Ivan Obradovič

Srbský futbalový reprezentant a v súčasnosti hráč belgického tímu Anderlecht Brusel Ivan Obradovič je odchovancom mládežníckej akadémie FK Partizan Belehrad. Vo veku 21 rokov prestúpil do španielskeho tímu Real Zaragoza, v ktorom pôsobil 4 sezóny. Po výborných výkonoch v minulej sezóne v drese belgického Mechelenu prestúpil minulý mesiac do najlepšieho belgického klubu Anderlecht Brusel. Počas Ivanovho pôsobenia v tíme Zaragozy vzniklo v roku 2012 video individuálneho tréningu ľavého obrancu Ivana Obradoviča využívajúce prvky SAQ Futbalového programu.

 

SAQ Tréning pre krajného obrancu - Ivan Obradovič

 

Ivan Obradovič využíva pri prezentácii SAQ Tréningu niekoľko tréningových pomôcok a môžeme hovoriť teda o Akumulácii potenciálu. Tento nový SAQ pojem si vysvetlíme práve teraz.

 

Akumulácia potenciálu SAQ

Ako sme už spomenuli využíva Ivan niekoľko tréningových pomôcok SAQ. A ich zoradenie do špecifického futbalového okruhu za sebou je vlastne akumulácia potenciálu. Spojenie nacvičených techník pohybov do jedného celku vo futbalovom kontexte. V prípade Ivana je tento futbalový kontext zastúpený streľbou na bránu po absolvovaní SAQ futbalového okruhu.

 

Rebrík na rýchle nohy

Pomocou tejto tréningovej pomôcky môžeme rozvíjať rýchle nohy, akceleráciu, dynamickú rovnováhu, koordináciu, výbušnosť a pohyblivosť. Viac sa o rebríku na rýchle nohy dozviete TU.

 

Mikro prekážka

Táto tréningová pomôcka je veľmi dobrá pri výučbe a zdokonaľovaní techniky bežeckých pohybov. Pomocou nej môžeme trénovať techniku ramien, techniku dvíhania, správny bežecký postoj, techniku skákania, bočný krok, otočky či krok vzad. Viac sa o mikro prekážke dozviete TU.

 

Slalomové tyče

Ideálne pre tréning pohyblivosti a presingu.

 

Už na základe minulých článkov, v ktorých sme si predstavovali SAQ Program, sme spoznali, že jednotlivé SAQ cviky (napr. cviky na rýchle nohy) rozvíjajú špecifické zručnosti. Lenže vo futbale sa tieto zručnosti nevyskytujú izolovane a oddelene. Objavujú sa rýchlo za sebou a v kombináciách.

Typickým príkladom je aj pozícia krajného obrancu, ktorú zastáva aj srbský reprezentant Ivan Obradovič. Táto herná pozícia je mimoriadne náročná na pohyb. Od krajného obrancu sa očakáva podpora útoku, nabiehanie do ofenzívnych krídelných priestorov a zásobovanie spoluhráčov centrovanými loptami. Zároveň sa však od krajného obrancu očakáva dobré bránenie a kvalitný návrat do obrannej pozície po strate lopty. Kombinácie takýchto a podobných akcií sa vo futbalovom zápase vyskytujú v rôznych časových intervaloch.

Ale na základe dlhoročného výskumu bolo zistené, že akcie trvajú v priemere najviac do 20 sekúnd. Len výnimočne dlhšie. Z toho jasne vidno, že pohyby hráčov, ktoré musia vykonávať sú výbušné a na kratšie vzdialenosti. Na rozvoj takýchto kombinácií behov a pohybov slúži výborne práve SAQ Program v podobe akumulácie potenciálu.

 

Vysoká kvalita techniky pohybov

Na úrovni akumulácie potenciálu SAQ sa už od hráčov očakáva, že majú kvalitne zautomatizovanú techniku pohybov jednotlivých cvikov. V prípade ak hráči nie sú schopní vykonávať cvičenia technicky správne je potrebné vrátiť sa naspäť a venovať čas zlepšeniu techniky.

 

Mimoriadne dôležité je správne dávkovanie

Pomer práca: oddych je kľúčový pri aplikovaní SAQ akumulácie potenciálu. Dôležitá je predovšetkým kvalita z hľadiska intenzity a techniky, nie kvantita (veľký počet opakovaní so zlou technikou pohybov). Doba zotavenia medzi sériami a opakovaniami musí byť dodržaná.

 

Presné informácie o Akumuláciu potenciálu SAQ nájdete v knihe Alana Pearsona SAQ Futbal, ktorú si môžete objednať TU.

 


Musíte tiež vidieť:

SAQ Futbal - Zoznam cvičení

Spanish Soccer School - Rondos - tajná zbraň Španielska

Dutch Soccer School - Louis van Gaal - Prihrávky do trojuholníka

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It