Boetius

Záverečná časť o tom, ako revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam priniesla Holandsku úspech na MS 2014.

"Varkenoord mládežnícka akadémia Feyenoordu je jedna z najlepších v Európe" (Arsene Wenger - manažér Arsenalu Londýn)

 

Ovocie zo stromu

Prvé plody akadémie boli odtrhnuté zo stromu v roku 2007, keď debutoval v A-tíme Feyenoordu iba 16-ročný Georginio Wijnaldum, čo je klubový rekord. Neskôr v tom istom roku nasledoval svojho dlhoročného kamaráta Leroy Fer. Obaja hráči boli v tomto roku členmi Holandskej reprezentácie na MS v Brazílii. V roku 2009 sa z akadémie do A-tímu posunuli Castaignos a De Vrij, o rok neskôr dostal šancu Martins Indi. Medzitým mal úspešné hosťovanie v Excelsiore Rotterdam Jordie Clasie, šancu dostal Kevin Leerdam a prvým brankárom sa stal Erwin Mulder. Miquel Nelom, ktorý dostal prvú šancu v drese Feyenoordu v roku 2013 mal za sebou dvojročné pôsobenie V Excelsiore.

Neskôr získal na sile ročník hráčov 1994. Jednalo sa o hráčov, ktorí spolu hrali niekoľko rokov, väčšina z nich od svojich 7 rokov. Vilhena debutoval za Feyenoord len niekoľko týždňov po svojich 17 narodeninách, Boetius debutoval nečakane v zápase proti Ajaxu a hneď vsietil gól. Achahbar a Kongolo trpezlivo čakali na svoje príležitosti a sú ďalšími hráčmi z akadémie, ktorí sa dostali do A-tímu.

A pripomeňme si v krátkosti zápas o 3.miesto na MS 2014, v ktorom Holandsko triumfovalo nad domácou Brazíliou 3-0. V záverečnej polhodine zápasu bolo na ihrisku na strane Holandska 7 odchovancov mládežníckej akadémie Feyenoordu a spolu s Ronom Vlaarom a Dirkom Kuytom, ktorých minulosť je tiež spojená s Feyenoordom dokonca 9.

Damien Hertog

Kto by si ešte prednedávnom pomyslel, že De Vrij a Martins Indi budú hrať proti najlepším hráčom sveta na najväčšom futbalovom podujatí na svete. Pred pár rokmi im hrozilo, že neuspejú v akadémii, lebo nespĺňali očakávania. A aby sme nezabudli aj Van Persie a Jonathan de Guzman sú odchovanci z Vareknoordu.

Dávno preč sú doby, kedy Holandskému mládežníckemu futbalu dominovala  akadémia Ajaxu Amsterdam. Vtedy celý svet obracal pozornosť na akadémiu Ajaxu. Revolúcia vo Varkenoorde priniesla späť na vrchol nielen Feyenoord, ale tiež Holandsko na MS 2014, po sklamaní na EURO 2012.

Teraz pozná hráčov Feyenoordu celý svet. Zahraniční novinári dychtivo túžia po rozhovoroch so šéfom mládežníckeho rozvoja Damienom Hertogom (ktorý je sám absolventom Varkenoordu). Rovnako rastie aj medzinárodný záujem zo strany zahraničných klubov. Napríklad manažér Arsenalu Arsene Wenger sa nedávno vyjadril, že Varkenoord je jedna z najlepších akadémií v Európe.

Feyenoord po MS vo futbale zorganizoval futbalové skautské kempy v USA a v Kanade, kde mohli mladíci z týchto krajín trénovať metódami Feyenoordu Rotterdam a najväčším talentom dal klub šancu absolvovať týždňovú skúšku v Rotterdame. Už na začiatku roka 2014 tréneri akadémie Feyenoordu trénovali skupiny detí na Kube, v Nigérii a v Holandských Antilách. Povráva sa, že Feyenoord expanduje svoje metódy taktiež do Indie a do Južnej Ameriky, čo je pre klub tiež dôležitý a strategický futbalový trh.

 

Budúcnosť Sven van Beek

Čo zostalo vo Feyenoorde pre budúcnosť? Šéf mládeže Brard síce opustil klub v roku 2014, ale na jeho miesto prišiel Damien Hertog, ktorý je zárukou pokračovania začatej cesty. Budúcnosť je teda zaistená. V ďalšej sezóne pravdepodobne klub opustí Stefan De Vrij, ale klub už má za neho náhradu z vlastných radov. Jeho nástupcom by sa mal stať Sven van Beek. Podobne ako u De Vrija, aj pri van Beekovi odborníci nepredpokladali, že si môže zahrať na profesionálnej úrovni. Patrí do zlatého ročníka 1994, ale zatiaľ čo jeho spoluhráči sa posunuli v kategórii U16 o úroveň vyššie k trénerovi Cor Adriaansemu, van Beek zostal v tíme U16. Ale van Beek to nevzdal a zabojoval. Za svoju tvrdú prácu bol odmenený v roku 2013, keď debutoval v A-tíme Feyenoordu v pohárovom zápase proti PSV Eindhoven. Po tomto zápase podpísal svoj prvý profesionálny kontrakt. Spolu s Kongolom bude pravdepodobne novým stopérskym duom Feyenoordu v nasledujúcich rokoch. Aspň takto sa o ňom vyjadril bývalý tréner Feyenoordu a v súčasnosti manažér FC Southampton Ronald Koeman.

Takže čo môžeme očakávať v budúcnosti? Stačí keď si poznačíte nasledujúce mená hráčov z akadémie Feyenoordu. Väčšina z nich už podpísala profesionálne kontrakty a ďalších ich budú čoskoro nasledovať. Už onedlho ich uvidíte na vrcholnej scéne medzinárodného futbalu. Je to len otázka pár rokov. Calvin Verdonk, Jari Schuurman, Rick van der Meer, Marlon Slabbekoorn, Rashaan Fernandes, Bart Nieuwkoop, Nigel Roberth, Tahith Chong, Gustavo Hamer či Kamil Miazek.

Futbalový riaditeľ klubu Martin van Geel má naozaj veľa dôvodov k úsmevom a potlesku.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Rondos - 5.časť - cvičenia 5 na 3 (článok je určený len pre registrovaných užívateľov)

Double PASS - kontrola kvality futbalových akadémií v Nemecku

Je pre úspech vo futbale najdôležitejší talent?

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It