Jurgen Klopp

Gegenpressing je najlepším tvorcom hry na svete" (Jurgen Klopp)

Článok Tajomstvo Kloppovej Borussie sa pokúsi poodhaliť niečo z toho, čo sa skrýva za úspechmi nemeckého futbalového klubu BVB Borussia Dortmund, ako manažér Jurgen Klopp zmenil futbalovú filozofiu vo Vestfálskom klube, dozviete sa ako funguje "gegenpressing", niečo o super rýchlom prechode, pracovnej morálke tímu a prezradíme aj základy technológie Footbonaut. 

 

Ako funguje „gegenpressing“ Borussie Dortmund

Na rozdiel od Barcelony za čias Pepa Guardiolu sa Dortmundský presing líší tým, že mužstvo Jurgena Kloppa  ho praktikuje tak vysoko na ihrisku ako je to možné včlenením defenzívnych i útočných prvkov. Tie zahŕňajú aby celý tím praktikoval agresívny presing v súzvuku. „Gegenpresing“ (re-presing) je vysoko organizovaný prístup k znovuzískaniu držania lopty a k minimalizovaniu priestoru pre súpera. Dortmundskí súperi sú veľmi rýchlo uzavretí dobre nacvičenými, koordinovanými,  presingovým pohybmi často s dvoma alebo viacerými hráčmi. Spojené je to s inteligentným postavením hráčov v snahe obmedziť  priestor pre súpera na prihrávku a pohyb. Klopp vie, že držanie lopty bez vytvárania a využitia gólových príležitostí je príliš málo. Taktiež rozumie, že držanie lopty založené na prístupe tiki-taka, aby bolo účinné si vyžaduje, že hráči potrebujú priestor na prihrávku a pohyb do kľúčových oblastí, najmä v koncovej časti ihriska.

Manažér Dortmundu opísal „Gegenpressing“ ako „najlepšieho tvorcu hry na svete“. Najlepší moment vybojovať loptu je ihneď po strate lopty. Súper stále hľadá možnosť, kde prihrať loptu. Akonáhle Dortmund znovuzíska loptu, prechod z obrany do útoku je organizovaný a veľmi výbušný. Ale hoci je Klopp známy pre svoju oddanosť k útočnému futbalu nie je žiadny „one trick pony“ (nudný, neoriginálny). „Gegenpressing“ neznamená hrať rovnakým spôsobom po celú dobu. Dortmund môže hrať rôznymi štýlmi a v rôznych formáciách, toto všetko je podporené prístupom „Gegenpressingu“.

Napríklad v skupinovej fáze Ligy Majstrov v sezóne 2012/2013, mal Real Madrid väčšinové držanie lopty, ale hráči Dortmundu veľmi tesne presovali hráčov ako Xabi Alonso, aby obmedzili jeho schopnosť prihrávať a dostať do hry svojich spoluhráčov. Klopp a jeho hráči urobili v spomínanom zápase svoju domácu úlohu dokonale. Naučili sa ako predvídať hru Madridu a úspešne eliminovať alebo obmedziť prihrávky a gólové príležitosti pre najnebezpečnejšieho hráča Realu Cristiana Ronalda. Klopp použil „Gegenpressing“ aby realizoval schopnosť Dortmundu vykonať extrémne rýchle prechody smerom vpred, tak rýchlo ako sa dá.

 

Ultra rýchle prechody

Marco ReusRýchlosť hry záleží veľa na Kloppovi veľmi záleží na rýchlosti hry. Dortmundský útok prešiel počas Kloppovej éry do novej dimenzie vďaka mladým nemeckým a medzinárodným hráčom ako boli a sú: Gotze, Reus, Lewandovski, Gundogan, Mkhytarian a ďalší. Najmä Marco Reus a mladý maestro Mario Gotze (ktorý už pôsobí v Bayerne Mníchov), ktorého mnohí nazývajú aj novým Messim, skvele využívajú priestor medzi obranou a zálohou. Klopp vždy nabádal oboch hráčov, aby hrali čo najbližšie k sebe. Dortmundské prechody tak dosiahli na futbal nevídanú rýchlosť a Reus s Gotzem vytvorili drvivú väčšinu Dortmundských šancí.

Každý kto sleduje hru Dortmundu v posledných sezónach musel byť ohromení najmä spoluprácou Reus – Gotze, ktorá dokonca dostala aj pomenovanie „Gotzeus“. Najmä vďaka ich tvorivej súhre zahŕňajúcej takmer telepatické prihrávky a pohyb. Táto ich spolupráca pridávala hre Dortmundu prvky sofistikovanosti a nepredvídateľnosti. Z ich bleskových rýchlych útočných pohybov ťažil najmä poľský útočník Lewandowski. Typickým príkladom spolupráce týchto hráčov bol úvodný gól proti Malage vo štvrťfinále Ligy Majstrov v sezóne 2012/2013. Rýchlosť prihrávky a pohybu, ktorým predchádzala Reusova pätička vo vzduchu k Lewandowskemu bola úžasná.

 

Pracovná morálka

Nesmieme zabúdať na to, že technický a individuálny lesk Dortmundu je poháňaný vysokou úrovňou motivácie a odhodlania. Klopp inšpiroval svojich hráčov pracovať veľmi tvrdo ako tím, nazval to "nenásytnosťou... hladom zhltnúť ďalší kilometer trávy". Klopp vie veľmi dobre, že akýkoľvek taktický prístup, vrátane re-presingu neprinesie úspech bez čírej tvrdej práce. Klopp k tomu dodáva: „Vždy chcem, aby sme siahali k svojim limitom. Prirovnal by som to k prísloviu – dobrý kôň skáče tak vysoko, ako je to potrebné. Ja som to pre svoj tím upravil „skutočne dobrý kôň skáče tak vysoko, ako je to možné. Odovzdať na ihrisku všetko, to je to prečo trénujeme.

 

Technológia Footbonaut

FootbonautPresovať súpera neúnavne počas zápasu si vyžaduje fit hráčov. Aby boli dokonale pripravení fyzicky aj technicky. Klopp trénoval svojich hráčov k rozvoju neuveriteľnej vytrvalosti o čom svedčí štatistika z Bundesligy a Ligy Majstrov v dosiahnutých bežeckých vzdialenostiach. Dortmund iste pracuje neúnavne s loptou aj bez lopty.

Avšak okrem kondície, si Klopp všimol ako by najmodernejšie technológie mohli zlepšiť techniku hráčov a pomôcť im rozvinúť reakcie ostré ako britva. Za pozornosť stojí najmä vysoko sofistikovaný futbalový stroj Footbonaut, ktorý sa používa v tréningovom režime BVB. Táto technológia zlepšuje hráčov reakčný čas, kontrolu lopty, priestorovú orientáciu a periférne videnie. Pod Kloppom je Dortmund prvým tímom na svete, ktorý začal využívať Footbonaut. Táto technológia dokonale zapadá do Kloppovej filozofie hrať futbal v devastujúcej rýchlosti s presnosťou ostrou ako britva. Klopp je súčasťou nového druhu trénerov, ktorí vidia veľký prínos v programovaní hráčovho mozgu, aby reagoval na ihrisku rýchlejšie, takmer inštinktívne.

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Double PASS - kontrola kvality futbalových akadémií v Nemecku

Rondos - 3.časť - cvičenia 3 na 1 (článok je len pre registrovaných užívateľov)

SAQ Program

 SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It