V prvom rade si treba uvedomiť, že výživové doplnky nenahradia správnu stravu, dostatok pohybu či spánku a nedokážu urobiť zázraky u niekoho, kto žije veľmi zlým životným štýlom. Posilnia však imunitný systém, dodajú telu vitamíny, minerálne látky a stopové prvky a prostredníctvom výťažkov z liečivých rastlín pomôžu procesom detoxikácie.

 

Keď sa rozhodneme doplniť vitamíny, minerály a liečivé látky prostredníctvom doplnkov výživy, mali by sme si ich starostlivo a pozorne vybrať. Potraviny si vyberáme kvalitné, prečo by sme sa potom mali napchávať nekvalitnými doplnkami v ktorých nevieme, čo je. Na trhu existujú stovky výživových doplnkov a „multivitamínov“ a vybrať si ten správny nie je vôbec jednoduché.

Syntetické vs. prírodné

Dnes už veda dokáže vyrobiť vitamíny synteticky. Tieto syntetické vitamíny však nedokážu nahradiť prírodné látky, jednoducho organizmus ich nevie plne využiť. Výroba syntetických vitamínov je oveľa lacnejšia ako spracovanie kvalitných prírodných výťažkov, preto na trhu nájdeme veľké množstvo práve týchto syntetických vitamínov.

Čítajme zloženie

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba pri výbere sledovať, je zloženie. Čo vlastne obsahuje? Aký je pomer vitamínov, minerálov a pomocných látok? Obsahuje umelé príchute, farbivá konzervačné látky a iné „éčka“? Tu si treba uvedomiť, že aj keď sú tieto látky povolené, neznamená to, že sú aj zdravé. Doplnky výživy predsa chceme užívať, aby sme boli zdraví. Prečo by sme si to mali kompenzovať práve týmito umelými látkami?

Cena nemá byť kritériom výberu

Veľa ľudí sa pri výbere doplnkov riadi cenou - čím lacnejšie, tým lepšie. Jasné, veď šetriť je rozumné. Ale je rozumné šetriť na vlastnom zdraví? Nemá význam kupovať lacné doplnky, ale ani drahé. Treba kupovať tie, ktoré sú kvalitné a cena rozhodne nie je indikátorom kvality.

Vitamíny a minerály vybrať cielene, nie „multivitamíny“ na všetko

Je lepšie vybrať si doplnky cielene pre určitý problém, než ako „multivitamíny“ so všetkými vitamínmi a minerálmi. Určité vitamíny a minerály navzájom pozitívne ovplyvňujú svoju vstrebateľnosť a využitie v organizme, preto je žiaduce, aby boli spolu prítomné v jednom doplnku. Avšak na dosiahnutie účinku, vitamíny a minerály majú byť do organizmu dodané v určitom množstve. Tabletka má však iba malú veľkosť, aby sa dala ľahko prehltnúť. Tu nastáva otázka, či je množstvo 20 a viac vitamínov a minerálov, ktoré výrobca dodá do jednej tabletky „multivitamínu“ dostatočné, aby malo vôbec význam doplnok užívať, alebo treba užiť niekoľko tabletiek v jednej dávke. Niekedy organizmus potrebuje vyšší príjem iba určitých vitamínov a minerálov a pri užití väčšej dávky „multivitamínu“ potom môže hroziť predávkovanie.

Pri výbere sa poraďte s odborníkom

Na internete ale aj iných zdrojoch je veľmi veľa informácii o vhodnosti určitých látok pre organizmus. Avšak aj prírodné látky, ktoré bežne pomáhajú, môžu byť v niektorých prípadoch nevhodné, preto je dôležité vždy sa poradiť s lekárom. Ak nechcete zakaždým vystáť rad v čakárni svojho praktického lekára a riskovať nakazenie sa chorými pacientmi, o vhodnosti používania doplnkov sa môžete poradiť aj s lekárom prostredníctvom webových stránok, ktoré túto službu bezplatne poskytujú. Tu sa netreba báť, že by „on-line“ lekár niečo prehliadol, pretože ak si to váš zdravotný stav vyžaduje, pošle vás na vyšetrenie k vášmu praktickému lekárovi.

Pin It