Patrícia Chládeková

Aj keď je futbal na Slovensku zväčša doménou mužov, ženský futbal sa dostáva stále viac do povedomia. Dnes vám prinášame rozhovor so sympatickou mladou, no pritom skúsenou a talentovanou brankárkou Patríciou Chládekovou. Pochádza z Brezna, no už druhým rokom hosťuje v Partizáne Bardejov. Jej futbalová kariéra je úspešne naštartovaná, vypracovala sa na brankárku ženského reprezentačného tímu Slovenska do 19 rokov.

 

 

Čo ťa inšpirovalo hrať futbal?

Mojou inšpiráciou hrať futbal boli asi spolužiaci, s ktorými som vyrastala už od škôlky.

Kto je tvojím vzorom?

Mojím vzorom bol od mala Iker Casillas, ale momentálne začína byť mojim vzorom aj Manuel Neuer.

Začínala si v Podbrezovej v jednom tíme s chlapcami. Ako ťa vnímali?

Najprv ma vnímali ako "čo robí tá baba na tréningu?'' Ale časom sa z nás stala super partia.

Všimla si si nejaké rozdiely medzi zmiešaným, resp. mužským a ženským tímom?

Určite je chlapský futbal rýchlejšia, agresívnejšia a vážnejšia hra ako v ženských kluboch, ale za posledné roky sa v ženskom futbale robia veľké pokroky a snažíme sa vyrovnať aspoň sčasti mužskému futbalu.

Mala si nejaké ťažkosti pri prechode do ženského tímu a následne iných tímov, kde si bola na hosťovaní, ako náročné je nájdenie klubu, sťahovanie, dochádzanie a podobne? Ako si to zvládla?

Ťažkosti som ani pri jednom hosťovaní nemala, vždy všetko išlo bez problémov a každé hosťovanie sa vybavilo hneď. Dochádzanie do iných miest samozrejme bolo náročnejšie, ale nebolo to nič nemožné, každý klub mi vyšiel v ústrety. Len bolo strašne ťažké rozhodnutie prejsť od chlapcov k ženám.

Momentálne hráš za Partizán Bardejov. Aký ste kolektív, ako spolu vychádzate?Patrícia Chládeková

Partizán Bardejov ženy fungujú ako celok pomerne krátky čas, ale za ten čas spravili obrovský pokrok. Sú tu neuveriteľne dobré podmienky na rozvoj mládežníckeho futbalu. Väčšina hráčok spolu trávime pomerne veľa času, keďže spolu bývame na internáte, ale všetky spolu vychádzame ako rodina.

Ako často trénujete?

Trénujeme štyrikrát do týždňa, plus máme cez víkend zápas.

Aké sú tvoje dojmy z reprezentácie U19?

Reprezentácia mi dala tie najkrajšie spomienky a najväčšie skúsenosti z futbalu, ktoré mám. Pôsobenie tam a nosenie reprezentačného dresu je obrovská česť.

Ktorý moment z tvojej doterajšej kariéry je pre teba najkrajší a naopak, čo by si urobila inak, ak by si mohla vrátiť čas?

Tých momentov je strašne veľa, či už dobrých tak aj tých zlých. Na všetky spomínam, pretože každý ma niečo naučil a každý jeden zákrok sa dá riešiť aj inak.

Aké sú tvoje ciele vo futbale a aké v súkromnom živote?

Mojim cieľom je hrávať futbal profesionálne a najradšej niekde v zahraničí. V súkromnom živote by som hlavne chcela asi zmaturovať a docieliť to, aby bola na mňa rodina hrdá.

Čo by si odkázala mladým začínajúcim hráčkam?

Aby sa nevzdávali pre druhých ale robili to, čo ich baví hlavne pre seba.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľmi veľa ďalších úspechov v tvojej kariére, aj súkromnom živote.

 

Foto: archív Patrícia Chládeková

 

Mohlo by vás zaujímať:

Budovanie víťaznej mentality

Sústreďme sa na futbal - postoj a tímová súdržnosť futbalistiek

Ideálny futbalový program na zlepšenie predsezónnej prípravy a kondície

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It