Jamie Carragher s trofejou Ligy Majstrov

"Odvaha, charakter, odhodlanosť, pevná voľa a nefalšovaná sila - toto sú cnosti, ktoré do mňa vštepili ľudia od mojich siedmich rokov. Prešiel som dlhú cestu od usopleného dieťaťa, ktoré chcelo odísť z ihriska skôr, lebo pršalo. Stavím sa, že ak je jeden moment, ktorý môj otec stále pretáča späť na DVD, je to práve tento." (Jamie Carragher)

Túžba vyhrávať a byť najlepší musí byť zvykom. Tento zvyk musí byť u hráča prítomný v každej situácii, v ktorej je nejaká výzva. Najideálnejším miestom na osvojenie si takéhoto zvyku je futbalový tréning. Práve na tréningu musia hráči a tréneri pracovať na tvorbe suťaživého ducha. Ideálnym príkladom športovca so súťaživým zvykom je bývalý kapitán FC Liverpool a obranca Anglicka Jamie Carragher. Dnes si na základe jeho príkladu ukážeme proces tvorby súťaživého zvyku.

 

Viac o tom ako vytvoriť z vašich hráčov súťaživých bojovníkov v deň zápasu nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal

 

Stať sa bojovníkom v deň zápasu - prípad Jamieho Carraghera

Jamie Carragher, bývalý obranca FC Liverpool, je príkladom hráča, ktorý najviac demonštruje súťaživý oheň, dominanciu a vytrvalosť na ihrisku každý deň. Vo svojej autobiografii "Carra" podáva Jamie pohľad hráča na strach z výkonu, keď odchádza po polčase do šatne za nepriaznivého stavu 0:3 vo finále Ligy Majstrov v roku 2005 proti AC Miláno.

"Keď som kráčal smerom k šatni, trpel som depresívnou kombináciou skľúčenosti a poníženia. Nedokázal som zdvihnúť hlavu a pozrieť sa do tváre ľudí v dave alebo na banery a červené dresy na štadióne. Pozrel som sa smerom k podlahe a nevidel nič iné, iba nekonečnú skľúčenosť. Moje sny sa premenili na prach. Už som viac nemyslel na zápas. Moje myšlienky boli s mojou rodinou a priateľmi. Ľutoval som... S mojim smútkom išiel aj pocit hanby. Fanúšikovia Liverpoolu ovládli štadión a už sme nemohli urobiť nič, aby sme to zmenili. Takmer som začal ľutovať, že sme sa dostali do finále."

 

Viac o súťaživosti vo futbale nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal

 

Napriek tomuto všetkému sa Jamieho dobré súťaživé zvyky prejavili v 2.polčase, keď Liverpool otočil zápas, remizoval 3:3 a potom vyhral penaltový rozstrel. Bol to najväčší test súťaživej odolnosti.

"Odvaha, charakter, odhodlanosť, pevná voľa a nefalšovaná sila - toto sú cnosti, ktoré do mňa vštepili ľudia od mojich siedmich rokov. Prešiel som dlhú cestu od usopleného dieťaťa, ktoré chcelo odísť z ihriska skôr, lebo pršalo. Stavím sa, že ak je jeden moment, ktorý môj otec stále pretáča späť na DVD, je to práve tento."

Jamie spomína na svoju prvú výzvu súťaživosti, keď mal 7 rokov a chcel prestať hrať, pretože pršalo. Ale on spolu s rodičmi a trénermi prekonali túto výzvu a nasledovali ďalšie, rozvíjajúce súťaživosť, ktorá viedla Jamieho k najväčším úspechom vo futbalovej kariére.

 

 

Ak sa chcete dozvedieť oveľa viac informácií o súťaživosti a o tom ako sa stať bojovníkom v deň zápasu odporúčame vám knihu Billa Beswicka - Sústreďme sa na futbal. Detaily nájdete TU.

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Kniha - Sústreďme sa na futbal

German Soccer School - Tajomstvo Kloppovej Borussie

Spanish Soccer School - Španielsky model útočenia - útočná hra v elipse

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It