Logo DFB

Dnes si v rámci German Soccer School predstavíme cvičenie zamerané na prihrávky vo štvorci, do ktorého môžeme zakomponovať aj zakončenie. Týmto sa stáva cvičenie zaujímavejším aj pre hráčov a zvýšime tak motiváciu a chuť hráčov pri vykonávaní cvičenia. Je to jeden z charakteristických prvkov modernej nemeckej školy futbalového tréningu. Ide o skutočnosť, spojiť viacero individuálnych herných činností jednotlivca za sebou. V tomto prípade ide o spojenie prihrávania, preberania lopty a streľby. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

{guest}

Prihláste sa, alebo ak ešte nemáte účet, zadarmo sa zaregistrujte tu.  {/guest}

{!guest}

 

Nemecký model útočenia - prihrávky vo štvorci so zakončením

Cvičenie prebieha na futbalovom ihrisku cca. 45 metrov od brány. Postavíme štvorec s rozmermi 10x10m. Štvorec sa však skladá len z 3 kužeľov, tak ako je uvedené na obrázku (vytvoríme 90 stupňový trojuholník). Po sérii dvoch narážačiek vo štvorci nasleduje finálna prihrávka so zakončením na bránu. Cieľom cvičenia je rýchla kombinácia prihrávok vo štvorci, po ktorej nasleduje finálna prihrávka s rýchlym zakončením útočiaceho hráča. Toto cvičenie zahŕňa v sebe charakteristickú črtu nemeckého útočiaceho tímu. Je to rýchla kombinácia v predfinálnej fáze akcie, po ktorej nasleduje finálna prihrávka so zakončením. Navyše sú v tomto cvičení spojené 3 individuálne herné činnosti jednotlivca - prihrávanie, preberanie lopty a streľba. To znamená, že ak máme tréningovú jednotku zameranú na jednu z týchto činností, môžeme toto cvičenie použiť. 

 

Priebeh cvičenia

Akciu začína hráč č.4, ktorý prihráva loptu po obvode štvorca na hráča č.3. Ten ide proti lopte a prvým dotykom ju vracia hráčovi č.4. Hráč č.4 potom opäť prvým dotykom posúva loptu na hráča č.2, ktorý ju okamžite prihráva naspäť na hráča č.3. Hráč č.3 dáva finálnu prihrávku smerom na bránu do behu na hráča č.2. Hráč č.2 si loptu preberie a zakončuje akciu strelou na bránu.

Po akcii sa hráči posúvajú vždy o 1 pozíciu v smere hodinových ručičiek. Hráč č.4 ide na pozíciu hráča č.3, hráč č.3 ide na pozíciu hráča č.2 a hráč č.2 sa vracia po streľbe na pozíciu hráča č.4. Akcia prebieha najprv na pravej strane, potom na ľavej strane. 

 

Kľúčové body cvičenia

1. Dôležité je začať v pomalšom tempe, ale keď hráči získajú rutinu neustále zvyšujeme tempo a rýchlosť cvičenia.

2. Dôraz sa kladie na rýchle kombinácie na jeden dotyk a hráči sú v pohybe proti lopte.

3. Dôležité je správne načasovanie prihrávok a nabiehanie hráčov.

4. Hráč, ktorý zakončuje urobí po prihrávke klamavý pohyb telom na opačnú stranu a okamžite štartuje na finálnu prihrávku od spoluhráča.

Cvičenie - prihrávky vo štvorci so zakončením

 

{/guest}

 

Musíte tiež vidieť:

German Soccer School - 10 ročný Nemecký progres zavŕšený titulom majstra sveta

English Soccer School - Sam Allardyce - hodnotenie práce v akadémii West Hamu a jeho pohľad na projekt EPPP

Športová psychológia - Budovanie víťaznej mentality

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It