Germany - USA 1:0 (0:0)
Hodnotenie zápasu - Fabian Pramel
Nemecký národný tím odohral duel Bavorským spôsobom. Dominoval nad Američanmi počas celých 90 minút, ale nedokázal pretaviť svoju dominanciu do viacerých gólových šancí.
Nemci sa stretli s Američanmi, tímom trénovaným bývalým nemeckým internacionálom Jurgenom Klinsmannom, v zápase, ktorý rozhodoval o víťazovi skupiny G. Po problémoch Nemecka kontrolovať duel proti Ghane, zaradil Jogi Low do zálohy od začiatku Bastiana Schweinsteigera, aby zaistil bezpečné posúvanie lopty. Jermain Jones mal na jednej strane pravdu, ale v niečo sa aj mýlil, keď po zápase nazval svojho súpera Bayernom Mníchov a nie Nemeckom.
Bavorský trojuholník dominoval
Nemecko nastúpilo v rozostavení 4-3-3 (4-2-3-1), ktoré použilo už v prvých dvoch zápasoch. Klinsmannov tím zvolil rozostavenie 4-1-4-1, ktoré sa často menilo na 4-4-1-1 alebo 4-3-2-1 s Bradleym a Jonesom, ktorý vyrážali vpred a snažili sa o presing. Najväčší rozdiel oproti zápasu s Ghanou bol na nemeckej strane v spôsobe bezpečného posúvania lopty. Nemecké záložné trio kontrolovalo hru zo stredu. Práve v tomto priestore pôsobila nemecká trojčlenná záloha oveľa flexibilnejšie ako v predchádzajúcich dvoch dueloch. Rozdelenie úloh v prvých dvoch zápasoch bolo pomerne jasné. Philipp Lahm pôsobil pred obranou, Kroos spájal tím na ľavej strane zálohy, Khedira útočil vpred. V tomto zápase sa traja hráči Bayernu Mníchov podelili o úlohy nasledovne. Kroos bol ten, kto išiel dopredu, Schweinsteiger pôsobil trochu hlbšie a Lahm to zaisťoval zozadu. Nemci boli schopní pomerne ľahko sa vysporiadať s presingom súpera. Úlohou Bradleyho bolo strážiť Lahma a Jones sa orientoval na Kroosa. Oboch amerických hráčov istil Beckerman. Lenže Nemci boli schopní vysporiadať sa s americkým presingom vďaka silnému trojuholníku a bezpečnej kontrole lopty. Pozitívnych bolo veľa vysokých diagonálnych lôpt. Schweinsteiger a Kroos pôsobili často v priestore okolo stredu za americkou zálohou a Lahm ich zásoboval výbornými prihrávkami. Tento trojlístok fungoval oveľa lepšie ako s Khedirom, ktorý často opúšťal tento priestor v strede a príliš sa tlačil do obsadeného priestoru vyššie.
Zmena pozície, ale mierna
Táto spolupráca v strede poľa umožnila Nemecku oveľa lepšie ako v prvých dvoch zápasoch, aby lopta cirkulovala v útočnej tretine. Taktiež to prospelo krajným obrancom, ktorý útočili oveľa častejšie ako proti Portugalsku a Ghane. Pohybovali sa bližšie k americkej obrannej tretine a pomáhali vytvárať tlak na americkú zálohu, ktorá sa musela posúvať vzad. V prvej štvrťhodine sa podarilo Nemcom preniesť túto výraznú dominanciu dobre do nebezpečných priestorov. Bola to predovšetkým veľká pohyblivosť v útoku: Muller, Ozil a Podolski striedali opakovane pozície. Nemci útočili s Ozilom a Podolskim po ľavej strane a s Boatengom a Schweinsteigerom po pravej strane. Muller mal byť zásobovaný centrami. Nemecký tím sa snažil zmenami pozícií rozťahovať amerických hráčov od seba.
Časom sa Američania stiahli hlbšie kvôli nemeckému ovládaniu lopty. Najmä krídla sa stiahli veľmi hlboko. Sledovali nemecký útok do vlastnej šestnástky, takže Američania často bránili v rozostavení 6-3-1. Dlho Nemecko zlyhávalo proti tejto defenzívnej pevnosti súpera. Zverenci trénera Lowa začali mať v niektorých situáciách problémy, lebo nemali dobre organizované rozloženie hráčov vpredu. Často 4 až 5 hráči boli zovretí v poslednej línii. Najmä nemeckí krajní obrancovia boli veľmi vysoko. Nemecké ofenzívne trio taktiež postrádalo pohyb v úzkom strede. Muller sa teraz pohyboval častejšie na pravom krídle a chýbal nielen v strednom priestore, ale aj ako príjemca centrov. Podolski bol stratený a málo sa zapájal do hry. V tejto fáze zápasu Nemci nedokázali viac ako len zbytočné jedno a dvojdotykové prihrávky, hrali príliš často okolo presúvajúcich sa Američanov a tí ich vytláčali do menej významných priestorov.
Nízky, ale účelný presing
Pri presingu nemohol nemecký tím veľa riskovať. Bolo zrejmé, že Lowov tím má veľký rešpekt zo súperových protiútokov. Howedes a Boateng sa okamžite po strate lopty vracali priamo späť, krídla sa držali trochu vzad. Muller klesol nižšie po prvej prihrávke súpera. Nemci sa snažili viac získavať loptu v strede. Potom čo sa USA zmocnilo lopty, prechádzali do rozostavenia 4-4-1-1. Schweinsteiger bol v tejto formácii často za Mullerom a udržiaval vysoko tlak na Beckermanna. Aj defenzívny trojuholník Schweinsteiger, Lahm a Kroos hrali velmi dobre a nenechali súpera hrať stredom.
USA bolo smerom vpred málo odvážne
Američania sa nijako zvlášť nesnažili skúmať nemeckú defenzívu. Iba Jermain Jones sa snažil a niekoľkokrát sa mu podarilo dostať zo zálohy dopredu. Často sa objavoval na pravej strane a USA sa snažilo hrať dlhé lopty na neho. Úspešnosť však bol nízka. Aj keby vyhral vzdušný súboj s Howedesom, nebola tam zo strany USA dostatočná podpora. Bradley bol príliš hlboko. Defenzíva 6-3-1 je najhoršia možná formácia na založenie rýchleho protiútoku. Útočník je osamotený a krídlam trvá príliš dlho, kým sa dostanú dopredu, aby podporili útok.
O výsledku rozhodla štandardná situácia
Napriek istým problémom v hre Nemecka, musíme si uvedomiť, že trojnásobný svetoví šampióni mali neustále hru pod kontrolou. Až po pokutové územie trojuholníková hra Nemeckej zálohy pracoval veľmi dobre, najmä nemeckí obrancovia pracovali dobre v koncepte hry. Po prestávke bola nemecká hra o niečo účelnejšia. Klose priniesol vačší pohyb v šestnástke USA, ale niekedy cúvol vzad a pohyboval sa medzi útočnou a záložnou líniou. Muller sa tlačil do pokutového územia z pravej strany, Ozil centroval niekoľkokrát z ľava. Napokon to bola štandardná situácia, ktorá viedla k rozhodujúcemu gólu. Je zaujímavé, že Nemecký tím tento taktický prostriedok využíva oveľa svedomitejšie ako v prvých rokoch pod trénerom Lowom. Proti USA sa snažil nemecký tím o skrátené verzie rohových kopov, aby vytiahol obranné pásmo USA na prednú tyč. Nemecký útočník potom bežal zozadu na vzdialenejšiu tyč a snažil sa využiť výhodu. Už hlavička Mertesackera bola veľmi nebezpečná, ale gólom skončila až strela Mullera v 55´min. Po nemeckom góle už nebolo veľmi čo sledovať z taktického pohľadu. Americké krídla síce pôsobili o niečo ofenzívnejšie, zatiaľ čo Nemecko hralo po príchode Gotzeho v rozostavení 4-2-3-1. Jednalo sa o zaujímavú zmenu, ktorá je však v skutočnosti proti duchu obrannej stability, ktorá je v týchto fázach potrebná. V niektorých situáciách sa ukázala prítomnosť Gotzeho ako dobrý spôsob ako hrať na protiútoky proti USA. Ale oba tímy si uvedomovali, že súčasný stav ich posúva ďalej. Zápas sa dohrával a USA sa odhodlalo vyrovnať ešte v závere zápasu, ale bez úspechu.
Záver
Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že Nemecku stačila na výhru v skupine remíza, môžeme výkon hodnotiť kladne. Hlavný cieľ neinkasovať, zvládol nemecký tím s prehľadom. Američania sa dostali k 4 strelám, z ktorých ani jedna nebola z vnútra pokutového územia. Jediný raz kedy sa USA dostalo do pokutového územia Nemecka bolo v závere 2.polčasu. Nemecká záloha počas celého zápasu ovládala dianie. Nasadenie Bastiana Schweinsteigera pomohlo Nemecku s posúvaním lopty, vďaka tomu hralo Nemecko viac diagonálnych dlhých prihrávok. Avšak problémy robila Nemecku hra v pokutovom území súpera. Avšak tento výkon je pre Nemecko povzbudivý, že odolá vo vyraďovacej fáze.
Najkrajší gól: gól Müllera v 55´min., ktorý rozhodol zápas (1-0)
Najkrajšia akcia: v 93´min. krásna a rýchla kombinácia USA so zakončením Bedoyu. Jeho pokus zblokoval Lahm.
Najkrajší zákrok brankára: Nie brankársky zákrok, ale zákrok Lahma v poslednej minúte zápasu vo vlastnej šestnástke.
Hráči zápasu: Toni Kroos a Fabian Johnson