Čo bolo kľúčovým momentom obratu v Nemeckom futbale, aké kroky k náprave podnikla Nemecká futbalová asociácia (DFB), čo je trojhviezdičkový systém hodnotenia akadémií a ďalšie dôležité informácie o renesancii Nemeckého futbalu nájdete v dnešnej 2.časti série – Futbal „Made in Germany“.
2.časť – Dôležitý krok vpred úspešnej budúcnosti
Trpké vypadnutie v základnej skupine ME 2000 v Holandsku a Belgicku, bolo kľúčovým momentom obratu v Nemeckom futbale. Konečne sa všetci pozreli pravde do očí a odhalil sa celkový nedostatok profesionálnych základov. Čo nasledovalo môžeme nazvať revolúciou mládežníckeho futbalu, ktorý je teraz 13 rokov od založenia akadémií, celosvetovo uznávaným modelom úspechu.
Bezprostredne po sklamaní na ME 2000, zorganizovali kluby Bundesligy a Nemecká futbalová asociácia (DFB) núdzové stretnutie. Na tomto stretnutí sa dohodli na komplexnej obnove rozvoja a podpory mladých a veľmi talentovaných hráčov. Ako zvlášť silný model práce s mládežou slúžilo Nemecku Francúzsko (Majster Európy 2000) a špeciálne ich centrum v Clairefontaine. Vytvorila sa pracovná skupina, ktorej úlohou bolo sledovať prácu s mládežou vo vyspelých krajinách a rýchlo pripraviť a rozbehnúť koncept pre rozvoj mladých talentov v Nemecku. Gerhard Mayer – Vorfelder , od roku 2001 Prezident Nemeckého futbalového zväzu (DFB), z toho urobil záležitosť, o ktorej musia rozhodnúť na úrovni manažmentu. Podpora mladých talentov bola hlavnou témou agendy aj novozvoleného prezidenta Ligovej asociácie Wernera Hackmanna. DFB spustila program podpory talentov a investovala milióny na odborné tréningy a platy trénerov. Dňa 28.2.2001 rozhodla Ligová asociácia o povinnom zavedení mládežníckych akadémií pre všetky kluby Bundesligy. Zriadenie a prevádzka takejto akadémie sa stali podmienkou, aby klub dostal licenciu.
Na začiatku, súčasný predseda Výboru pre akadémie, Andreas Rettig, ktorý viedol projekt začiatočnej fázy v rokoch 2001 – 2002, musel veľa klubov presviedčať. Bolo jasné, že nemecký profesionálny futbal musí zaviesť úplne novú koncepciu vzdelávania na podporu klubov v rozvoji talentov. Nebolo to o štandardizácii určitých herných štýlov, ako je to obvyklé napr. v Holandsku. V skutočnosti sa vytváral druh infraštruktúry, kde sa deti a dospievajúci budú mať dobre (a bude to nepretržite pokračovať). To bol hlavný cieľ.
V ďalšom kroku boli vypracované špecifické požiadavky a program. Od sezóny 2001/2002 vedenie Nemeckej futbalovej ligy (DFL), ktorá vznikla v roku 2001, začlenila tieto nové štruktúry do licenčného nariadenia. O rok neskôr povinné založenie akadémií, ktorých význam narástol, boli rozšírené aj na kluby 2.Bundesligy. Kluby, ktorým sa majú vydať licencie (ako podmienka pre prijatie do oficiálnej súťaže), musia zamestnať na plný úväzok mládežníckych trénerov. Do úvahy sa berú príslušné kvalifikácie trénerov a na základe nich sa hodnotia akadémie. Akadémie, ktoré majú trénerov s vyššou licenciou dostávajú viac dotácií ako akadémie s trénermi s nižšou licenciou. Navyše podmienkou bola aj výstavba tréningového zázemia, zdravotného oddelenia a zahájenie spolupráce so školami.
Do tohto systému na podporu mládeže a elitných tímov v posledných 13 rokoch preinvestovali profesionálne kluby viac ako 0,8 mld. €. V sezóne 2011/2012 bolo 52,4% zo všetkých hráčov Bundesligy vychovaných v akadémiách. Takže vďaka kvalitnej práci v akadémiách, si môže tréner Nemeckej reprezentácie Joachim Low vyberať do tímu zo stále väčšieho počtu veľmi kvalitných mladých hráčov. Tento jav udržuje neustále vysokú konkurencie schopnosť v národnom tíme. Okrem toho doba regenerácie u mladých komplexných hráčov národného tímu je ďaleko kratšia ako u starších hráčov.
S pomocou trojhviezdičkového systému hodnotenia akadémií, vytvorilo Vedenie ligy významný stimul: finančné prostriedky z pokladnice Ligy Majstrov pre kluby, ktoré nehrajú európske poháre, sú rozdelené podľa kvality ich akadémie. Pre trojhviezdičkové kluby sú sľúbené každoročne príjmy presahujúce výšku 300 000 €. Pod vedením Rolfa Russmanna medzi rokmi 2002 – 2009 vydávala akadémiám certifikáty spoločnosť Double PASS (medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa auditom a udeľovaním licencií pre športové organizácie). Na vrchu zoznamu priorít bolo meranie a osvedčenie kvality akadémií všetkých klubov, aby sa vytvorilo objektívne hodnotenie. Aby sa to zaistilo, všetci, vrátane trénerov a zdravotného personálu boli hodnotení. Vedenie ligy je presvedčené, že tento projekt hodnotenia kvality, bude dvíhať Nemecký mládežnícky futbal na ešte vyššiu úroveň.
Mohlo by vás zaujímať:
Holandská futbalová vízia – 2.časť
La Masia – akadémia FC Barcelona
SAQ – komplexný tréningový program
Najdôležitejší je postoj hráča – Bill Beswick