Sústreďme sa na futbal

"Odporúčam posilňovať stav mysle z času na čas počas sezóny. Dôležité je tímu pripomenúť prečo sme tu. Je to veľmi dôležitá otázka, na ktorú musia hráči poznať odpoveď. Prečo sme tu? Kde ideme? Ako ďaleko sme došli? Aká je vaša práca?" (Bill Beswick)

V dnešnom článku z oblasti športovej psychológie nám Bill Beswick prezradí niečo o určení správneho smeru tímu. Téma nadväzuje na minulý článok: Sústreďme sa na futbal - Víťazný stav mysle začína tvorbou tímu. V ňom sme sa dozvedeli ako budovať víťazný stav mysle a aké 4 veci sú dôležité na dosiahnutie úplnej zhody tímového myslenia.

 

Určenie správneho smeru

Určite sa zhodneme na tom, že vo futbale môže z dlhodobého hľadiska uspieť iba tím, ktorý ma určený správny smer. Tento smer si určia, alebo by si mali určiť tréner s hráčmi spoločne na začiatku spoločnej cesty alebo sezóny. Určia si spoločnú víziu, ktorá je jednou zo štyroch dôležitých vecí potrebných na dosiahnutie úplnej tímovej zhody. Zhoda znamená, že hráči budú "ťahať spoločne za jeden povraz".

 

Faktory ovplyvňujúce určenie smeru

Tréner musí spoločne so svojim tímom určiť správny smer, správny cieľ a správnu cestu. Ale ako určíme čo je správny smer, správny cieľ, správna cesta? Toto rozhodnutie výrazne ovplyvňujú najmä dva faktory: vek a pohlavie. Smerovanie bude iné v kategóriách žiakov, iné v kategóriách dorastu a opäť iné v kategórii dospelých. Rozdiel bude aj pri určovaní smeru mužského a ženského tímu. Všetky tieto dôležité veci musí brať tréner pri vytýčení smeru a cieľov tímu na zreteľ. Nesmie sa podceniť žiadny detail. Taktiež je mimoriadne dôležitý triezvy pohľad trénera na momentálne schopnosti tímu a možný budúci progres tímu.

 

Podrobnosti o faktoroch ovplyvňujúcich určenie správneho smeru tímu nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal od Billa Beswicka, ktorú si môžete objednať pohodlne tu.

 

Posilnenie smerovania v čase krízy

Vo všeobecnosti platí, že silné tímy s víťazným postojom majú svoj spoločný smer, spoločnú cestu, ktorou idú za spoločným cieľom. 

Pravý charakter tímu a sila spoločného smerovania sa ukážu v čase krízy. Povedzme, že tím prehral dva zápasy za sebou. Tento tím mal pred sezónou nadstavený smer (dohodol sa na ňom s trénerom), ale séria prehier vnesie do hláv hráčov isté pochybnosti o jeho správnosti. Ak začnú niektorí hráči o spoločnom cieli pochybovať, lebo majú obavy, že vplyvom prehier na vytýčený cieľ nedosiahnu nastáva problém.

Keďže dochádza k narušeniu jednej zo štyroch hlavných vlastností potrebných na dosiahnutie úplnej zhody tímu, nastáva oslabenie tímového víťazného stavu mysle. Vtedy Bill Beswick radí: "Odporúčam posilňovať stav mysle z času na čas počas sezóny. Dôležité je tímu pripomenúť prečo sme tu. Je to veľmi dôležitá otázka, na ktorú musia hráči poznať odpoveď. Prečo sme tu? Kde ideme? Ako ďaleko sme došli? Aká je vaša práca?"

 

Viac informácii nielen k tejto téme nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal od svetovo uznávaného športového psychológa Billa Beswicka. Detaily o možnostiach objednávky knihy nájdete TU.

 

Musíte tiež vidieť:

Sústreďme sa na futbal - Ako budovať sebavedomie u hráčov? Spoznajte 7 kľúčových krokov

Spanish Football School - FC Barcelona - report z mládežníckej akadémie - 1.časť

German Football School - Ako trénuje DFB National Mannschaft - cvičenia na prihrávky

 

Sústreďme sa na futbal

Pin It