Vybrať správnu výživu a zdravú stravu pre mladých futbalových hráčov a tak zvýšiť ich výkon na ihrisku môže byť náročná úloha. Dá sa však zjednodušiť tak, že si ju rozložíme do segmentov.

Je niekoľko základných princípov výživy, ktoré sa aplikujú na takmer každého hráča. Napríklad, čo a kedy hráči jedia a pijú pred, počas a po cvičení, tréningu, zápase a turnaji je dôležité pre vytvorenie energie a vhodné zotavenie. Tréner by mal mať rozsiahle vedomosti o tom, kedy a čo majú hráči jesť, keď skončia cvičenie, aby sa dôkladne zotavili.

Talent nie je jedinou ingredienciou, ktorá robí športovca výnimočným. Rovnako záleží na tom, či dostáva vhodnú výživu.

Výživa u futbalistov je odlišná od výživy bežných detí, pretože hráči potrebujú viac výživných látok, aby mali dostatok energie počas tréningu. Musia vykonávať namáhavé aktivity a preto strácajú veľa tekutín. Dehydratácia je jedným z najväčších problémov u športovcov, keď sú hráči unavení a smädní, výrazne to ovplyvňuje ich výkon a sťažuje progres. Pitie dostatku tekutín a jedenie vyváženej stravy pomôže hráčom zužitkovať energiu efektívne a tiež stimuluje vrcholový výkon. Preto je voda najdôležitejším faktorom v športovej výžive, pretože tvorí približne 70% telesnej váhy jednotlivca (u detí).

Pretože naše telá nedokážu vytvárať a skladovať vodu, malo by byť alfou a omegou, že hráči budú dopĺňať tekutiny priebežne počas cvičenia, inak sa môžu prehriať a dehydratovať. Existuje niekoľko športových nápojov, ktoré obsahujú soli a minerály pre doplnenie energie a udržanie výkonu počas dlhých zápasov. Pozor však na rôzne energetické nápoje obsahujúce množstvo cukru, farbív a príchutí. Tým sa radšej vyhnite.

Ďalším dôležitým aspektom vo výžive futbalistu je, že závisí od rôznych faktoroch ako vek, výška, váha, fyzická stavba tela a úroveň futbalu, na ktorej hráč hrá. Predtým, ako však určíte stravu vašim hráčom, mali by ste ju najprv konzultovať so špecializovaným lekárom.

Pri každom cvičení strácate veľa tekutín. U hráčov, ktorí jedia vyváženú stravu a majú správnu kombináciu sacharidov, tukov a bielkovín, majú dostatok energie na stály výkon. Tieto výživné látky pomáhajú hráčom vykonávať namáhavé cvičenia s dostatkom energie a menším vyčerpaním, a tak zvyšujú ich sebavedomie.

Sacharidy poskytujú 60 až 70 percent kalorického príjmu a sú najdôležitejším zdrojom energie. Sacharidy sú takmer v každom jedle. Napríklad ovocie, zelenina, cereálie, ryža, chlieb. Zdroje sacharidov z cukru však nie sú vhodné. Takže vy, tréneri a rodičia, by ste mali naučiť deti hodnotu vyváženej stravy, ktorá zahŕňa vysoké množstvo sacharidov.

Telo premieňa cukor a škroby zo sacharidov na glukózu, ktorá je najdôležitejším zdrojom energie v tele. Glukóza sa vo forme glykogénu ukladá v pečeni a svaloch a v určitom množstve sa nachádza v krvnom obehu. Keď deti športujú, ich telo používa túto uloženú energiu. Takže ak hráči, teda ich svaly nemajú dostatok glykogénu, telo nebude schopné vytvoriť dostatok energie, aby svaly správne pracovali. Toto ovplyvní výkon hráča spolu so zvýšeným rizikom zranenia mäkkých tkaním.

Je vašou zodpovednosťou, aby ste sa uistili, že deti nechodia na tréningy a zápasy hladní. Vaši hráči by nikdy nemali hladovať pred akýmkoľvek tréningom alebo zápasom, pretože inak telo začne spotrebúvať uložené zásoby glykogénu. Hráči preto potrebujú dopĺňať ich zásoby glykogénu vyváženou stravou v pravidelných intervaloch. V žiadnom prípade by ste nemali dovoliť pôst hráčom pred veľkým zápasom alebo zameniť jedlo za vysoko energetické nápoje plné cukru. Výživa je dôležitá nielen pre najlepší možný výkon na ihrisku, ale tiež pre jeho zdravie.

Ak hráči nejedia potraviny, ktoré majú dostatok sacharidov, môžu získať dostatok energie z tukov a bielkovín. Bielkoviny sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch, rybách, mäse, vajciach, orechoch, strukovinách ai. Proteíny sa využívajú na stavbu tkanív a svalstva a predstavujú 15 až 20 percent denného kalorického príjmu.

Čo sa týka futbalu, netreba hovoriť, že tréneri musia učiť hráčov správne kondičné techniky, keďže futbal je vysoko energetický šport a hráči musia byť vo vynikajúcej fyzickej forme, aby uspeli. Ale tiež musia klásť rovnaký dôraz na vedomosti o správnej výžive. Dobrá výživa u mladých hráčov znamená rozvinutie správnych stravovacích zvykov pred, počas a po tréningu. Ako už bolo povedané, hráči musia mať najmä dostatočné zásoby sacharidov a dopĺňať stratené tekutiny. Toto je dôvod, prečo sa výžive športovcov, doplnkom výživy, strave a športovým nápojom dáva väčší význam aj vo futbale.

Niektoré z hlavných faktorov, prečo je výživa dôležitá pre mladých hráčov už boli vysvetlené špecialistami na výživu. Futbal vyžaduje veľa cvičenia a strava posilňuje naše telo, našu myseľ a tiež ostatné orgány. Množstvo energie u športovca závisí najmä od jeho úrovne glukózy v krvi.

Aj keď je dôležité jesť dostatok jedla, treba učiť hráčov, aby sa zdržali prejedania, lebo budú mať nadváhu. Ich energia a schopnosť rýchlo vyštartovať sa zníži, pretože energia bude využitá na spracovanie potravy namiesto vykonávania cvičenia. Preto ak hráči nekonzumujú správnu stravu, budú sa cítiť slabí, ich celkové zdravie sa bude zhoršovať, pretože nebudú mať dostatok výživných látok. Navyše, výživná strava pomôže hráčom zotaviť sa zo zranení rýchlejšie a spolu s tréningovým programom pomôže vybudovať dobrú výdrž a pohyblivosť.

Načasovanie jedál je tiež veľmi dôležité. Napríklad, ráno v deň zápasu by mali jesť iba obmedzené množstvo mastných jedál a jedál bohatých na bielkoviny, pretože tieto potrebujú dlhší čas na strávenie. Tiež by ste mali plánovať predzápasové jedlo najmenej 3 hodiny pred zápasom a malo by obsahovať veľa sacharidov, málo tukov a bielkovín a malo by byť ľahké na strávenie. Preto naplánujte napr. chlieb s džemom alebo medom, banány, pomarančový džús a ryžu v dôležitý deň.

Tréner môže vyskúšať rôzne kombinácie zdravých jedál na rôzne udalosti a tréningové jednotky. Dajte hráčom zjesť chlieb, ovocie, ako banány a hrozno, aby ste videli, ako ich telá reagujú na rozličné jedlá.

Keď hráči vykonávajú cvičenia upokojenia, resp. cooling-down, dajte im športové nápoje a ovocie ako banány alebo hrozno. Aj keď dôležitosť dobre vyváženej výživnej stravy nemožno podceniť, nikdy nepodceňujte silu odmien v hráčovom tréningovom procese. Keď je po zápase, odmeňte hráčov ich obľúbeným jedlom za vynikajúci výkon, ktorý podali. Myslite dôkladne, pretože jedlo a výživa je obrovskou časťou v živote hráčov, aj u najmenších hráčov. Preto ich povzbuďte, aby jedli zdravo, hrali dobre a pri tom sa zabávali.

Pin It