Germany - Argentina 1:0 after extra time

Hodnotenie zápasu - Róbert PavúkRóbert Pavúk

Nemecko sa po 24 rokoch vracia na svetový futbalový trón. V dramatickom finálovom zápase proti dlhoročnému rivalovi Argentíne sa hrdinom stal striedajúci Mario Gotze. Jeho geniálny gól bol krásnou bodkou za najlepším turnajom histórie.

Nemecký tréner Joachim Low musel na poslednú chvíľu siahnuť do zostavy, lebo počas predzápasovej rozcvičky sa zranil Sami Khedira. Prekvapujúcim náhradníkom sa stal Christoph Kramer. Zostava Argentíny zostala rovnaká ako v semifinále proti Holandsku.

Nemci nastúpili v ofenzívnejšom rozostavení 4-3-3, Argentína zostala verná defenzívnej formácii 4-4-1-1 s podhrotovým Messim a jediným útočníkom Higuainom. Nemci sa opäť usilovali o vysoký presing a kontrolu držania lopty, kým Argentína sa snažila o hru na rýchle protiútoky.

Keďže v strede poľa si argentínska defenzíva dávala obrovský pozor na nemecké prienikové prihrávky, ktorými sa DFB tím presadil na turnaji už niekoľkokrát, skúšali to zverenci Joachima Lowa najmä po pravej strane. Tam fungovala perfektná spolupráca hráčov z Bayernu Mníchov Lahma a Mullera. Howedes na druhej strane obrany nebol v hre smerom dopredu až tak aktívny (aj vzhľadom na silnejšiu stranu argentínskej ofenzívy). Počas najlepšej fázy Nemecka vo finále v závere 1.polčasu predviedli práve Lahm a Muller niekoľko nebezpečných krídelných kombinácií a v nadstavenom čase vybojovali rohový kop. Ten prvý ešte obrana súpera odvrátila na ďalší roh, z ktorého po presnom centri Kroosa trafil Howedes hlavou žrď Romerovej brány. Bola to najväčšia šanca Nemecka počas 90 minút.

Nemci si veľa sľubovali od kandidáta na hráča turnaja, záložníka Toniho Kroosa, ale tomu finále nevyšlo úplne podľa predstáv. V 4´min. bol na začiatku rýchlej kontry súpera. Jeho priamy kop zrazil argentínsky múr a brejk Lavezziho zakončoval z uhla Higuain. Celú situáciu však bezpečne kontroloval brankár Neuer. V 21´min. už Kroos urobil obrovskú hrúbku. Hlavičkoval loptu smerom na Neuera, ale tak zle, že ju zachytil v ofsajde stojaci Higuaín, ale keďže dostal prihrávku od nemeckého hráča o ofsajd sa nejednalo. Higuaín sa rútil sám na Neuera, ale zlyhal v zakončení a vôbec netrafil bránu. V 31´min. muselo Nemecko nútene striedať. Náhradník za Khediru Kramer utrpel po súboji s obrancom Garayom ľahší otras mozgu a nahradil ho Schurrle. Ozil sa posunul do stredu zálohy a na jeho miesto prišiel práve Schurrle. Tým Low vyriešil aj problém so svojou ľavou stranou. Počas 1.polčasu tam bol často obohrávaný Howedes, lebo Ozil mu nedokázal dostatočne pomáhať v obrannej činnosti. Po príchode Schurrleho sa to zlepšilo.

Obrovský zápas, pravdepodobne zápas kariéry, odohral vo finále Bastian Schweinsteiger. Podľa mňa to bol najlepší hráč finálového zápasu. Bol nekompromisný smerom vzad, kreatívny a presný smerom vpred a to aj napriek tomu, že už v 1.polčase videl žltú kartu a hral na hranici veľkého rizika. Navyše počas celého zápasu schytal nespočetné množstvo rán a kopancov, ale ako buldog vždy vstal a tvrdo pracoval na celkovom pláne. Práve Bastian je zodpovedný za to, že hráč turnaja Messi nedokázal rozhodnúť finále. Messi si vytvoril svoju najväčšiu šancu v úvode 2.polčasu, keď dostal prihrávku od Bigliu a po chybe stopérov sa dostal z uhla sám pred Neuera, ale tesne minul. Bola to situácia, keď sa Messi nepohyboval v priestore Schweinsteigera, ale na pozícii útočníka.

Rozhodujúce v tomto zápase boli opäť striedania. Šťastnejšiu ruku mal v tomto smere nemecký kouč. To z 88´min. sa zapíše do Nemeckej futbalovej histórie zlatými písmenami. Za legendu Mira Kloseho nastúpil mladý Mario Gotze. Turnaj mu príliš nevyšiel a stratil miesto v základnej zostave, ale všetko si vynahradil na konci turnaja. Na druhej strane stálo za povšimnutie najmä striedanie Palacia za Higuaína v 77´min. V predĺžení začali lepšie Nemci. Po akcii z ľavej strany sa do čistej šance dostal Schurrle, ale napálil loptu len do Romera. Argentína odpovedala v 97´min. po centri zľava zo stredu ihriska sa po chybe vyčerpaného Hummelsa dostal k lopte Palacio, dobre si ju spracoval, ale jeho lob proti vybiehajúcemu Neuerovi bol nepresný.

Rozhodnutie prišlo v 113´min. Striedajúci Schurrle potiahol loptu po ľavom krídle, odcentroval ju do pokutového územia, kde si ju spracoval hruďou Gotze a okamžite ju poslal do siete. Tento gól bol tak trochu symbolický. Vsietil ho asi najväčší nemecký talent novej generácie hráčov. Vsietil ho produkt (Made in Germany) dokonalej výchovy mládeže v Nemecku. Tento gól je stelesnením všetkého o čo sa pri výchove malých hráčov v Nemecku snažia od veľkej reformy v roku 2000. Titul je v správnych rukách, titul patrí NEMECKU !!!

 

Najkrajší gól: v 113´min. gól Maria Gotzeho (1-0)

Najkrajšia akcia: v 71´min. akcia Nemecka na jeden dotyk cez stred argentínskej obrany, ale v jej závere si loptu zle spracoval Schurrle

Najkrajší zákrok brankára: v 91´min. zákrok Romera pri strele Schurrleho

Hráči zápasu: Bastian Schweinsteiger a Lionel Messi

Pin It