Postoj je výber. Môžeš si vybrať či budeš obeť pod tlakom, alebo si vyberieš stať sa bojovníkom. (Bill Beswick)
Na príkladoch dvoch športovcov: futbalistu Davida Unswortha a basketbalistu Michaela Jordana nám športový psychológ Bill Beswick detailne rozoberá, aký je tajný kľúč k tomu, aby sme sa stali v zápase a v živote bojovníkmi, nie obeťami.
Písal sa 13.máj 2007 a pred nami bol posledný zápas futbalovej sezóny v Premier League (najvyššej lige v Anglicku). Zápas posledného kola o to, kto získa poslednú miestenku pre nový ročník Premier League sa vysielal v národnej televízii. O všetkom rozhodol len jeden zápas. Wigan nastúpil proti Sheffieldu United a porazený tím zostúpil do 2.ligy. Bol to súboj o viac ako 50 mil.libier a hráči bojovali o to, aby sa ich mzda nezmenšila na polovicu. V prípade zostupu by sa tak totiž stalo. Takže to bol mimoriadne veľký zápas.
Sledoval som tento zápas s mojou rodinou s mojimi vnúčatami. Zápas to bol vyrovnaný a za stavu 1-1 vybojoval Wigan v 86´minúte pokutový kop. Nastal moment, pre ktorý tímy a hráči pracujú celý rok.
Líderstvo je o momentoch. Byť statočný a silný je o momentoch, nie je to o tom byť statočný stále. Je to o situáciách, ktoré nastanú. Vtedy sa musíme rozhodnúť medzi obeťou a bojovníkom. Hráč na videu je 35 ročný David Unsworth, pre ktorého to bol posledný zápas v drese Wiganu. Bol to stredný obranca, silný a odolný hráč, ktorý už v súčasnosti trénuje v FC Everton. Nikdy počas svojej kariéry nešiel kopať penaltu.
Keď rozhodca odpískal penaltu, rev fanúšikov na štadióne bol obrovský až šialený. David pribehol k záložníkovi, ktorý bol určený na penaltu, aby ho povzbudil. Chytil ho za ramená a povedal: "Poďme chlapče toto je tvoj moment." A hráč mu odpovedal: "Dave nie som si istý či ju premením, nehrám dobre." Dave sa opýtal: "Čo?" A hráč zopakoval odpoveď: "Nie som si sitý či penaltu dám, nehrám dobrý zápas." Toto je hráč, ktorý si náhle vybral postoj obete. "Nechcem vziať za toto zodpovednosť. Je to príliš veľká penalta." A lopta bola na bielom bode, rozhodca už čakal, hráči čakali, kamera sa sústredila na tento moment, diváci boli znepokojení. 35 ročný David, pre ktorého to bol posledný zápas v drese Wiganu a nikdy nekopal penaltu urobil rozhodnutie. Pozrite si na videu čo sa stalo.
Takže z tohto príbehu máme nasledovné posolstvo. Každý máme voľbu. Máme na výber v každej situácii, ktorej čelíme. Aký druh osoby budete? Silný alebo slabý? A viete aký je tajný kľúč? Nebáť sa strachu z neúspechu. Spýtal som sa Davida, keď sme sa neskôr stretli, ako sa cítil. Povedal: "Pozrel som sa okolo a pomyslel si, že som najlepšia osoba, ktorá by to mohla kopnúť. Ak by som ju nedal, mohol by som to zvládnuť." Niekedy sa stávame obeťou pretože sa obávame, čo sa stane ak zlyháme.
Keď príde strach musíme si položiť otázku, aká je najhoršia vec, ktorá sa stane ak zlyhám a ako sa s tým vyrovnám? Akonáhle sa prestanete báť, spravíte veľký krok vpred.
Napríklad Michael Jordan. Pamätám si ho ako bývalý basketbalový tréner ako skvelého hráča. A pamätám si na jeden moment z play-off zápasu Chicaga. Do konca zostávalo pár sekúnd, potrebovali bod a počas time-outu povedal Michael svojim spoluhráčom: "Dajte mi loptu, len mi dajte loptu!" Povedal som si úžasné, aký fantastický hráč to je. Až neskôr som si uvedomil, že Michael v minulosti zlyhal v 22 zápasoch v podobnej situácii na konci zápasu, ale všetci si pamätajú len na jeho zápasy, keď bodoval. Ale je tu aj 22 zápasov, keď nepremenil posledný hod.
Takže aby sa z vás stali bojovníci, musíte byť hrdí na svoje zlyhania. Toto je to tajomstvo. Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými ľuďmi nie je v počte chýb a zlyhaní, pretože urobia rovnaký počet zlyhaní, ale úspešní ľudia sa s nimi vyrovnajú. Zatiaľčo neúspešní ľudia, nechajú aby ich chyby zničili a už sa nepokúšajú znovu. Úspešní ľudia povedia, je to moja chyba - som v poriadku. Skúsim to znovu.
Mohlo by vás zaujímať:
Maďarský futbalový gigant prijal SAQ Tréning
Ronald Koeman - cvičenia na rozcvičku