Záverečnú časť článku Justina Blocka začíname porovnaním s 1.dielom. Uverejnili sme ho začiatkom decembra 2014. Po 12.kole patrilo tímu FC Southampton senzačné 2.miesto so skóre 24:6. Aká je situácia 12.februára 2015 teda 2 mesiace potom? Po 25.kole patrí Southamptonu stále vynikajúce 4.miesto znamenajúce účasť tímu v predkole Ligy Majstrov. Počas posledných 13 kôl si tím pohoršil v skóre, ktoré je 14:11. Ale celkové skóre 38:17 je stále impozantné. FC Southampton má vôbec najlepšiu obranu v lige. Druhým najlepším tímom v Premier League je vedúca Chelsea s 21 inkasovanými gólmi.

V dnešnej 3.časti sa Justin Block zamýšľa nad tým, či je Southampton schopný skončiť v top 4 a vybojovať si účasť v Lige Majstrov. Iba pripomíname, že jeho článok vznikol koncom novembra, teda po 12.kole Premier League.

V prospech FC Southampton hovorí jedna významná futbalová štatistika – posledných 25 tímov v Premier League, ktoré mali po 12.kole gólový rozdiel nad +10 gólov, dokončili sezónu v top 4. Southampton mal po 12.kole gólový rozdiel +18. V súčasnosti po 25.kole je to +21. Posledným tímom, ktorému sa to nepodarilo bol v sezóne 2007/2008 FC Portsmouth.

2.časť článku FC Southampton - zázrak, náhoda alebo premyslený plán? nájdete TU

Takže prečo sa podľa Blocka nepodarí FC Southampton udržať prvú štvorku? Existujú vraj 3 hlavné dôvody:

 

1.Nemôžu poraziť nikoho silného

Pozrime sa teda na tímy, ktoré Southampton dokázal v tejto sezóne poraziť:  West Ham, 2x Newcastle, Swansea, 2x Queens Park Rangers, Sunderland, Stoke, Hull, Leicester, FC Everton, Crystal Palace, Arsenal a Manchester United. Pre porovnanie sa pozrime aj na 7 tímov, ktoré dokázali Southampton poraziť: FC Liverpool, Tottenham, Manchester City, Arsenal, Manchester United, FC Burnley a Swansea.

Southamptonu sa teda v prvých kolách nepodarilo poraziť nikoho zo silnej anglickej šestky a aj na základe toho, že body zbieral len proti slabším tímom autor usúdil, že na úplný vrchol nemajú. Lenže my už môžeme oponovať dvoma zápasmi, v ktorých svätci zdolali Arsenal a vyhrali aj na Old Trafford. To znamená, že tento argument nie je na mieste, lebo FC Southampton dokáže porážať aj silné tímy.

 

2.Southampton strieľa góly a inkasuje minimálny počet gólov na neudržateľnej úrovni

Ako sme už uviedli po 12.kole mali svätci skóre 24:6 a je pravda, že v ďalších 13 zápasoch nazbierali skóre 14:11 čím sa výrazne pohoršili. Skóre 24:6 znamenalo, že od roku 2009 sa iba jednému tímu podarilo v úvode sezóny inkasovať menej gólov. A v počte striel na ich bránu sú vôbec na 1.mieste. Na ich bránu vyslali súperi najmenej striel. Block sa však aj v tejto predpovedi mýlil, lebo obranná sila pokračuje a svätci majú najlepšiu obranu, ktorá inkasovala v 25 zápasoch len 17krát. Je to najlepšia obrana v Premier League za posledných 5 rokov.  Block mal pravdu len z polovice. Southampton nedokázal udržať svoju ofenzívnu úroveň. Z 24 gólov klesli v 2.tretine súťaže na 14 gólov. A práve tento rozdiel je príčinou ich poklesu z 2.miesta na 4.miesto. Od impozantného víťazstva 8:0 nad Sunderlandom v polovici októbra dokázal Southampton skórovať viac ako 1 gól iba v 5 zápasoch z celkového počtu 17 zápasov. Príčinou tohto poklesu sú podľa Blocka útočníci. Predsa len nemá Southampton vo svojom útoku hráčov ako Luis Suarze, Raheem Streling či Diego Costa. Hráči Dustin Tadič, Jay Rodriguez a Graziano Pellé sú kvalitní hráči, ale nie sú to superhviezdy.

 

3.Príliš úzky káder

Letný rozpredaj hráčov zúžil šírku kádra. Treba si uvedomiť, že Premier League je maratónska súťaž, nie šprint. Southampton mal doposiaľ šťastie na zranenia, ale to nemusí trvať celú sezónu. Uvidíme ako sa bude dariť Koemanovi a Southamptonu robiť výsledky, keď prídu náročné chvíle v sezóne vplyvom zranení.

Všetko sa malo ukázať ako Block tvrdil v najbližších 9 zápasoch, kedy hral Southampton proti Manchesteru City (0:3), Chelsea (1:1), dvakrát Arsenal (0:1 a 2:0), dvakrát Manchester United (1:2 a 1:0). Výsledky hovoria za všetko zo 6 zápasov proti Top tímom mal Southampton bilanciu 2-1-3 so skóre 5:7 čo nie je úplne zlé.

Tak alebo tak Southampton zatiaľ stále drží 4.miesto v Premier League a sezóna sa pomaly dostáva do svojej záverečnej tretiny. Stále odoláva všetkým predsezónnym prognózam a uvidíme či to nakoniec skončí v podaní svätcov zázrakom.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam - 3.časť

Tajomstvo Kloppovej Borussie

Profil moderného kouča

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

 

Pin It