SAQ Futbal

V modernom futbalovom tréningu je veľmi dôležité prispôsobiť a priblížiť aj kondičný futbalový tréning podmienkam reálnej hry. Program SAQ práve takýto model ponúka.  Viacero cvičení v knihe Alana Pearsona SAQ Futbal prepája kondičnú zložku s reálnou futbalovou hrou.

Dnes si ukážeme príklad jedného takéhoto cvičenia. Je to kondičné cvičenie na rozvoj výbušnosti útočného stredopoliara. Každé cvičenie začína jednoducho a postupne sa pomocou obmien a zapájania futbalových prvkov stáva náročnejším.

 

Cvičenie - Otočka a útok

Toto SAQ futbalové cvičenie je ideálne cvičenie pre rozvoj výbušnosti u ofenzívnych stredopoliarov. Stredopoliari veľmi často počas futbalového zápasu stoja chrbtom k súperovej bráne a čakajú na loptu, ktorú odvrátil obranca alebo brankár. Často vzniká situácia, že táto odvrátená lopta letí ponad stredopoliara. Ten sa musí výbušne otočiť, vybehnúť za loptou a získať ju, aby mohol založiť útočnú akciu.

 

Kľúčové body cvičenia:

1. Pohybujeme sa na bruškách chodidiel smerom vzad aj vpred

2. Počas otočky a zrýchlenia zvýšime pohyb ramien

3. Dodržiavame správnu bežeckú techniku (viac o správnej bežeckej technike nájdete tiež v knihe SAQ Futbal Tréning a príprava

 

Série a opakovania

Odporúča sa cvik zopakovať v 2 sériách po 6 opakovaní. Zotavením je chôdza späť medzi každým opakovaním. Medzi sériami nasleduje 2 minútové zotavenie.

Obmeny a náročnejšie varianty tohto cvičenia + desiatky ďalších dôležitých cvičení, ktoré sa dajú aplikovať špeciálne aj na hráčovu pozíciu nájdete v knihe Alana Pearsona – SAQ Futbal.

 

Popis cvičenia:

Najideálnejším miestom na trénovanie je príslušná pozícia na ihrisku. Kužele rozmiestnime v tvare Y ako na obrázku. Pri cvičení využívame ľahké jednoručné činky. Ide o ľahké záťažové cvičenie, v ktorom využívame prvok rezistencie.

Hráč drží jednoručné činky, beží vzad 5 metrov. Bez náznaku spomalenia alebo zmeny techniky sa potom otočí vľavo alebo vpravo a vybehne k prvému kužeľu na danej strane vzdialenému 10m. Tam upustí činky z rúk a vybehne k druhému kužeľu do vzdialenosti 5m.

Vzdialenosti medzi kužeľmi sú nasledovné. Od žltého po červený kužeľ je vzdialenosť 5 metrov. Od červeného po tmavomodrý kužeľ je to 10 metrov. Od tmavomodrého po svetlomodrý kužeľ je vzdialenosť 5 metrov.

Obmeny a náročnejšie varianty tohto cvičenia nájdete v knihe SAQ FUTBAL.

Cvičenie pre útočného záložníka - otočka a útok 

Musíte tiež vidieť:

SAQ Warming up - rozcvička vo futbale

Spanish Soccer School - Rondos - tajná zbraň Španielska - 2.časť

Dutch Soccer School - Ronald Koeman - cvičenia na rozcvičku

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It