taká populárna. Pretože tímy chcú mať prevahu a prečíslenie v zálohe.

Tréneri a manažéri môžu nadstaviť svoje tímy tak, aby mali prečíslenie v príslušnej oblasti ako je záloha. Ale na to potrebuješ trénovať hráčov, aby mali taktickú inteligenciu, aby vedeli kedy sa pohnúť zo svojej pozície pre vytvorenie prečíslenia.

Videli sme na poslednom obrázku, ako sa rondo môže objaviť v zápasovej podobe a ako my môžeme vytvárať prečíslenia v každej oblasti. Nie sú to vyčerpávajúce riešenia a hráči musia byť schopní rozumieť tomu kedy a ako vytvárať prečíslenia kdekoľvek.

 

Mohlo by vás zaujímať:

U17 - mladé Slovenky sú v aktuálnom rebríčku európskych krajín na 35.mieste!!!

Holandská vízia futbalu - 3.časť - Aké sú úlohy trénera a ako môže tréner ovplyvniť hráčov?

Buď bojovníkom, nie obeťou - športový psychológ Bill Beswick

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It