SAQ

"Pri výstavbe vlastnej zimnej prípravy sa inšpirujte tréningovým program SAQ určeným pre amatérov i profesionálov. Zlepšené výkony vášho tímu budú pre vás tou najlepšou odmenou." (Róbert Pavúk)

Tréning pre amatérsky futbal sa líši od tréningu pre profesionálnu hru, najmä v čase, ktorý je k dispozícii pre prípravu. Nesmieme zabúdať, že amatérski hráči majú svoje každodenné zamestnanie a hrajú futbal pre zábavu. Niekedy sa však aj v amatérskom futbale objavia „veľké peniaze“ a hráči majú viac času na trénovanie. Tento článok však predpokladá, že ide o ten prvý prípad amatérskych hráčov. Samozrejme tento fakt zohľadňuje aj SAQ futbalový program.

V modernom futbale sa od hráča vyžadujú veľmi dobré technické aj taktické schopnosti, ale tie môžu byť  naplno využité iba ak máš potrebné fyzické kvality. Nemôžeš dosiahnuť vrchol, bez sily, rýchlosti a pohyblivosti.

Veľmi dôležité je povedať, že amatérske predsezónne programy by mali používať tréning založený na intervalovej práci. Kde tréner musí veľmi dobre vedieť, ako meniť pomery práce, oddychu a zotavenia. Ak je tréner zdatný a rozumie sa problematike, môže touto cestou dosiahnuť v závere predsezónnej prípravy s tímom vyššiu intenzitu tréningu – teda aj lepšiu kondíciu.

Len „prežívanie“ nie je možnosť. Tréneri, ktorí berú svoju prácu vážne, musia držať kontakt s najnovšími trendmi. Vďaka knihe Alana Pearsona SAQ Futbal – Tréning a príprava by nemal byť problém s kondíciou na ihrisku.

Ako sme už spomínali v knihe sa napríklad dozviete, že počas vytrvalostného tréningu musí byť použitý intervalový princíp. Tento typ tréningu je vhodný už aj pre stanovenie kondičného základu potrebného k hraniu futbalu na určitej úrovni. Nájdete v nej samozrejme množstvo praktických príkladov aj s presným dodržaním pomerov práca: oddych.

SAQ FutbalHráči nie sú všetci vystavení rovnakému zaťaženiu a zaťaženie sa líši podľa situácií. Faktory ako, hráčova pozícia v tíme, úroveň a štýl hry, a únava, všetky vplývajú na spôsob, ktorým hráč vynakladá úsilie na ihrisku. Aj tieto skutočnosti berie SAQ Program na zreteľ.

Na úrovni amatérskeho futbalu nie je vhodné striedať veľmi intenzívny a ľahký tréning. Je lepšie rozložiť nevyhnutnú intenzívnu prácu rovnako do dvoch alebo troch tréningov. Každý tréning musí odrážať situáciu v skutočnom zápase.

Amatérskych futbalistov na Slovensku by sme mohli rozdeliť do 3 kategórií: top amatéri (3.liga), súťažní amatéri (4.liga, 5.liga) a rekreační amatéri (1.trieda, 2.trieda). Ako odporúča Pearson aj ďalší trénerskí odborníci, tri tréningové jednotky za týždeň sú vhodné pre prvú skupinu, dve tréningové jednotky pre druhú skupinu a minimálne jedna tréningová jednotka pre tretiu skupinu.

Detaily nájdete v knihe SAQ Futbal - Tréning a prípravaSAQ Futbal

A ako bonus nájdete v knihe aj praktický príklad 14-dňového cyklu amatérskeho predsezónneho tréningu s 3 tréningovými jednotkami v týždni. Tento cyklus zaručí vášmu tímu určite veľmi kvalitnú predsezónnu a zimnú  prípravu a pomôže mu odhaliť jeho skryté rezervy + príklad 7-dňového amatérskeho cyklu SAQ počas sezóny. Navyše vaši hráči budú mať z pestrej a kvalitnej prípravy radosť a zábavu.

Pri výstavbe vlastnej predsezónnej prípravy sa inšpirujte tréningovým program SAQ určeným pre amatérov i profesionálov. Zlepšené výkony vášho tímu budú pre vás tou najlepšou odmenou.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Čo znamená skratka SAQ?

Maďarský futbalový gigant prijal SAQ Tréning

Bill Beswick - praktické príklady k téme "Buď bojovníkom, nie obeťou"

 Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

 

 

 

Pin It