Germany - Portugal 4:0 (3:0)
Hodnotenie zápasu - Fabian Pramel
Silný štart Nemecka do turnaja. Nemecko zaujalo chytrými zmenami rytmu a flexibilným systémom. Portugalsko utrpelo debakel. Nemecké médiá toho o Nationalelf napísali v posledných týždňoch pred MS mnoho. Jogi Löw prišiel v prvom zápase proti Portugalsku s viacerými nápadmi. Tieto myšlienky pomohli Nemecku dosiahnuť veľké víťazstvo 4:0.
Obranné úpravy
Na základné rozostavenie Portugalska 4-3-3 reagovalo Nemecko rovnakou formáciou. Jogi Löw reagoval na súpera. To sa prejavilo najmä vo výbere hráčov na zápas. Často sa v posledných dňoch v Nemecku diskutovalo o tom, že tréner Löw zaradil do obrannej formácie štyroch stredných obrancov. V praxi to vyzeralo, že krajní obrancovia Boateng a Howedes dokonale kryli chrbát v ofenzíve.
Skoro vždy stáli za Ronaldom a Nanim, aby ich mohli brániť v okamihu prepnutia hry z ofenzívy do defenzívy. Len Boateng sa v úvodných minútach odvážil hrať ofenzívnejšie, ale to sa taktiež veľmi skoro zmenilo potom čo mal úvodnú šancu Ronaldo. Dôležitejší krok, aby sa Ronaldo nedostal do hry, však urobilo Nemecko v strede poľa. Tu Löw pripravil trojčlennú zálohu, ktorá bola šitá na hru súpera. Najvyššieho záložníka Portugalska Moutinha si vzal na starosť Kroos. V niektorých momentoch sledoval Kroos Moutinha tak ďaleko, že v rozostavení vznikala situácia 4-4-1-1. Zaujímavosťou je, že Kroos nekryl Moutinha vždy osobne, ale niekedy praktikoval tieňové krytie a forčekoval súpera odzadu, tak aby Moutinho nemohol držať loptu. Khedira bol zameraný na Meirelesa a pôsobil trochu hlbšie.
Traja hráči vpredu sa zúčastňovali na forčekingu. Často sa jedno z krídel pohybovalo trochu viac do stredu s cieľom zvýšiť tlak na stredných obrancov a podporiť Müllera, ktorý bol prvým obrancom. V iných situáciách krídlo obsadzovalo súperovho krajného obrancu, kým Müller donútil súpera svojim pohybom k prihrávke zo stredu na kraj. Či tak alebo onak, Nemecko praktikovalo striedavo vysoký presing v obrannej zóne súpera alebo v strede poľa. Nemecký tím tak zabránil tomu, aby mohlo Portugalsko hrať prihrávku na krídlo. A ak sa to aj južanom podarilo, Höwedes a Boateng boli okamžite pri nich. Portugalské krídla tak mali oveľa menšiu šancu, aby sa dostali do tempa.
Útočné úpravy
Pri držaní lopty ukázal Nemecký tím pokojnú kombináciu, z ktorej opakovane robili výbušné, vertikálne akcie. Toni Kroos a Philipp Lahm hrali mierne vzadu a boli zodpovední za spojenie obrany s útokom. V prvých minútach mali Nemci isté problémy s forčekingom Portugalcov. Moutinho a Meireles robili problémy Lahmovi a Kroosovi. Ale s pribúdajúcim časom začalo Nemecko ťažiť z taktického správania Portugalských záložníkov a odpovedalo náhlymi vertikálnymi prihrávkami do priestoru medzi stredným útočníkom a krídlom. V úvode zápasu sa nemecké krídla pohybovali viac do šírky, ale postupne sa začali pohybovať práve v spomínanom priestore medzi stredným útočníkom a krídlom. Müller sa taktiež pohyboval viac do šírky. Nemci mali často troch útočníkov na jednej úrovni, takže boli schopní dávať spätné prihrávky. Tak vznikol zaujímavý pohyb, v ktorom Nemci ťažili zo spätných prihrávok a hľadali medzery v Portugalskej obrane v priestore medzi stredným útočníkom a krídlom. Takto Nemci využili obe portugalské medzery na krídle. Portugalskí strední obrancovia mali problémy so správnym načasovaním obranných zákrokov pri pohybe vzad. Akonáhle prišla lopta do ich priestoru boli mentálne a fyzicky príliš pomalí. Taktiež ofenzívna rola Coentraa ponúkala Nemecku medzery. Toni Kroos diktoval tempo hry. Zatienil aj Lahma, ktorý bol tentoraz o niečo menej aktívny po zranení ako Kroos.
Nemecká dominancia
Nemecko prebralo veľmi skoro taktovku zápasu do svojich rúk po počiatočnej vyrovnanej fáze. Po rýchlom úvodnom góle z penalty, ktorej predchádzala krásna kombinácia, Nemci ovládli stred poľa. Častejšie začali využívať prihrávky vzad, do ktorých sa zapájal aj brankár. Manuel Neuer bol veľmi významnou súčasťou pri tvorbe hry Nemecka a často sa pohyboval na úrovni stredných obrancov. Ale Nemecko nezabudlo ani na rýchlu hru smerom vpred. Portugalsko malo veľké problémy reagovať na zmeny rytmu Nemeckého tímu. Moutinho bol vymazaný z hry a tímu tak chýbal tvorca.
Portugalsko 4-3-2
Červená karta pre Pepeho bola trestom, ktorý vyplynul z diania hry. Keď Portugalsku nefungovala taktika s 11 hráčmi, potom to bolo ešte ťažšie s 10 hráčmi. Po červenej karte sa stal Ronaldo útočníkom. Systém sa zmenil na 4-3-2. Vzhľadom k tomu, že v Portugalskom tíme bola k dispozícii väčšia kvalita na pravej strane zásluhou Naniho a Moutinha, bolo jasné, že sa Nemecko musí zamerať na túto stranu viac. Nemecko si s týmto výborne poradilo. Po prestávke bola krátka fáza, v ktorej Nemci útočili veľmi rýchlo a nesnažili sa o dlhé držanie lopty. Pri tomto spôsobe hry však hrozili protiútoky aj na druhej strane, preto sa Nemecko po chvíli stiahlo a hralo vo formácii 4-1-4-1, ktorá sa niekedy dokonca menila na 4-5-1. Ale stále Nemecko dominovalo v strede poľa. Portugalcom zostávalo útočiť iba po krídlach. Tieto snahy boli zachytávané hlboko hrajúcimi krajnými obrancami. Nemecko kontrolovalo dianie a čakalo na diery v defenzíve súpera. Tie vznikali pri pokusoch Portugalska útočiť cez krídla. Nemecko hralo úsporne, ale predviedlo aj dôraz vpredu, tak ako pri góle Müllera na 4:0.
Záver
Na koniec slávil výhru flexibilný tím nad strnulým a predvídateľným tímom. Portugalsko bolo so systémom 4-3-3 sústredeným na útočenie po krídlach cez Ronalda a Naniho kompletne predvídateľné. Jogi Löw určil vhodný plán na prelomenie tohto systému – a takmer všetky jeho nápady vyšli. Osobný presing Nemcov fungoval veľmi dobre po ťažšom začiatku. Zmeny rytmu medzi obranou a útokom boli primerané. Okrem Löwa, vďaka jeho silnému zápasovému plánu, si pochvalu zaslúžia najmä 2 hráči: Toni Kroos a Thomas Müller. Toni Kroos ukázal v zápase nielen svoje strategické schopnosti, ale bol tiež veľmi silný v presingu. To bola odpoveď všetkým jeho kritikom, ako veľmi sa v tejto činnosti zlepšil v posledných dvoch rokoch.
Druhým hráčom, ktorý musí byť vyzdvihnutý je trojgólový strelec Thomas Müller. Jeho vyhýbavý štýl hry a silný ťah do pokutového územia priniesli Nemecku potrebnú priamočiarosť. Ak si udrží formu, nebude hráčom, ktorý prekoná Ronaldov rekord v počte gólov na MS Miro Klose, ale Müller.
Najkrajší gól: gól Müllera v 78´min. Nešiel po prvej lopte, ale svoju chytrosť ukázal v tom, ako si odblokoval obrancu.
Najkrajšia akcia: Kombinácia Nemecka pred pokutovým kopom v 11´min.
Najkrajší zákrok brankára: Nie brankársky zákrok, ale férový zákrok Lahma zozadu proti Ronaldovi po 30 metrovom šprinte.
Hráči zápasu: Toni Kroos a Nani
{mp4}WC/12-Germany-Portugal/Germany-Portugal-goal{/mp4}
{mp4}WC/12-Germany-Portugal/Germany-Portugal-action{/mp4}