Choroba

Zase je tu obdobie ochorení horných dýchacích ciest. Všade, kde sa pozriete, sú kýchajúci, usoplení, kašľúci a ubolení ľudia. Aj pri najlepšej vôli nie je možné sa im vyhnúť. Čo robiť, aby ste aj vy neochoreli? A čo keď už na vás „niečo lezie“?

Najdôležitejšia zo všetkého je prevencia. Ak sa čo len trochu dá, vyhýbajte sa preplneným miestam, MHD, zábavným podnikom a iným miestam, kde je vysoký výskyt chorých, ktorí sa rozhodli rozširovať chorobu ďalej.

Od malička nás naše mamy učili, že si máme umývať ruky. Pred jedlom a po použití WC by malo byť samozrejmosťou, ale okrem toho aj po príchode domov a po manipulácii s peniazmi. Nikdy si nechytajte oči, ústa a sliznicu nosa neumytými rukami. Tieto sú totiž vstupnou bránou pre baktérie a vírusy do tela.

Dôležitá je aj správna životospráva, to znamená dobrá výživa, pitný režim a dostatok spánku. Oslabený organizmus je náchylnejší na ochorenie. Pozor na prechladnutie. Ak sa spotíte alebo premoknete, čo najskôr sa prezlečte do suchého oblečenia.

A čo treba urobiť, ak cítite, že budete chorí?

Nespoliehajte sa na horúce nápoje a tabletky s paracetamolom (Coldrex, Paralen a pod.). Tieto robia presne to, čo uvádzajú v reklame – tlmia príznaky, avšak ochorenie neliečia. Vy sa cítite lepšie a pokračujete vo svojich aktivitách. To je však to najhoršie, čo môžete urobiť. Ochorenie nevyliečite, iba prechodíte. Oslabíte si imunitu, ochorenie sa začne vracať v pravidelných intervaloch a pridružia sa aj komplikácie. Telo bude náchylnejšie na iné ochorenia a zranenia.

Aj keď to mnohí ľudia nepočujú radi, každé ochorenie je potrebné vyležať. Sociálny systém pri PN je nastavený tak, že väčšinou si zamestnanci aj živnostníci nedovolia počas choroby zostať doma a z finančných dôvodov radšej chodia do práce, aj keď sa cítia zle. A mnohí nie sú ochotní ani vziať si niekoľko dní dovolenky. Treba si však dobre zvážiť, čo je dôležitejšie – peniaze alebo zdravie. Pri prechodenom ochorení totiž vzniknú už vyššie spomenuté zdravotné komplikácie a okrem toho aj roznášajú chorobu medzi ostatných. Finančná strata je potom v konečnom dôsledku oveľa vyššia. Preto by aj zamestnávatelia, ktorí majú záujem o dlhodobú prosperitu firmy, mali podľa možností prehodnotiť svoju politiku podpory zdravia vo firme a umožniť zamestnancom chorobu vyliečiť.

Keď navštívite lekára, ten väčšinou predpíše antibiotiká. Toto je dlhodobo kritizované, avšak stále sa to deje. Len málo lekárov uprednostní šetrnejšie spôsoby liečby. Pritom antibiotiká, ako názov napovedá, bojujú proti baktériám. Ochorenia horných dýchacích ciest sú však zväčša spôsobené vírusmi. Dôvody, pre ktoré lekári predpisujú antibiotiká, sú rôzne. Niekedy je to naozaj nevyhnutné. Faktom však je, že časté užívanie antibiotík spôsobí rezistenciu baktérii voči antibiotikám, a tým rastie riziko vzniku životunebezpečných infekcií, poškodzuje črevnú mikroflóru a oslabuje organizmus. Okrem toho antibiotiká majú množstvo nežiaducich účinkov.

Ak nechcete užívať farmaceutické výrobky, existuje aj alternatíva. V minulosti naši predkovia lekára nenavštevovali, alebo len vo výnimočných prípadoch. Mali vlastné, stáročiami overené prostriedky, navyše ľahko dostupné. Ako boli účinné vtedy, sú rovnako účinné aj dnes. Vďaka nim sami zvládnete bežné ochorenia, ako je nádcha, bolesť hrdla, prechladnutie.

Lekára však určite vyhľadajte v prípadoch, keď máte vysokú teplotu (38°C a viac), ktorá neklesá, vykašliavate nepriehľadné (až zelené) hlieny, máte problémy s dýchaním alebo veľmi silný kašeľ.

Prírodné prostriedky, ktoré pomôžu vyliečiť bežné ochorenia horných dýchacích ciest.

prírodné antibiotikáBaza čierna (lat. Sambucus nigra) je ker, ktorý pozná asi každý, pretože u nás rastie snáď všade. V lete spôsobuje trápenie alergikom, avšak jej využitie a účinky sú mnohoraké a veľmi silné. V minulosti sa baze čiernej prisudzovala čarovná moc. V lete sa z kvetov pripravuje chutná a zdravá limonáda. Na liečebné účely sa používa kôra, kvety, plody a dreň. Treba si dať pozor na stopky plodov, tie sú jedovaté. Nesmú sa preto užívať surové. Rovnako sú jedovaté aj zelené časti rastliny. Baza obsahuje silice, slizy, glykozidy, flavonoidy, triesloviny a organické kyseliny. Plody okrem toho aj pektín a vitamíny B a C. Baza má antioxidačné účinky, pôsobí potopudne a tým znižuje teplotu, uvoľňuje hlieny a pomáha pri vykašliavaní. Účinný pri prechladnutí je čaj z kvetov, ale aj extrakt z plodov.

Lipa veľkolistá (lat. Tilia platyphyllos) a lipa malolistá (lat. Tilia cordata) je známa aj ako strom Slovanov. Na liečebné využitie sa používajú kvety ale aj kôra. Kvety majú vysoký obsah glykozidov a majú potopudné a močopudné účinky a uvoľňujú hlien. Znižuje teplotu a uľahčuje vykašliavanie. Okrem toho zrieďuje krv a tým pomáha predchádzať infarktu. Účinný je čaj, je vhodné zmiešať kvety lipy s bazou.

Cesnak kuchynský (lat. Allium sativum L.) je bežne dostupný a veľmi účinný liek aj prevencia mnohých ochorení. Obsahuje alicín, alylové sulfidy, arginín, vitamíny, minerály a iné. Cesnak má antiseptické, antibiotické a antivírusové účinky. Pôsobí proti vírusom a baktériám (počas 2. sv. vojny bol používaný namiesto penicilínu). Znižuje krvný tlak a hladinu tukov v krvi. Riedi krv a zlepšuje cirkuláciu krvi. Najlepšie je konzumovať ho surový. Nalačno však môže spôsobiť nevoľnosť, preto je dobré zjesť strúčik cesnaku napríklad s kúskom chleba.

Zázvor (ďumbier lekársky, lat. Zingiber officinale) pochádza z Ázie. Jeho liečivé účinky využívali Číňania a Indovia už pred viac ako 3000 rokmi. Obsahuje silice a gingerol, ktorý má podobné zloženie ako kapsaicín (štipľavá látka v paprike). Zázvor má antibakteriálne a protizápalové účinky. Spomaľuje množenie baktérií a vírusov. Prehrieva organizmus, má pozitívne účinky na trávenie. Tlmí zrážanlivosť krvi, pomáha predchádzať ochoreniam srdcovo-cievneho systému. Pri konzumácii zázvoru by však mali byť opatrní pacienti s diabetes a žalúdočnými vredmi. Účinný je čaj, ktorý príjemne vyštípe a zohreje a aj zmierni bolesti hrdla.

Pri chorobách treba vypiť minimálne 2-3 litre čaju (tekutín) denne. Tekutiny pomáhajú telu bojovať proti vírusom. Ideálne je pripraviť si zmes čaju z bazy a lipy a piť teplé po dúškoch. Okrem toho vypiť pár šálok zázvorového čaju. V období ochorenia zjesť 2-3 strúčiky cesnaku denne.

V ďalšej časti si povieme, ako účinne podporiť vykašliavanie.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Špecifické cvičenie I. v rozcvičke pre systém 4-3-3

Sergio Aguero - Zbavte sa súpera pomocou SAQ Programu

Obnova sebavedomia u mladých hráčov

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It