Nemecko získalo na MS 2014 v Brazílii vytúžený titul MS po 24 rokoch. Navyše ho získalo atraktívnym štýlom hry, ktorý Nemci predviedli už na posledných troch MS za sebou.
Perfektne zvládnutým volejom zabezpečil striedajúci Mario Gotze svojmu tímu vedenie 1:0 v predĺžení finálového zápasu proti Argentíne a vstúpil do futbalovej histórie. Tento gól rozhodol o 4.titule MS pre Nemecko v histórii. Keď sa pozrieme do minulosti zistíme, že aj 3.titul získali Nemci v roku 1990 vo finále s Argentínou a taktiež po výsledku 1:0. Jediný gól vsietil po spornej penalte v 85´min. Andreas Brehme. Rozdiel v oboch víťazných góloch symbolizuje dramatický posun vo vývoji Nemeckého futbalu. Taktiež je to dôkaz, že z Nemeckého futbalu zmizli staré stereotypy.
Stereotypný stroj
Po celé desaťročia patril Nemecký futbal k najsilnejším krajinám sveta. Bol trvale úspešný (získal 3 tituly MS, 3 tituly ME) a napriek tomu bol neustále v tieni. Dôkazom pre toto tvrdenie sú tituly z rokov 1954 a 1974. V roku 1954 síce NSR vyhralo v dramatickom finále nad Maďarskom, ale ich triumf zostal v tieni pamätného maďarského zlatého tímu, ktorý v tej dobe svetovému futbalu dominoval. Rovnako titul v roku 1974 zostal v tieni porazených finalistov. Skvelé Holandsko predvádzalo totálny futbal a podmanilo si futbalový svet. Zdá sa, že pri Nemeckých víťazných tímoch platí oxymoron. Síce vyhrávajú, ale nepredvádzajú najlepší futbal.
Nemecké tímy boli až donedávna vnímané ako "nemilosrdne efektívne". K tomuto tvrdeniu sa hodí aj slávny citát bývalého anglického reprezentanta Garyho Linekera (v súčasnosti futbalového moderátora BBC): "Futbal je hra 11 proti 11, v ktorej vždy vyhrajú Nemci".
Jurgen Klinsmann, Joachim Low a pozitívna revolúcia
Presne pred 10 rokmi, 26.6.2004 bol Nemecký futbal v úplne odlišnej situácii ako v súčasnosti. Necelý týždeň po vyradení tímu v základnej skupine ME 2004, bol za nového trénera vymenovaný Jurgen Klinsmann. S vedomím, že o 2 roky budú Nemci organizovať MS, podujal sa na neľahkú úlohu obnoviť stratenú hrdosť národného tímu.
Čoskoro si za asistenta vybral Joachima Lowa (spoznali sa počas trénerských štúdií). Spoločne sa pokúsili premeniť Nemecký národný tím. Nádejný nový útočný štýl futbalu naštartovali obaja tréneri do už rozbehnutej veľkej revolúcie v oblasti rozvoja mladých nemeckých hráčov. Boli odhodlaní dať sľubným mladým hráčom významné úlohy v tíme. Obaja odolali aj veľkej vlne kritiky, ktorá tím sprevádzala tesne pred štartom MS 2006. Najväčšia sa strhla po zahanbujúcej prehre 1:4 v priateľskom zápase s Talianskom. Trénerské duo však pokračovalo vo svojom prístupe a vyplatilo sa to. Nemci skončili na domácom šampionáte na 3.mieste a to bol lepší výsledok oproti pesimistickým očakávaniam. Nemci potešili a ohromili futbalový svet svojou novo nájdenou schopnosťou hrať atraktívny futbal. Vyzdvihnuté boli najmä Klinsmannova nekonečná pozitívna energia a Lowov taktický postreh. Tím navyše vsietil na turnaji najviac gólov a to bol neodškriepiteľný dôkaz toho, že národný tím ide správnym smerom.
Klinsmann a Low sa pustili do nevyhnutných radikálnych zmien, ktoré boli úspešné. Len málo trénerov by malo odvahu k začatiu taktických a hráčskych zmien tak ako Klinsmann. Tieto zmeny potom vybrúsil do majstrovskej podoby Low, lebo Klinsmann slávne opustil národný tím po MS 2006 a o podobnú revolúciu sa snaží od roku 2010 v USA.
Pokračujúci progres
Nemci potom potvrdili progres aj na nadchádzajúcich ME 2008, kde sa prebojovali do finále a nestačili na začínajúcu zlatú generáciu Španielska. Ďalším dôkazom zmeny nemeckého štýlu boli MS 2010 v Južnej Afrike. Nemci začali predvádzať futbal, ktorý si získal srdcia nestranných fanúšikov. Nemecká hra sa opisovala slovami ako plynulosť hry, kreativita a krása. V minulosti jav nevídaný. Ale opäť boli tesne pod vrcholom zastavení majstrami Tiki-Taka Španielmi. V prospech atraktivity hry Nemecka hovoril aj nasledovný fakt. Nemci nastrieľali na dvoch MS v rade najviac gólov zo všetkých tímov. V roku 2006 vsietili 14 gólov a v roku 2010 dali 16 gólov.
Priebežne v rokoch 2010 - 2014 bol viditeľný progres Nemecka aj na klubovej úrovni. Bundesliga, ktorá roky zaostávala za anglickou, španielskou a talianskou ligou opäť nabrala na sile a vrátila sa na výslnie. Kulminovalo to v roku 2013, keď sa do finále Ligy Majstrov prebojovali dva nemecké tímy Bayern Mníchov a Borussia Dortmund. A klubový úspech (špeciálne Bayernu) sa jednoznačne vyplatil národnému tímu. Na MS 2014 až 70% všetkých hráčov (515 z 736) hralo mimo svojej krajiny. Nemecko naopak malo len 6 hráčov z cudziny a až 74% hráčov hrajúcich v Nemecku. Navyše 7 hráčov z majstrovského Bayernu (všetci začali finále, okrem Gotzeho, ktorý však ako žolík vsietil v predĺžení víťazný gól).
Nemci mali ešte jednu veľkú výhodu (podobne ako Španielsko v roku 2010), veľmi dobre sa medzi sebou poznajú. Vyrastali a trénovali spoločne a hrajú spoločne alebo proti sebe na profesionálnej úrovni. Konečný výsledok bol impozantný. Okrem zisku titulu Majstra sveta sa Nemecko stalo po 3krát v rade na MS najlepšie strieľajúcim tímom, keď v 7 zápasoch vsietilo 18 gólov. To sa naposledy na scéne MS podarilo Brazílii v roku 2002 s legendárnymi hráčmi Ronaldom, Rivaldom a Ronaldinhom. Príznačné pre tento turnaj bolo, že v Brazílii (v srdci krásnej hry) zvíťazilo najofenzívnejšie mužstvo turnaja.
Záverečné zamyslenie pre Slovenský futbal
Nemecko na MS v Brazílii dosiahlo na futbalový olymp a opäť potvrdilo, že sa od čias posledného titulu z roku 1990 výrazne zmenilo a tentoraz si okrem titulu vybojovalo aj srdcia väčšiny nestranných futbalových fanúšikov. Nás by malo zaujímať čo všetko sa skrýva za týmito zmenami a či by sme niečo podobné, možno v menšom meradle nemohli uskutočniť aj v našom futbale. Cieľom by pre nás nemali byť víťazstvá na MS, ale určite pravidelná účasť na tomto vrcholnom futbalovom podujatí.
Mohlo by vás zaujímať:
Sústreďme sa na futbal - Od rozvíjania pozitívneho postoja po dosiahnutie sebakontroly