Bill Beswick

Minulý týždeň sme si predstavili knihu Billa Beswicka – Sústreďme sa na futbal. Dnes si rozoberieme prvé 4 kapitoly tejto najpredávanejšej knihy z oblasti športovej psychológie. Kniha obsahuje spolu 12 kapitol. Detaily o prvej tretine knihy nájdete v článku...

 

1.kapitola - Sila postoja (rozvíjanie víťazného myslenia)

Obsahuje praktické ukážky z kariéry Billa Beswicka v role športového psychológa. Autor sa snaží objasniť pojem postoj, chce aby sme porozumeli postoju, odpovedá na otázku kedy výkon nasleduje postoj a naopak a dáva tipy na rozvoj pozitívneho postoja. Taktiež tu nájdete príklad ako formovať tímové myslenie pre dosiahnutie vysokého výkonu. Samozrejme to je len časť z bohatej úvodnej kapitoly knihy. Oveľa viac sa dozviete, keď si zaobstaráte knihu.

 

2.kapitola - Postoj hráča: Ohodnotenie a profilovanie

Nadväzuje Bill Beswick na úvodnú časť knihy. Dozviete sa akým fyzickým a psychickým požiadavkám futbalu čelia hráči, aký je to perfektný hráč a ako môžeme hodnotiť silné a slabé stránky hráčov. Na základe príkladov z praxe nám Bill naznačuje ako sa majú riešiť problémy s výkonom hráčov. Aj táto kapitola z vás pomôže urobiť lepších trénerov či hráčov.

 

Bill Beswick a Steve McClaren

3.kapitola - Sebavedomie: Budovanie sebadôvery u hráčov a tímov

Dozvieme sa prečo je pre úspech vo futbale kľúčová sebadôvera. Veľmi cenné sú informácie a praktické ukážky nájdete aj pri predstavení 7 kľúčových krokov ako trénovať zvýšenie sebavedomia. Bill samozrejme poodhalí aj úspech tímu FC Middlesbrough, ktorý sa v sezóne 2005/2006 dostal až do finále Pohára UEFA (dnešná Európska liga) a vysvetlí aký podiel na tejto úspešnej sezóne malo zvyšovanie sebavedomia.

Príkladom vysokého sebavedomia, ale nie arogancie je portugalský tréner Chelsea Londýn José Mourinho. Pozrite si krátku ukážku z jeho prvej tlačovej konferencii v pozícii manažéra Chelsea ešte z leta 2004. Do Chelsea prišiel vtedy ako víťaz Ligy Majstrov na lavičke FC Porto.

 

 

4.kapitola - Sebakontrola: Disciplína myšlienok a emócií

Obsahuje veľmi cenné informácie o tom, ako hráči vo futbale reagujú. Bill vysvetlí prečo je stav mysle všetkým, rozoberie podrobne emocionálnu inteligenciu a ponúkne 12 krokovú stratégiu na dosiahnutie sebakontroly. V knihe tiež nájdete techniky na zlepšenie sebakontroly, ktorá rozhoduje o úspechu a neúspechu jednotlivcov a celého tímu. Dôležité informácie o tom aká je úloha trénera v procese dosiahnutia sebakontroly sú doplnené o ďalšie praktické príklady.

Nabudúci týždeň si v ďalšej časti predstavíme kapitoly o koncentrácii, vizualizácii, mentálnej odolnosti a súťaživosti.

 

Ak sa chcete dozvedieť podrobnosti o týchto dôležitých častiach športovej psychológie knihu Sústreďme sa na futbal si môžete objednať TU.

Sústreďme sa na futbal

 

Mohlo by vás zaujímať:

Kniha - Sústreďme sa na futbal

Holandská vízia futbalu - 5.časť - Variácie hry 4 na 4

La Masia - 1.časť

Pin It