2.SEMIFINÁLOVÁ BITKA MS 2014 v SAO PAULO

ARGENTÍNA  VS.  HOLANDSKORóbert Pavúk

Po včerajšom šokujúcom výsledku 1.semifinále, keď Nemecko historicky deklasovalo domácu Brazíliu a zaistilo si miestenku vo finálovom zápase v Riu de Janeiro, tu máme ďalšiu bitku gigantov. Dvojnásobní majstri sveta Argentína (1978 a 1986) proti trojnásobným finalistom MS (1974, 1978 a 2010) Holandsku. Podobne ako včera aj dnes som zvolil na porovnanie šancí oboch tímov v dnešnom semifinále 7 kľúčových faktorov, ktoré môžu rozhodnúť - pohľad na históriu, čistota hry, defenzívna stabilita, záložná rada, útok, štandardné situácie a tréneri.

1. Pohľad na históriu

Argentína čaká na 3.titul MS od čias Maradonu, teda presne 28 rokov. Svoje posledné semifinále si zahrala pred 24 rokmi v Taliansku 1990. Celkovo je to 5.semifinálová účasť Argentíny na MS a doteraz všetky 4 zápasy vyhrala.

Holandsko ešte titul MS nevyhralo, ale bolo už trikrát veľmi blízko. V roku 1974 prehralo vo finále s Nemeckom, v roku 1978 po predĺžení s Argentínou a pred 4 rokmi v ďalšom predĺžení so Španielskom. Holanďania sú v semifinále MS taktiež po 5krát a ich doterajšia bilancia je 3 - 1. Jediná semifinálová prehra prišla v roku 1998 po penaltovom rozstrele s Brazíliou.

Vzájomná bilancia oboch tímov na MS registruje 4 zápasy. V roku 1974 zvíťazilo Holandsko jasne 4:0, o štyri roky neskôr sa Argentína revanšovala v tom najdôležitejšom zápase vo finále. Holandská odplata prišla vo štvrťfinále MS 1998 a posledný súboj na pôde MS sa skončil remízou. Bol to zápas základnej skupiny na MS 2006 v Nemecku.

Argentína - Holandsko spolu 4 zápasy (1 výhra Argentíny, 1 remíza, 2 výhry Holandska, celkové skóre 4:7)

Vzájomné zápasy Argentíny a Holandska na MS
26/6/1974 v semifinálovej skupine MS Argentína - Holandsko 0:4 (0:2) - góly: 2x Cruyff, Krol, Rep
25/6/1978 vo finále MS Argentína - Holandsko 3:1 po predĺžení (1:1) - góly: 2x Kempes, Bertoni vs. Nanninga
4/7/1998 vo štvrťfinále MS Argentína - Holandsko 1:2 (1:1) - góly: Claudio López vs. Kluivert, Bergkamp
21/6/2006 v základnej skupine MS Argentína - Holandsko 0:0

Za históriu získava bod Holandsko

 

2. Čistota hry

Podobne ako v 1.semifinále aj teraz nás na prvý pohľad prekvapí celkový počet faulov oboch tímov. Holandsko je po Brazílii druhým najčastejšie faulujúcim tímom na MS. Zatiaľ sa dopustilo 91 faulov, čo je priemer viac ako 18 faulov na zápas. Holanďania doteraz na šampionáte inkasovali 7 žltých kariet, to znamená, že fauly sú prevažne drobné, skôr taktického charakteru. Ani jeden hráč kvôli trestu nebude chýbať v semifinále. Jediným hráčom z Holandského tímu na turnaji, ktorý si už odpykal kartový trest je kapitán Robin Van Persie. 

Argentína je na tom z pohľadu čistoty hry oveľa lepšie. Doteraz sa dopustila spolu 64 faulov, čo je priemer skoro 13 faulov na zápas. Spolu inkasovali iba 5 žltých kariet, z toho len Marcos Rojo videl 2 a svoj trest si už odsedel. V semifinálovom zápase nebude trénerovi Sabellovi chýba pre trest žiadny hráč. 

Hlavným rozhodcom duelu bude turek Cuneyt Cakir, ktorý podal na MS spoľahlivý výkon či v zápase Brazília - Mexiko, tak aj v súboji Alžírsko - Rusko, aj keď chybičky sa tam určite našli. Nemá však problém pri výraznom porušení pravidiel vytiahnuť červenú kartu. Preto budú musieť hrať najmä Holanďania ešte disciplinovanejšie ako doteraz, lebo akékoľvek kartové tresty môže juhomaerický súper nekompromisne potrestať.

Tvrdšiu hru podľa počtu faulov na MS predvádza Holandsko, ale ani jednému tímu nechýba pre karty v semifinále žiadny hráč.

Za čistotu hry získava bod Argentína

 

3. Defenzívna stabilita

Argentína sa zatiaľ na turnaji vyznačuje nezvyčajne pevnou defenzívou. V 5 zápasoch inkasovala len 3 góly (1 proti Bosne a 2 od útočníka Nigérie Musu). V dvoch play-off zápasoch proti Švajčiarsku a Belgicku ešte neinkasovala. Hra vzadu sa v jej podaní lepší každým zápasom. V bráne je veľká opora Sergio Ramos, ktorý podržal tím najmä v skupinovej fáze, kedy hra Argentíny škrípala. Stred obrany diriguje Garay s Fernandezom (toho však úspešne nahradil proti Belgicku veterán Demichelis), pôsobia odolne, ale dnes ich čaká najťažšia výzva na turnaji. Kraj obrany zabezpečuje Zabaleta a veľmi dobrý Rojo, ktorý sa po treste zrejme vráti do zostavy. Proti Belgicku ho v defenzívnej práci nahradil Basanta, ale smerom vpred to už bolo v jeho podaní horšie. Roja čaká najväčšia výzva v turnaji - ustrážiť Arjena Robbena.

Holandsko inkasovalo na MS 4krát, ale z toho 2krát z penalty. Oranje dostali gól od Španielska, dva od Austrálie a jeden gól od Mexika. V bráne je doteraz nie príliš známy Cillessen. Aj keď nepatrí k top brankárom turnaja, podáva spoľahlivé výkony, až na zaváhania v súboji s Mexikom. Jeho zatiaľ najsvetlejší moment prišiel v predĺžení štvrťfinálového zápasu s Kostarikou, keď chytil jasnú šancu súpera. Tréner Van Gaal má v obrane pripravené viaceré altenatívy. Buď hrá s 3 alebo 4 obrancami. V strede sa dobre dopĺňajú skúsenejší a pomalší Vlaar a mladší, ale rýchlejší De Vrij. Zatiaľ jediný vážny problém na turnaji mali s ubránením Tima Cahilla z Austrálie. Kraje obrany sa počas turnaja často menili. Na ľavej strane je najlepšou alternatívou Blind, ktorý je rýchly, dôrazný a veľmi útočne naladený. Na pravej strane je k dispozícii veterán Kuyt. Ten sa zmenil na krajného obrancu počas turnaja. Do úvahy prichádzajú aj Martins Indi a Verhaegh. Z hľadiska flexibility majú navrch Holanďania. Ich obrancovia spolupracovali na 4 z 12 gólov Holandska.

Argentínsku obranu riadi Garay a útočnejší je ľavý kraj s Rojom. Holanďania sa spoliehajú na spoluprácu Vlaara s De Vrijom, ale aj ofenzívne schopnosti Blinda

Za defenzívnu stabilitu získava bod Holandsko

 

4. Záložná rada

Argentínskym defenzívnym štítom je skúsený a zatiaľ dobre pracujúci Mascherano, ale jeho slabinou je náchylnosť na rýchlych hráčov a v takom prípade často fauluje. S druhým stredovým hráčom má tréner Sabella obrovské problémy počas celého turnaja. Vyskúšal už viacerých hráčov a asi najlepšie sa na tomto poste javí Gago, aj keď proti Belgicku nastúpil Biglia. Ofenzívny stred vypĺňa najväčšia hviezda tímu, nepolapiteľný Messi a len vďaka nemu je ešte Argentína v turnaji. Ľavý krídelný priestor mal na starosti Di María, ale kedže nemôže pre zranenie nastúpiť, zdá sa, že to môže byť kľúčový problém Argentíny. Mal by ho nahradiť Aguero, ale ten nie je čistokrvné krídlo a navyše sa vracia po drobnom zranení. Na druhej strane krídla sa do zostavy počas turnaja pretlačil Lavezzi a v tomto zápase to bude hlavne on, kto musí ťahať ofenzívu Argentíny po kraji. 

Holandsko nemá vo svojom strede eso podobného formátu ako je Messi, ale tento oranžový tím pracuje ako kolektív a v tom je jeho sila. Defenzívnym štítom mal byť De Jong, ale proti Mexiku sa zranil a je otázne či dnes nastúpi. Dôstojnú náhradu za neho našiel Van Gaal v podobe mladého Wijnalda, ale dnes to bude pre neho proti Messimu ozajstný krst ohňom. Špílmachrom stredu poľa je Sneijder, ktorý sa zlepšuje každým zápasom. Kraje sú najsilenšou zbraňou Holandska. Veď tam hrá Arjen Robben (dal už 3 góly a na ďalšie 4 nahral) a Memphis Depay - objav MS (dal 2 góly a na 1 prihral). S nimi bude mať Argentínska defenzíva najväčšie starosti. 

Argentínska záloha má Messiho, ale prišla o pracovitého Di Maríu a to môže byť kľúčový problém Argentíny. Holanďania majú na oboch krídlach rýchlych hráčov Depay a Robben, ktorí môžu rozhodnúť tento súboj

Za záložnú radu dostáva bod Holandsko

 

5. Útok

Argentínsky útok reprezentuje predovšetkým Higuaín, ktorý si napravil reputáciu za slabé výkony až víťazným gólom proti Belgicku. Aguero zatiaľ viac maródil ako hral a Lavezzi je zatiaľ tiež nevýrazný. Potenciál Argentínskeho útoku je obrovský, ale na jeho prejavenie má Sabellov tím už len 2 zápasy. V doterajších 5 zápasoch dala Argentína 8 gólov, najmenej spomedzi semifinalistov. Z toho Messi dal presne polovicu.

Holandský kapitán Robin Van Persie začal turnaj famózne. Trafil sa proti Španielsku a Austrálii. Proti Chile mal stopku a odvtedy gólovo mlčí. Proti Kostarike mal niekoľko veľkých šancí. Ak sa potvrdia jeho črevné problémy a do zápasu nenastúpi, šancu dostane kanonier Huntelaar, ktorý môže byť proti Argentíne žolíkom. Holanďania dali na turnaji o 4 góly viac ako Argentína teda spolu 12.

Útočníci na oboch stranách majú ešte čo zlepšovať, ale o niečo produktívnejší sú predsa len Holanďania

Za útok dostáva bod Holandsko

 

6. Štandardné situácie

Argentína vsietila zo štandardných situácií na MS 3 góly, čo je necelá polovica z celkového počtu ich gólov. Dvakrát sa presadila z priameho kopu a vždy bol pri tom Messi. Jeho krásny gól proti Nigérii a asistencia na vlastný gól Bosniakov v úvodnom zápase. Tretí pridali z rohového kopu (Rojo). Naopak zo štandardných situácií ešte Argentína neinkasovala.

Holanďania vsietili zo štandardiek 5 z celkového počtu 12 gólov. Raz premenili penaltu (Huntelaar proti Mexiku), raz sa presadili z priameho kopu (De Vrij) a dvakrát z rohového kopu (Fer a Sneijder). Zo štandardiek však aj 2krát inkasovali. Oba góly padli z penált (Španielsko, Austrália)

Bilancia tímov zo štandardiek je mierne na strane Argentíny, najmä tím, že z nich ešte neinkasovala. Holanďania si budú musieť dávať v tejto súvislosti veľký pozor najmä na Messiho

Za štandardné situácie získava bod Argentína

 

7. Tréneri

Argentínsky tréner Alejandro Sabella je pre európskeho diváka menej známy ako holanďan Louis Van Gaal. Sabella vyhral s tímom Estudiantes v roku 2009 Copa Libertadores a v roku 2010 aj argentínsku Aperturu. Van Gaal vyhral ešte v sezóne 1994/1995 Ligu Majstrov s Ajaxom, okrem toho s ním o rok hral ešte raz finále a do finále sa dostal aj s Bayernom Mníchov v sezóne 2009/2010. Vyhral tituly v Holandsku (Ajax, Alkmaar), Španielsku (FC Barcelona) a v Nemecku (Bayern Mníchov). Po MS sa posadí na lavičku Manchesteru United. Skúsenejším je teda určite holandský kouč.

Z taktického pohľadu sa pozrime na ich prácu počas MS. Sabellovi sa ako prvému trénerovi podarilo dostať z Messiho v národnom drese maximum a za to si zaslúži veľký obdiv. Inak zaujal najmä v 1.zápase proti Bosne, kde po nevydarenom 1.polčase vystriedal 2 hráčov a dostal duel pod kontrolu.

Van Gaal ušil skvelú taktiku zameranú na rýchle protiútoky proti Španielsku a zničil už teraz bývalého šampióna. Proti Austrálii zmenil taktiku 3-5-2, ktorá nepriniesla ovocie na 4-3-3 a jeho tím obrátil nepriaznivé skóre. Proti Chile pripravil pragmatickú taktiku a v záver poslal na ihrisko žolíkov Fera a Memphisa, ktorý rozhodli. Proti Mexiku neváhal stiahnuť kapitána Van Persieho a ďalšími chytrými ťahmi sa postaral o obrat. Vo štvrťfinále poslal na penaltový rozstrel druhého brankára Krula a všetci vieme ako to dopadlo. Uvidíme aký ťah si skrýva na semifinále.

Van Gaal je skúsenejší tréner ako Sabella a počas tohto turnaja predviedol niekoľko geniálnych zmien, ktoré pomohli tím nakopnúť. Vyzerá to, že by to mohol byť turnaj jeho života

Za trénerov získava bod Holandsko

 

 

Pin It