Logo Schalke

V 2.časti reportu z mládežníckej akadémie Schalke 04 sa pozrieme bližšie na hernú filozofiu v akadémii Schalke, akými 4 fázami prípravy podľa veku prechádzajú hráči Schalke a rozoberieme si aj tréningové vybavenie akadémie Knappenschmiede. Informácie o cieľoch, zázemí, víziách a filozofii mládežníckej akadémie Schalke 04 nájdete TU.

 

Štruktúra akadémie

FC Gelsenkirchen Schalke 04 má 190 hráčov, ktorí sú rozdelení do jednotlivých vekových kategórií nasledovne:

U9 má 13 hráčov (8 roční), U10 má 13 hráčov (9 roční), U11 má 14 hráčov (10 roční), U12 má 17 hráčov (11 roční), U13 má 18 hráčov (12 roční), U14 má 22 hráčov (13 roční), U15 má 21 hráčov (14 roční), U17 má 25 hráčov (15 a 16 roční), U19 má 24 hráčov (17 a 18 roční), U23 má 23 hráčov (19 – 22 roční)

Všetky uvedené vekové kategórie hrajú v najvyšších divíziách v rámci svojej vekovej kategórie.

 

Benedikt Howedes, Manuel Neuer, Mesut Ozil, Julian Draxler - 4 majstri sveta - odchovanci Schalke 04

Benedikt Howedes 

Práca s talentami v Schalke 04

 

Zápasový systém Knappenschmiede

Trénovanie talentovaných hráčov, aby sa z nich stali profesionálni hráči  je rozdelené do viacerých stupňov. Hráč musí neustále prekonávať prekážky. Okrem toho, musí byť prijatá špeciálna starostlivosť v súlade so špecifickými vývojovými etapami, skutočnou úrovňou hráčových schopností a pravidlami športového tréningu. Všetky vekové skupiny od U9 po U15 majú rovnakú hernú filozofiu. Zápasový systém je na najnižšej vekovej úrovni zjednodušený a postupne sa buduje.

 

Technický prístup

Vekové kategórie – koučovanie a trénovanie

1. Základná fáza – od U9 po U11

Hlavným cieľom v základnej fáze je uviesť hráčov „profesionálne“ do futbalu. Pravidelný tréning pod vedením profesionálneho trénera, určuje rytmus celého týždňa. Okrem toho je nevyhnutné, aby mladý hráč okrem profesionálneho obsahu zažil radosť z hrania futbalu a vzbudilo sa u neho nadšenie pre hru. To je dôvod prečo sa 2 tretiny z tréningu venujú rozvoju technických schopností a jedna tretina sú improvizované, spontánne hry.

 

2.Budovacia fáza – od U12 po U15

Prechod zo základnej fázy do budovacej fázy je ako urobiť krok z malého ihriska na veľké. To je príčina prečo musí byť tréning  upravený pre novú situáciu. Okolo 15% času sa venujú koordinačnému tréningu, 35% technickému tréningu, 25% základnému tréningu a 25% je venovanej hre samotnej, so zameraním na konkrétne body, ako je improvizácia hry.  Za účelom, aby bolo možné, že sa hráč môže pohnúť vpred do ďalšej fázy vývoja, musí byť podporovaný vo všetkých oblastiach. V tejto situácii, posilnenie hráčových silných a slabých stránok zohráva významnú úlohu. Cieľom je vychovať čo najviac hráčov vhodne tak, aby postupovali ľahšie do ďalšej fázy.

 

3. Fáza dosahovania – od U16 po U19

Prechod z U15, ktorá hrá Západonemeckú regionálnu ligu k U17, ktorá hrá Západonemeckú národnú ligu je dôležitým krokom a je tu kompletná zmena z amatérskeho futbalu na profesionálny. Keď sa v tejto fáze bavíme o obsahu tréningu, dôraz sa presúva z oblasti techniky na oblasť taktiky. Cieľom je optimálny tréning všetkých hráčov od U17 po dobu 2 rokov, aby sa čo najviac hráčov podarilo presunúť (boli schopní presunúť) do ďalšej vekovej skupiny. V Západonemeckej národnej lige U19 sa pozornosť  presúva do oblasti technickej, ale na vrchole sú viac dôležité taktické úspechy seniorských hráčov.

 

4.Prechodová fáza – od U21 po U23

Tím Schalke U23 predstavuje konečnú etapu futbalového vývoja hráča. Vytvára spojenie medzi U19 a profesionálnym tímom. Preto je definovaný ako prechodová fáza. Hráči, ktorí hrajú za U23 sú schopní trénovať a rovnako aj hrať aj za profesionálny A-tím.

Z tohto dôvodu rozdiel medzi kvalitou A tímu a B tímu v Nemeckej národnej lige by nemal byť príliš veľký. FC Schalke 04 sa snaží zaistiť, aby tento tím hral minimálne 4.najvyššiu ligu – Západnú regionálnu ligu. Tím sa navyše usilovne snaží, aby sa dostal do 3.ligy. Ďalšou funkciou tímu U23 je, v prípade potreby dať hernú prax hráčom profesionálneho tímu. Všetko prebieha v profesionálnych podmienkach.

Tréning prebieha maximálne dvakrát denne, pod vedením špičkových futbalových trénerov. Súčasťou sú moderné pomôcky, materiál na prípravu, športová medicína, psychologická podpora a povinná je tiež vynikajúca organizácia.

Tím U23 je veľmi dôležitou fázou pre výučbu nových hráčov. Tu sa určuje budúca kariéra hráča či bude profesionál alebo nie. Toto je dôvod, prečo je dôležité, aby mala táto veková skupina optimálnu starostlivosť a poradenstvo.

Nadpriemerní a výnimoční hráči v skupine U19 sú po vhodných konzultáciách presunutí do tréningu a zápasov v kategórii U23. Taktiež hráči z U23 sú hodnotení v tréningu s profesionálnym tímom. Aby bolo zaistené efektívne fungovanie a nastavené parametre fyzického úsilia, všetci ktorých sa to týka dostanú mentora ako svoju kontaktnú osobu. Musí byť veľmi dobre informovaní o každom hráčovi. Tento proces tiež podporuje internú databázu, kde sú uložené tréningové dáta všetkých hráčov.

 

Mesut OzilTréningové vybavenie mládežníckej akadémie Knappenschmiede

3 veľké prírodné ihriská na tréningové účely, dve z nich sú vybavené reflektormi pre večerné tréningy v zimných mesiacoch

1 veľké ihrisko s umelou trávou vybavené reflektormi pre večerné tréningy v zimných mesiacoch

2 ihriská s prírodnou trávou v rámci štadiónov (lokálne) na domáce zápasy pre tímy U17 a U19 (Sportanlage Gelsenkirchen – Uckendorf) a U23 (Mondpalast Arena v Herne-Wanne)

Ihrisko pod strechou (65x38m) s umelou trávou a jedno špeciálne ihrisko (20x10m) s umelou trávou na technický tréning

Pre lekárske vyšetrenia , ošetrenia, rehabilitáciu po návrate zo zranenia akadémia úzko spolupracuje s rehabilitačno-lekárskym centrom  v Schalke, ktoré je čo by kameňom dohodil od Veltins Areny a kancelárií

2 zasadačky pre videoanalýzy na teoreticko-taktické tréningy

Internátna škola (11 hráči žijú v súčasnosti v Schalke) a úzka spolupráca s DFB Elitnou školou – Gesamtschule Berger Feld.

Plne vybavená budova spolu s novým štadiónom pre zápasy U19 a U23 a plány pre ďalšie 3 prírodné ihriská (plnej veľkosti a s umelým osvetlením) a 2 ihriská s umelou trávou (plná veľkosť )

 

Mohlo by vás zaujímať:

Schalke 04 - report z mládežníckej akadémie - 1.diel

Rondos - tajná zbraň Španielska - 2.časť

Tréningové pomôcky pre SAQ Tréning - 2.časť

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It