Bill Beswick

Postupne si v najbližších týždňoch rozoberieme 10 dôležitých krokov ako zlepšiť váš výkon podľa Billa Beswicka autora svetového bestselleru knihy o športovej psychológii Sústreďme sa na futbal, ktorú si môžete objednať TU.

 

Na začiatku všetkého je však najdôležitejšie uvedomiť si skutočnosť, že výkon nasleduje postoj. Ako hovorí Bill: „Ak bude tvoj postoj správny, výkon bude nasledovať. Ak bude tvoj postoj zlý, výkon bude trpieť. Myseľ je športovec, telo je prostriedok.“

1.dôležitý krok ako zlepšiť váš výkon

Poď súťažiť – buď bojovník, nie obeť

Postoj je výber. Môžeš si vybrať či budeš obeť pod tlakom, alebo si vyberieš stať sa bojovníkom.

Skvelí športovci s ktorými som pracoval sú bojovníci, a nezáleží na tom či ide o tréning v utorok, alebo o veľký zápas vo veľkej aréne v sobotu. Oni vždy bojujú. V každom cvičení, v každom tréningu bojujú, pretože to je zvyk. Nemôžu prestať bojovať. A to je veľmi dôležitá mentalita. Takže postoj je výber, je to odpoveď na výzvu.

Bill spomína ako ukážkový príklad výzvu od hráčov All Blacks z Nového Zélandu. Toto je ich tradičná Haka (Rituálny bojový pokrik a tanec novozélandského národného tímu v ragby - takzvaných All Blacks). Haku predvádzajú pred svojim súperom na začiatku každého zápasu. Pozrite sa na to. Vyzerá to hrôzostrašne.

 

Mladí ľudia majú na výber byť obeť alebo bojovník? Po mnoho rokov, veľa tímov v zápase proti All Blacks prechádza k mysleniu obete. Už na začiatku zápasu, okamžite pri Hake All Blacks ukážu krok vpred. Predvedú mentalitu bojovníka, kým súper urobí krok späť k mentalite obete. Toto trvalo až dovtedy, kým sa Francúzi rozhodli neakceptovať byť obeťou a zostali bojovníkmi. Sledujte čo sa stalo.

 

Samozrejme Francúzi vyhrali tento štvrťfinálový zápas na MS 2007 a zastavili veľmi dlhú sériu Nového Zélandu bez prehry za sebou.  Aby si zlepšil svoj výkon, vždy si musíš vybrať byť bojovníkom. Nikdy neakceptuj byť obeťou.

Ak sa chceš o tomto dôležitom kroku na ceste za lepším výkonom dozvedieť viac, detaily nájdeš v knihe Sústreďme sa na futbal (z anglického originálu Focused for Soccer).

 

Mohlo by vás zaujímať:

Čo znamená skratka SAQ?

Holandská vízia futbalu - 1.časť

Anglický futbal - prichádza zmena?

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It