Gareth Southgate

Three Lions (Anglicko U21) si zaistili miesto na finálovom turnaji ME tejto vekovej kategórie v Českej republike v roku 2015 víťazstvom v play-off  nad Chorvátskom. Počas celej kvalifikácie dosiahli pozoruhodné výsledky. Z 12 zápasov vyhrali 11 a remizovali 1 s celkovým skóre 35:4. Preložili sme pre vás rozhovor s trénerom tímu Garethom Southgateom na tému častých zmien, ktoré jeho tím postihli počas kvalifikácie.

 

Výsledky Anglicka U21 v kvalifikácii:

Moldavsko: doma – 1:0, vonku – 3:0

Fínsko: doma – 3:0, vonku – 1:1

San Maríno: doma – 9:0, vonku – 4:0

Litva: doma – 5:0, vonku – 1:0

Wales: doma – 1:0, vonku – 3:1

Chorvátsko: doma – 2:1, vonku – 2:1

 

Strojcom úspechu mladých Angličanov je kouč Gareth Southgate.  Bývalý stredný obranca, vinník penaltovej prehry Anglicka na EURO 1996, víťaz FA Cupu z FC Middlesbrough a potom ich manažér v Premier League vo veku len 35 rokov, pridal do svojho životopisu ďalší významný úspech.

Gareth po postupe v play-off cez silné Chorvátsko potvrdzuje, že dôveruje stabilite svojho tímu U21 v súvislosti s očakávaniami, ktoré sú do tímu vkladané pri finálovom turnaji v Česku.

 

Hviezdy tímu

Southgateov tím sa počas posledných dvoch zápasov opäť mohol spoľahnúť na obrancu Lukea Shawa, ktorý začal kvalifikáciu v drese U21. Neskôr bol vybratý do seniorského tímu Roya Hodgsona a zúčastnil sa aj na seniorských MS v Brazílii v lete tohto roku.

Saido BerahinoTop kanonier U21 Saido Berahino (dal 10 gólov) upútal pozornosť svojou formou v zápasoch West Bromwich Albions a hovorí sa, že bude jedným z ďalších mládežníkov Southgatea, ktorí postúpia do A tímu Roya Hodgsona.

 

Posuny v tíme

Ale Southgate verí, že prístup uplatňovaný v posúvaní hráčov počas ich rozvoja môže byť pred ME U21 v roku 2015 skopírovaný medzi jeho tímom a Hodgsonovou skupinou.

„Veľmi mi pomáha, že pozorujem všetky tímy od U21 nižšie. Keďže ich netrénujem je mimoriadne dôležité, že sa rozprávame a sústredene rozoberáme, či  ideme niekoho posunúť vyššie alebo nižšie,“ prezradil bývalý hráč Aston Villa a Crystal Palace.

„Teraz posuny robíme stále menej a menej. Hlavne do U18 to nerobíme vôbec, keďže nechceme tlačiť 15 alebo 16 ročných hore príliš skoro. Tím U17 v tomto roku vyhral Euro a viedli sme dlhý rozhovor o tom, koho posunieme do U19. Napokon posunieme iba troch v tejto fáze. Rovnaké je to aj s U21 a seniormi, ale aj so všetkými ostatnými vekovými skupinami. Stále si vyhradzujeme právo posunúť hráčov aj naspäť.“

„Z povahy seniorského tímu, môžete posunúť mladších hráčov hore, ale tí nemusia automaticky aj hrať. Ak nehráte isté obdobie so seniormi, ako môžete dostať príležitosť rozvíjať sa a učiť, čo veľmi potrebujete? Na hráčov, ktorí prídu späť by sa nemalo nahliadať ako na hráčov, ktorí sú neúspešní. Nie je to pre nich žiadny trest alebo zastavenie ich rozvoja – musíme tento prechod medzi tímami urobiť plynulejším.“  

Tím U21 bude späť v akcii v novembri, keď bude čeliť Portugalsku v domovskom stánku FC Burnley na Turf Moor, kde sa skutočne začne Southgateovo plánovanie budúceho leta.

A bez ohľadu na špekulácie o tom, kto môže byť ďalším členom jeho tímu, kto sa posunie do Hodgsonovej skupiny, hlavný tréner je otvorený možnosti hráčov vrátiť sa do U21, keď sa pozornosť zameria na júnový turnaj 2015 v Česku.

Luke Shaw„Toto sú stále mladí hráči a na klubovej úrovni môžete hrať v prvom tíme a potom sa vrátiť späť k juniorom o pár týždňov neskôr. Je to súčasťou procesu. Myslím, že keďže sme to v minulosti často nerobili, nahliada sa na to niekedy trochu negatívne. Ale je to niečo, čo sme v priebehu sezóny už urobili a cítime, že je to správna vec. Posun hore je pre nich dobrá výzva, stále sú mladí hráči. Mám šťastie, že sám som v minulosti hral na MS, preto tomu rozumiem aj z hráčovho pohľadu. Mladí hráči sa však ešte stále musia veľa učiť,“ vysvetľuje Southgate.

„Podobné je to aj s Lewisom Bakerom, ktorý nedávno prišiel z U20, pretože chceme, aby program  U20 bol vážený. On bol v tomto tíme kapitánom. Takže po strate Nathaniela Chalobaha a Jamesa Ward-Prowsea, sme cítili, že to bola odmena pre Lewisa a tiež znak pre ostatných v tíme U20, že je šanca postúpiť vyššie. Roy (Hodgson) a ja sme v tomto celkom za jedno. Chceme mať v tejto súťaži (Euro U21) skutočnú zábavu a rozmýšľame v horizonte 2-4 rokov. Iba to prospeje skupine, ktorá tam bola. Ale niektorí z týchto chlapcov si užijú dosť futbalu so svojimi klubmi počas sezóny, preto musíme vedieť, čo je najlepšie pre každého jednotlivca. Už sme to prediskutovali a vo všeobecnosti, seniori majú prioritu, pretože sú na prvom mieste.“

 

Mohlo by vás zaujímať:

Holandská vízia futbalu - 1.časť

Maďarský futbalový gigant prijal SAQ Tréning

Rondos - Tajná zbraň Španielska - 2.časť

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It