Zaujímavý článok od Grace Ligbet, ktorý vykresľuje futbal v krajine slonov - Pobrežia Slonoviny. Rozoberá problémy futbalu v tejto krajine, históriu, pozitívne veci a mnoho ďalších informácií. Výborný článok ak sa chcete čo najviac dozvedieť o tíme Pobrežia Slonoviny pred blížiacimi sa MS vo futbale v Brazílii.
Štýlový futbal Pobrežia Slonoviny obdivovali fanúšikovia už pri prvej účasti „slonov“ na MS 2006 v Nemecku. Ľudia v Pobreží Slonoviny sa správajú k svojim hviezdnym hráčom ako k hrdinom, najmä k tým, ktorí hrávajú v top kluboch v Európe. Domáci futbal trpí kvôli narastajúcemu nezáujmu a klesajúcej návštevnosti. Top kluby v krajine ASEC Mimosas, Africa Sports, Stella Club Abidjan, Stade Abidjan a posledný domáci šampión Sewe Sport San Pedro hrávajú pravidelne pred malým publikom. Napriek tomu, väčšina z týchto klubov významne prispela k rozvoju futbalu v krajine.
Aké sú dôvody poklesu návštevnosti? V podstate fanúšikovia prestali kupovať vstupenky, pretože sa domnievajú, že úroveň futbalu v Pobreží Slonoviny je príliš slabá a zápasy ponúkajú príliš málo kvality. Kluby sa následne sťažujú, že nemajú dostatok peňazí, aby udržali najlepších hráčov. „Situácia je taká, že v súčasnej dobe kluby nie sú v dobrej finančnej kondícii a nemôžu udržať najväčšie hviezdy,“ hovorí Francis Quegnin, prezident klubu ASEC Mimosas. „Niektorí hráči opúšťajú kluby príliš skoro, ale ako môžeme udržať hráča, ktorý si u nás zarobí 400 dolárov, keď mu kluby v Európe môžu ponúknuť desaťkrát toľko?“
V poslednej dobe sa stále viac a viac objavujú v krajine futbalové centrá. Počet uchádzačov v posledných rokoch neustále narastá. Avšak mnoho mladých futbalistov, ktorí odídu zo školy, aby usilovali o splnenie svojho sna o skvelej kariére, sú sklamaní z toho, že centrá nepracujú tak profesionálne, ako by mali.
MimoSifcom – líder medzi akadémiami
Jedným z centier, ktoré plní očakávania, pokiaľ ide o rozvoj mladých hráčov je akadémia MimoSifcom. Akadémia je napojená na klub ASEC Mimosas. MimoSifcom má optimálny systém a ideálnu infraštruktúru pre rozvoj mladých hráčov. Julien Chevalier, jeden zo zodpovedných za akadémiu, povedal: „Výchova hráčov v MimoSifcom je zdarma. Ale hráči musia v priebehu jedného roka splniť dvanásť výberové kritériá, aby boli prijatí. Vývojový proces potom trvá 1 až 4 roky. Minimálny vek pre prijatie hráča do akadémie je od 14 do 18 rokov.“ Každý deň sa konajú približne dve tréningové jednotky. Celkovo za týždeň je to 9 až 10 tréningových jednotiek. Osobitný dôraz sa kladie na zdokonaľovanie technických, taktických a kondičných schopností a zručností detí a mládeže.
Úspech, z ktorého sa teší ASEC Mimosas je priekopnícky nielen v Pobreží Slonoviny, ale aj v celej Afrike. V akadémii MimoSifcom už vychovali tri generácie futbalistov. „Úroveň súťaže sa preto zlepšila,“ hovorí Chevalier. Aj napriek tomu, že posledné roky sa pre klub ASEC Mimosas podobajú na jazdu po horskej dráhe. Titul nevyhral už 3 roky. Výkony tímu v afrických súťažiach boli v poslednej dobe taktiež priemerné.
Vniesť život do veľkých derby
Realizácia plánu podporovaného štátnymi a federálnymi štruktúrami a zameraná na znovu vytvorenie podmienok a úspechov z predchádzajúcich rokov je jedným z možných riešení. Napríklad, hovorí sa o oživení veľkých derby, v snahe aby boli porovnateľné s veľkými derby po celom svete. Takýto plán by naozaj mohol priniesť nový život a nové finančné zdroje do mnohých miestnych klubov. Prítomnosť väčšieho počtu divákov na štadiónoch by viedla k vyššiemu výnosu z predaja vstupeniek a mohla by tiež prilákať potenciálnych sponzorov. Ale nie je to prvý pokus vdýchnuť nový život do domáceho futbalu v Pobreží Slonoviny. Diváci sa mohli zdarma zúčastniť top zápasov v rokoch 2012 a 2013, ale tribúny zostali prázdne.
Bývalí hráči ako ambasádori
Tím Pobrežia Slonoviny a jeho hviezdy hrajúce v Európe vždy priťahujú pozornosť. Zápasy slonov vysiela veľký počet súkromných televízií a úroveň vzrušenia je najväčšia, keď hrá Pobrežie Slonoviny na turnaji. Každý fanúšik z Pobrežia Slonoviny sa už nevie dočkať 14.6., kedy slony nastúpia na svoj otvárací zápas na MS proti Japonsku. Abdoulaye Traore nie je v tomto výnimkou. Ale bývalá hviezda, ktorá bola jedným z najlepších útočníkov Pobrežia Slonoviny v histórii a reprezentovala v rokoch 1985 – 1998, zostáva kritická k mládežníckemu rozvoju a vyzýva k zvýšeniu povedomia o tejto téme na vnútroštátnej úrovni. „Starší hráči by mali slúžiť ako akýsi ambasádori pre mladších hráčov a radiť im, ako by sa mali pripravovať do budúcnosti. Musíte sa ukázať v domácej súťaži, predtým ako uspejete v Európe.“
Drogbova generácia ako vzor
V súčasnosti by to mohlo slúžiť na zvýšenie príťažlivosti domácej ligy, dokonca aj v prípade, že hráči v Ligue 1 naďalej snívajú o medzinárodnej kariére. Ich idolmi sú generácia krajana Didiera Drogbu, kamerunského útočníka Samuela Eta a veľké mená v Európe ako Zlatan Ibrahimovič, Lionel Messi a Cristiano Ronaldo. „Mojim snom je, že jedného dňa zdvihnem nad hlavu trofej Ligy Majstrov,“ hovorí Toure Amara, 19 ročný futbalista. A Nzue Kouassi Ghislain, ktorý triumfoval v drese Pobrežia Slonoviny na nedávnom mládežníckom turnaji v Montaigu vo Francúzsku, zopakoval Amarovu myšlienku: „Snívam o Európe.“
Dôležité informácie o reprezentácii Pobrežia Slonoviny
Tréner: Sabri Lamouchi (Francúzsko)
Účasť na MS: 3x (2006, 2010, 2014)
Zápasy Pobrežia Slonoviny na MS 2014: 14.júna s Japonskom, 19.júna s Kolumbiou, 24.júna s Gréckom
Umiestnenie v rebríčku FIFA: 21.miesto
Kľúčoví hráči: Didier Drogba (Galatasaray Istanbul), Salomon Kalou (Lille), Didier Zokora (Trabzonspor), Yaya Touré (Manchester City), Gervinho (AS Rím), Emmanuel Eboué (Galatasaray Istanbul), Kolo Touré (FC Liverpool)
Výrazný nárast futbalu v Pobreží Slonoviny začal pred 50 rokmi
Pobrežie Slonoviny napísalo svoju prvú slávnu futbalovú kapitolu v 60.rokoch 20.storočia zásluhou hráčov ako Laurent Pokou, Kallet Bially, Niankouri Joseph a Blé Théodore. Aj napriek takmer úplnému nedostatku organizačnej štruktúry v krajine a keď derby znamenalo bitku medzi susednými regiónmi. Títo hráči nikdy neabsolvovali klasický mládežnícky vývoj. Žili z čistej vášne pre hru a počas zápasu túžili neustále útočiť.
Nezabudnuteľný Laurent Pokou
Laurent Pokou, alebo ako znie jeho celé meno Laurent N´Dri Pokou sa stal jedným z najsledovanejších hráčov 70.rokov vďaka jeho driblérskym schopnostiam a streleckému inštinktu dravca. Presadil sa v tíme ASEC Abidjan, kde získal počas svojej kariéry väčšinu ocenení. Pokou bol dvakrát vyhlásený najlepším hráčom Afriky za svoje výkony na medzinárodnej scéne. Dvakrát bol tiež najlepším strelcom Afrického pohára národov, keď skóroval 6krát v Etiópii v roku 1968 a 8krát v Sudáne v roku 1970. Pokou dokonca vsietil 5 gólov v jednom zápase a za tento výkon si vyslúžil prezývku „Muž z Asmary“. Jeho 14 gólov z neho urobilo najlepšieho strelca v histórii Afrického pohára národov po dobu 38 rokov, kým ho neprekonala kamerunská legenda Samuel Eto.
Superstar Didier Drogba
Po roku 2002 začal dozrievať na dôstojného nástupcu Laurenta Pokoua pre reprezentačný tím Pobrežia Slonoviny Didier Drogba. Drogba prežil väčšinu svojho detstva vo Francúzsku, získal celosvetovú slávu nielen ako produktívny útočník Chelsea Londýn, ale aj vďaka jeho oddanosti humanitárnym cieľom. V roku 2007 bol menovaný za veľvyslanca rozvojového programu OSN a v roku 2011 sa stal členom Komisie pre dialóg, pravdu a zmierenie v Pobreží Slonoviny.
Z Mimosasu do veľkých klubov
Objavovanie nových talentovaných hráčov je dôležitou činnosťou v Pobreží Slonoviny. V 90.rokoch prešli nadaní mladíci priamo z akadémie ASEC Mimosas, do prvého tímu a potom nasledovala ich kariéra do špičkových klubov v Európe. Hráči ako Kolo Touré (FC Liverpool), Salomon Kalou (Lille) a Emmanuel Eboué (Galatasaray Istanbul) boli vychovávaní Jean Marc Guillouom, zakladateľom rozvojového centra „akadémie JMG“. Patria ku generácii, ktorá v súčasnej dobe tvorí 90% národného tímu Pobrežia Slonoviny.
Abidjanská rivalita
Domácej futbalovej scéne v Pobreží Slonoviny vládla od 80.rokov Abidjanská rivalita. Klub Africa Sports je po ASEC Mimosas druhým najúspešnejším klubom v krajine. Mestské derby medzi dvoma poprednými tímami z hlavného mesta zásadne prispelo k tomu, že futbal v Pobreží Slonoviny získal miesto medzi kontinentálnou elitou. Tieto dva tímy dokázali vyhrať Africký Pohár víťazov pohárov v rokoch 1992 a 1999, Africkú Ligu Majstrov v roku 1998 a dvakrát Africký Superpohár v rokoch 1993 a 1999.
Mohlo by vás zaujímať:
Najdôležitejší je postoj hráča - Bill Beswick