Ruud Gullit

Obsah článku

Dátum narodenia:  1.9.1962

Kluby: HFC Haarlem (1979 – 1982), Feyenoord Rotterdam (1982 – 1985), PSV Eindhoven (1985 – 1987), AC Miláno (1987 – 1993), Sampdoria Janov (1993 – 1994), AC Miláno (1994 – 1995), Sampdoria Janov (1994 – 1995 – hosťovanie), Chelsea Londýn (1995 – 1998)

Úspechy: 1987 – Zlatá lopta France Football – Najlepší európsky futbalista roka, 1987 a 1989 – Najlepší futbalista sveta podľa časopisu World Soccer, 1984 - Majster Holandska s Feyenoordom, 1984 - víťaz Holandského pohára s Feyenoordom, 1986, 1987 - Majster Holandska s PSV Eindhoven, 1988, 1992, 1993 - Majster Talianska s AC Miláno, 1988, 1992 - víťaz Talianskeho pohára s AC Miláno, 1994 - víťaz Talianskeho pohára so Sampdoriou Janov, 1989, 1990 - víťaz Pohára Európskych Majstrov s AC Miláno, víťaz Interkontinentálneho pohára s AC Miláno, víťaz Európskeho superpohára s AC Miláno, 1988 - Majster Európy ako kapitán Holandska, 1992 - 3.miesto na ME vo Švédsku

Štatistiky: Kluby - 465 zápasov - 175 gólov, Reprezentácia - 66 zápasov - 17 gólov


Čierny tulipán - moderná verzia Totálneho futbalu

 

Holandský futbalu vychoval pre svetový futbal množstvo špičkových hráčov. Dnes sa pozrieme podrobnejšie na život a futbalovú dráhu jedného z najlepších svetových protagonistov tejto hry v druhej polovici 80.rokov minulého storočia. Ruud Gullit bol ideálnym prototypom hráča Totálneho futbalu, ktorý vznikol v Holandsku koncom 60.rokov. Jeho najlepšími protagonistami boli Cruyff, Neeskens, Rensenbrink a ďalší. Gullit bol jeho pokračovateľom v 80.rokoch. Jeho najväčšou prednosťou bola univerzálnosť. Kariéru začal v Haarleme ako stopér, ale postupne ho v ďalších kluboch využívali aj ako tvorcu hry a útočníka. Vyznačoval sa výbornou fyzickou kondíciou. Vynikal silou a rýchlosťou. Bol fantastický hlavičkár. Od prírody vynikal skvelou koordináciou a mal perfektné držanie tela, ktoré dávalo jeho hre punc elegancie. Nesmieme však zabudnúť ani na jeho dokonalú futbalovú techniku. Je to hráč, na ktorého história futbalu nikdy nezabudne. My si teraz pripomenieme jeho futbalový príbeh.

Príbeh začína

Ruud Gullit sa narodil 1.9.1962 v Amsterdame. Jeho otcom je surinamský prisťahovalec George Gullit a matka Ria Dil pochádza z Amsterdamu. Vyrastal v malom byte na vrchnom poschodí.  Otec pracoval ako učiteľ ekonomiky v lokálnej škole a matka ako strážkyňa v múzeu.  Gullitove futbalové začiatky sa spájajú s pouličným futbalom, ktorý bol v jeho mladosti hlavnou náplňou voľného času.  Gullitov prvý klub bol tím Meerboys, kde začal svoju hráčsku kariéru v roku 1970. V roku 1972 sa rodina presťahovala v rámci Amsterdamu do časti Old West a práve tu sa mladý Ruud po prvýkrát stretol s jeho budúcim dlhoročným spoluhráčom a kamarátom Frankom Rijkaardom. Začal hrávať v klube DSW a hrával proti svojim budúcim klubovým alebo reprezentačným spoluhráčom Erwinovi a Ronaldovi Koemanovcom a Wimovi Kieftovi. V DSW začal používať otcovo priezvisko, lebo sa mu zdalo, že je viac futbalové ako meno po mame. V rodnom liste si však nikdy nezmenil pôvodné meno a na každej podpísanej zmluve vystupoval ako Ruud Dil.


HFC Haarlem

V roku 1978 podpísal Ruud svoju prvú profesionálnu zmluvu v klube HFC Haarlem, ktorý trénoval Barry Hughes. Gullit odohral svoj ligový debut vo veku 16 rokov, čím sa stal v tej dobe najmladším hráčom v 1.holandskej lige.  Za 3 roky v drese Haarlemu odohral 91 zápasov a dal 32 gólov. V jeho tretej sezóne za Haarlem dopomohol tímu k 4.miestu v lige a k účasti v Pohári UEFA.  Gullit vsietil v tejto sezóne gól, ktorý neskôr označil za svoj najlepší. Hrali sme proti Utrechtu. Obišiel som 4 obrancov a brankára a skóroval.  Bol to pre mňa nezabudnuteľný gól.  V tej chvíli bolo jasné, že dres Haarlemu je Gullitovi primalý.


Feyenoord Rotterdam

Gullit prestúpil aj napriek záujmu anglických klubov (Arsenal, Ipswich) v roku 1982 do Feyenoordu za 300,000 libier. Stretol sa tam s najlepším hráčom holandskej histórie a svojim detským idolom Johanom Cruyffom, ktorý končil kariéru. Za 3 roky v tomto klube odohral 85 zápasov a dal 31 gólov. V sezóne 1983/84 dosahuje na svoj prvý veľký titul, keď vyhráva Holandskú ligu a Feyenoord navyše pridáva aj prvenstvo v Holandskom pohári.  Gullit sa v roku 1984 stáva Hráčom roka v Holandsku.

 


PSV Eindhoven

V roku 1985 prestupuje Gullit za 400,000 libier do konkurenčného PSV Eindhoven, kde v 68 zápasoch pridal 46 gólov a získal dvakrát titul pod vedením mladého kouča Guusa Hiddinka.  V roku 1986 je opäť zvolený za Hráča roka v Holandsku. Jeho výkony, spoločne s jeho nezameniteľným výzorom (dredy) nemohli uniknúť špičkovým európskym tímom, ktoré sa ho pokúsili získať pre svoj klub.


AC Miláno

Nakoniec sa to podarilo prezidentovi AC Miláno Berlusconimu, ktorý urobil jeden z najlepších nákupov v histórii klubu. PSV zinkasoval na vtedajšie pomery rekordnú čiastku 6 mil. libier.  Príchodom ďalších holandských velikánov Rijkaarda a Van Bastena sa stal z Milána superklub. Gullit navyše získal najvyššiu individuálnu hráčsku poctu, keď ho francúzsky mesačník France Football zvolil najlepším hráčom Európy a odovzdal mu Zlatú loptu. Gullit ju venoval Nelsonovi Mandelovi.  Hneď v prvom roku svojho pôsobenia v Miláne oslávil Scudetto (titul). V druhej sezóne pomohol Milánu na ceste za víťazstvom v Pohári európskych majstrov.  Pri finálovom víťazstve 4:0 nad Steauou dal 2 góly.

 

O rok neskôr sa ešte podieľal na obhajobe titulu v Európskom pohári majstrov, po finálovej výhre nad Benficou Lisabon.

 

Pretrvávajúce problémy s kolenom v ďalších rokoch postupne vyradili Gullita z pozície lídra AC Miláno, ale aj napriek tomu ešte oslavoval s klubom tituly v rokoch 1992 a 1993.


Sampdoria Janov

V rokoch 1993 – 1995 bol na hosťovaní v Sampdorii Janov, ktorej dopomohol k zisku Talianskeho pohára v roku 1994 a vo finále vsietil rozhodujúci gól práve proti svojmu bývalému tímu AC Miláno.


Chelsea Londýn

V júli 1995 sa sťahuje ako voľný hráč na ostrovy do Chelsea. Ako sám neskôr povedal, bolo to jeho najšťastnejšie rozhodnutie v živote. Chelsea mu prospela natoľko, že po výbornej sezóne v prvom roku skončil na 2.miesto v ankete Hráč roka v Anglickej lige, za Ericom Cantonom z Manchesteru United.  V lete 1996 sa stal Gullit po odchode Glenna Hoddla k reprezentácii Anglicka, hrajúcim manažérom klubu a hneď v prvej sezóne na tomto poste triumfoval s Chelsea v FA Cupe. Ako prvý mimo britský tréner v histórii.


Reprezentácia

Ruud Gullit

Na reprezentačnom poli debutoval Gullit vo veku 19 rokov v roku 1981 pri prehre so Švajčiarskom 1-2.  Začiatok reprezentačnej kariéry nebol úspešný. Holandsko sa neprebojovalo ani na MS 1982, ani na ME 1984, keď im chýbal 1 gól a ani na MS 1986, keď v baráži vypadli s Belgickom gólom na súperovom ihrisku.

Zlom nastal potom. Generácia hráčov okolo Gullita, Rijkaarda a Van Bastena dozrela a pod vedením trénera Rinusa Michelsa postúpila na EURO 1988. Napriek úvodnej prehre so ZSSR 0:1, postúpila po výhrach nad Anglickom, Írskom a NSR až do finále, kde si gólmi Gullita a Van Bastena zabezpečila výhrou nad ZSSR nesmrteľnosť. Holandsko konečne dosiahlo na významnú trofej, po ktorej tak veľmi túžilo desiatky rokov. Dodnes je to jediný titul tejto futbalovej superveľmoci na najvyššom fóre.

 

Gullit absolvoval jediné MS v roku 1990 v Taliansku. Holandsko pricestovalo ako favorit, ale po 3 remízach v skupine (Egypt, Anglicko, Írsko) vypadlo v ďalšej fáze s NSR a stratilo šancu na titul. Poslednou veľkou akciou na reprezentačnej úrovni boli pre Gullita ME 1992, kde sa tím dostal do skvelej formy a potvrdzoval úlohu favorita až do senzačného vyradenia od Dánska na penalty v semifinále.

 


Známe výroky

To play for your country is the best thing that can happen.

I know what it's like to win things. You need a certain type of player with a determination to win. You see it in the eyes.

I like stubborn players. At least they have an opinion. If they are right or wrong, this doesn't matter for me.

Zdroje: BBC, Wikipedia, Youtube

Pin It