„Hráč má svoju životnosť. Čo sa stane, keď hráč odíde? Musíte si kúpiť ďalšieho hráča. Neustále tak míňate veľa peňazí na nových hráčov. Kde bude táto investícia o 50 rokov? Namiesto nákupu jedného hráča, vychováme päť hráčov.“ (Les Reed)
Pokračujeme v článku Justina Blocka, v ktorom sa zamýšľa nad tým, čo sa skrýva za nečakanými fantastickými výsledkami anglického klubu FC Southampton, ktorý sa aj po 21.kole tohtoročnej sezóny drží na neuveriteľnom 3.mieste v Premier League. Pred takým gigantmi ako sú Manchester United, Arsenal či FC Liverpool. V dnešnej druhej časti autor rozoberá prestupovú politiku klubu a taktiež to, čo spravil klubový manažment s finančnými prostriedkami, ktoré získal v lete 2014 za viaceré prestupy.
Úprimne povedané, ak by neboli protesty od kritikov, fanúšikov a hráčov z kabíny FC Southampton, boli by aj útočník Jay Rodriguez a záložník Morgan Schneiderlin predaní do Tottenhamu Hotspurs za 55 miliónov dolárov. Keď všetko spočítame, predsezónny výpredaj FC Southampton priniesol 165 miliónov dolárov do klubovej pokladnice. Ale majú hráči Lambert, Lovren, Lallana, Shaw a Chambers naozaj celkovú hodnotu 165 miliónov dolárov? Nie je to príliš veľa?
1.časť článku FC Southampton - zázrak, náhoda alebo premyslený plán? nájdete TU
Vďaka týmto prestupom získal FC Southampton z hľadiska futbalovej ekonomiky obrovskú výhodu. Predali hráčov v čase, keď za nich iný klub ponúkal viac ako bola ich skutočná cena. Z vonku bol klub zdanlivo poškodený (odchodom hráčov), ale vnútorne nemohol klub zažiť väčšiu radosť.
Southampton využil situáciu a obral o peniaze veľké tímy (Manchester United, FC Liverpool a Arsenal Londýn), pretože každý z týchto tímov bol pod obrovským tlakom, aby udržal krok s najlepšími tímami ligy Chelsea a Manchesterom City. Zaplatili teda vysoké sumy za hráčov, so skúsenosťami z Premier League, ale neboli to hviezdne talenty.
Vedenie Southamptonu potom vzalo tých 165 miliónov dolárov a 60% z tejto sumy znova preinvestovalo do nákupu nových posíl. Ďalšie prostriedky sa pravdepodobne použijú na dokončenie nového tréningového zariadenia za 47 miliónov dolárov.
Pozrite sa na novú budovu na obrázku. Vyzerá ako nový internát pre Univerzitu Stanford alebo niečo podobné. Potom čo bude kompletne hotová, bude tu športové laboratórium, a ďalšie telocvične a tréningové ihriská, ktoré budú zakryté nafukovacími stenami. V budove je k dispozícii miestnosť s názvom „čierna skrinka“, kde analytici budú spracovávať reporty, údaje a filmy od skautov. Na základe nich sa budú určovať a vyberať prípadné nové posily. Dokonca aj jedáleň sa podobá na novo zrekonštruovanú vysokoškolskú jedáleň, namiesto jedálne pre profesionálnych športovcov.
A podobne ako vysoké školy, ktoré sa môžu pochváliť umeleckými kampusmi a modernými ubytovňami, aj Southampton využíva svoje nové budovy pre nábor hráčov. Prečo by mal Southampton mínať 47 miliónov dolárov za hráča, keď môže vytvoriť niečo, čo bude vytvárať viac hráčov v hodnote 47 miliónov? Les Reed, výkonný riaditeľ FC Southampton to vysvetľuje: „Hráč má svoju životnosť. Čo sa stane, keď hráč odíde? Musíte si kúpiť ďalšieho hráča. Neustále tak míňate veľa peňazí na nových hráčov. Kde bude táto investícia o 50 rokov? Namiesto nákupu jedného hráča, vychováme päť hráčov.“
Ale aby ste vychovali týchto päť hráčov, musíte najprv presvedčiť talentovaných hráčov, aby s vami podpísali kontrakt. Letné posily Dustin Tadic a Graziano Pelle absolvovali exkurziu v klube skôr ako sa rozhodli podpísať zmluvy a rodičia mladších hráčov si taktiež môžu prísť najprv pozrieť podmienky, ktoré klub ponúka ich synom pre život a tréning. Southampton musí vzbudzovať dojem dôveryhodného klubu, ktorý ponúka výhody oproti konkurentom.
Na konci leta investoval FC Southampton rekordných 88 miliónov dolárov do útočných posíl Tadica a Pellého, útočníka Shane Longa, záložníka Sadio Maneho a brankára Frasera Forstera. Taktiež dokázali získať na hosťovanie z tímu posledného finalistu Ligy Majstrov z Atlética Madrid – Tobyho Alderweirelda a z Chelsea Londýn Ryana Bertranda. Namiesto manažéra po odchode Pochettina prišiel holandský manažér Ronald Koeman, bývalý vynikajúci obranca FC Barcelona, ktorý počas svojej kariéry z pozície obrancu dokázal vďaka výbornej technike vsietiť 239 gólov.
Southampton s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhrá anglický titul, ani neskončí v jeho tesnej blízkosti, pretože história Premier League hovorí jasnou rečou. Ešte nikdy sa nestalo, že by tím zo spodku, ktorému sa podarí dostať do TOP 3, vyhral v ďalšom roku titul. Southampton však zatiaľ ide proti tejto štatistike a s pribúdajúcimi zápasmi neustále živí jedinečnú šancu, zahrať si Ligu Majstrov.
V záverečnej časti seriálu o FC Southampton sa Justin Block zamýšľa, či je reálne, aby Southampton dokázal udržať také vysoké postavenie v Premier League a ak nie, aké sú predpokladané príčiny prípadného neúspechu.
Mohlo by vás zaujímať:
Revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam - 1.časť
Rondos - 4.časť - cvičenia 4 na 2 (článok je len pre registrovaných užívateľov)