"Futbalový svet sa mení a éra dominancie stredných útočníčok sa mení." (Kevin McCauley)
Strední útočníci získavajú najväčší potlesk na každej úrovni hry, či ide o mužský alebo ženský futbal, aj keď sú len zriedka najdôležitejšími hráčmi tímu. Šprint a presné zakončenie sú extrémne dôležité, ale množstvo vecí musí byť vykonaných dovtedy, kým dostane stredný útočník šancu vykonať svoju prácu.
Na tohtoročných MS vo futbale žien 2015 v Kanade sa to nestalo. Dominancia hrotových útočníčok sa vytratila.
Celia Šašič (27), najlepšia strelkyňa MS 2015 so 6 gólmi v drese Nemecka, nedokázala z hry skórovať ani proti Nórsku, ani proti Francúzsku, ani proti USA. Navyše dva góly vsietila z pokutových kopov. Lotta Schelin (31), najlepšia strelkyňa Francúzskej prvej divízie vôbec v 5 zápasoch v drese Švédska neskórovala. Vivianne Miedema (19) z Holandska, ktorá bola zvolená za najlepšiu mladú hráčku turnaja taktiež neskórovala. Jedinou hrotovou útočníčkou, ktorá sa dokázala viackrát presadiť proti silným protivníkom bola kanadská hráčka Christine Sinclair.
Čo sa teda stalo s hrotovými útočníčkami? Vari mali všetky zlý turnaj? V skutočnosti nie.
1. Hra stredných obrancov bola na tomto turnaji fenomenálna
Z pohľadu taktiky a zmien v charaktere hry bol najväčší rozdiel v porovnaní s poslednými MS 2011 v Nemecku v úplnej dominancii najlepších stredných obrancov. Každý tím, ktorý sa dostal na turnaji ďaleko (aspoň štvrťfinále) mal kvalitných stredných obrancov a v oboch semifinále, tímy s lepšími strednými obrancami (Japonsko a USA) vyhrali svoje zápasy.
Ako obvykle sa na tieto hráčky pri udeľovaní individuálnych ocenení akosi zabudlo. Do záverečnej nominácie o najlepšiu hráčku turnaja sa dostala len Julie Johnstonová (23) z USA. Napríklad jej spoluhráčka Becky Sauerbrunn (30), ktorá na turnaji urobila menej individuálnych chýb ako Johnstonová, hrala rovnako vynikajúco, ale do užšieho výberu sa nedostala. Ani japonská hráčka Saki Kumagai (24), ktorá bola pravdepodobne vôbec najlepšou hráčkou obhajcu titulu na šampionáte. Pôsobila ako tehlová stena, cez ktorú nič neprejde.
USA neinkasovalo gól od prvého polčasu úvodného zápasu proti Austrálii až do finálového stretnutia. Gól nedokázali Američankám vsietiť ani Švédsko, Nigéria, Kolumbia, Čína či Nemecko. Japonsko na svojej ceste do finále pripustilo len 2 góly (jeden po chybe brankárky, jeden po penalte). Zo 16 zápasov play-off na turnaji bolo až 9 čistých kont.
Medzi top brániace hráčky turnaja patrili už spomínaná Julie Johnstonová, Saki Kumagai, francúzska Wendie Renard (24), Kanaďanka Cadeisha Buchanan (19), Austrálčanka Alanna Kennedy (20).
Vďaka tomu, že väčšina trénerov už od hráčok vyžaduje istú úroveň kombinácie, hra na vysoké a rýchle hráčky v útoku sa minimalizovala. Ďalšou príčinou je aj fakt, že došlo k celkovému zlepšeniu taktiky v ženskom futbale a strední obrancovia sú stále lepší. Tento trend bude pokračovať a hrotové zakončovateľky budú mať stále ťažšiu cestu k tomu, aby sa presadili. Neznamená to, že stredné útočníčky ako Šašič, Schelin či Alex Morgan sú zastarané. Len ženský futbal sa vyvinul tak, že na to, aby sa presadili budú musieť vynaložiť stále viac úsilia a už nebudú v medzinárodných zápasoch dominovať tak ako doteraz. Tímy budú musieť nájsť lepší spôsob, ako dostať loptu do nebezpečných zón.
2. Krajné tvorkyne hry sa objavili ako čiastočná odpoveď
Niektoré stiahnuté stredné hráčky mali veľký vplyv na tomto turnaji. Dzenifer Maroszán (23) z Nemecka bola fantastická, keď bola zdravá. Eugenie Le Sommer (26) bola skvelá ako druhá útočníčka. Stredná záložníčka USA s veľkou slobodou smerom dopredu Carli Lloyd (33) mala veľký vplyv na rozhodujúce tri zápas svojho tímu na MS a jej finálový trojgólový koncert vstúpil do dejín. Väčšina typických stredných záložníčok sa však počas celého turnaja trápila a museli bojovať o priazeň trénerov.
Avšak krajné tvorkyne hry patrili k top hráčkam majstrovstiev sveta. Megan Rapinoe (30), Aya Miyama (30) sú obe ľavé krídla, ktoré nie sú typické krajné hráčky, ale technické tvorkyne hry, dobré pre hru do šírky. Francúzka Louisa Necib (28) a Nemka Simone Laudehr (29) boli tiež excelentné a Brazílii pomohla najviac Marta (29), hrajúca vľavo.
MS vo futbale žien 2015 v Kanade priniesli množstvo noviniek, ktoré určite pomôžu rozvinúť ženský futbal vo svete a dúfajme, že aj slovenskí tréneri ženského futbalu pozorne šampionát sledovali a nové trendy sa budú snažiť uplatniť aj v našich podmienkach.
Musíte tiež vidieť:
Women´s soccer - Top futbalistky sveta
Dutch Soccer School - Holandský futbalový systém 4-3-3/ Záverečný tréningový zápas 8vs.8
English Soccer School - St.Georges Park - Symbol národnej hrdosti Anglicka