Podľa niektorých vedeckých poznatkov je genetický potenciál ľudského tela 120 až 140 rokov. Na Slovensku sa ženy dožívajú priemerne 78 rokov a muži iba 71 rokov. To je takmer o polovicu menej ako uvedený potenciál. Je to spôsobené práve nesprávnym životným štýlom.

 

Podľa výskumov až 71 % rakoviny, 82 % srdcovocievnych chorôb, 70 % porážok a 91 % ochorení diabetes je spôsobených nesprávnym životným štýlom. Ďalším alarmujúcim číslom je, že až 89,8 % občanov Slovenska trpí aspoň jednou civilizačnou chorobou.

Každý organizmus starne od momentu narodenia a už od raného detstva sa formujú zárodky neskorších zdravotných problémov. Deti a mladí ľudia si toto obyčajne neuvedomujú, pretože sa väčšinou cítia dobre. Ak sa však tieto vznikajúce problémy neriešia, môžu mať veľmi zlé následky. V poslednej dobe je vážnym problémom nadváha až obezita u detí a mládeže, čo je dôsledkom najmä nesprávnej stravy a nedostatku pohybu. Aj štíhle dieťa alebo mladý človek môže mať nábeh na obezitu a to vtedy, keď má vysoký podiel tuku v tele. Niekto si možno povie, že človek, ktorý hrá futbal, nemôže mať nadváhu. Omyl, môže. Ak dieťa netrpí zdravotnými problémami (napr. so štítnou žľazou), príčinou je najmä nevhodná a nevyvážená strava.

Logicky, zdravotný stav a množstvo energie vplýva aj na výkon, ktorý podávame. O to viac, ak sa jedná o taký náročný šport, ako je futbal.

"Bez vhodnej stravy nie je energia a iba osoba s najväčšou energiou vyhráva."

Aby strava pracovala pre nás a nie proti nám, musí byť správne vyvážená a starostlivo plánovaná. Dobre vyvážená strava, ktorá obsahuje správny pomer sacharidov, bielkovín, tukovminerálnych látokvitamínov a dostatočný pitný režim, je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá. Správna výživa a vhodné návyky tiež pomáhajú zvyšovať imunitu organizmu voči chorobám.

Pin It