Dnes si rozoberieme ďalšie kapitoly z úspešnej knihy o športovej psychológii od Billa Beswicka – Sústreďme sa na futbal, ktorú si môžete objednať TU.
9.kapitola – Komunikácia: Zdieľanie informácií efektívne
Komunikácia je naučiť sa, čo môžete a nemôžete povedať každému človeku, aby ste z neho dostali to najlepšie. Kapitola o komunikácii rozoberá praktický príklad z klubu FC Middlesbrough, v ktorom našli Steve McClaren a Bill Beswick prehrávajúcu klutúru. Rozoberajú stratégie, ktoré použili na zlepšenie komunikácie. Bill nám tiež prezradí aké sú princípy dobrej komunikácie, ďalej nám prezradí niečo o bariérach v komunikácii, ktoré bránia procesu komunikácie. Veľmi poučné sú rady, kedy a za akých okolností je dobré kritizovať hráča a naopak. Významnou časťou kapitoly sú aj informácie o tvorbe komunikačnej siete.
Taktiež rozoberá 3 hlavné komunikačné problémy trénerov, ktorí sú bývalými hráčmi a pre trénerov, ktorí prichádzajú k novému tímu ponúka návod ako stanoviť atmosféru komunikácie na prvom významnom tímovom stretnutí.
10.kapitola – Definovanie úloh: Tímové úlohy a zodpovednosti
Všetci hráči čelia strachu z výkonu, ale jednou z vecí, ktorá im najviac dodáva odvahu pri vysporiadaní sa s ním, je viera, že poznajú svoju prácu a vedia ju robiť na ihrisku. Celá táto kapitola rozoberá práve problematiku pozície hráča na ihrisku. Určite vás zaujmú informácie o pozičnom profile, príklad z praxe týkajúci sa ľavého krajného záložníka Stewarta Downinga, či vytvorenie opisu práce pre jednotlivé hráčske posty. Špeciálnu pozornosť venuje autor útočníkom a brankárom, ktorí sú špeciálni, pretože častejšie určujú zápas a nesú tak bremeno extra zodpovednosti. Veľkým poučením pre útočníkov môže byť aj príkladový príbeh bývalého anglického reprezentanta a top kanoniera Premier League Alana Shearera. Veľmi poučných je aj 10 krokov k rozvoju schopnosti hráča vykonávať úlohu. Bill Beswick opisuje aj legendárneho trénera Dave Sextona, ktorý delil hráčov na vojakov a umelcov. Viac o jeho delení hráčov a ďalšie zaujímavosti sa dozviete práve v 10.kapitole knihy Sústreďme sa na futbal.
11.kapitola – Súdržnosť: Budovanie koordinovaného tímu
Kapitola začína nádherným praktickým príkladom z trénerskej kariéry basketbalového kouča Pata Rileyho, ktorému sa počas iba jedného stretnutia podarilo preorientovať hráčov s „ja“ kultúry na „my“. V súvislosti s budovaním súdržnosti spomína Bill Beswick, že je to výzva pre trénera ako aj výzva pre hráča. Nájdete tu aj návod na budovanie súdržnosti tímu. Azda jeden z najlepších praktických príkladov celej knihy je práve v tejto kapitole a spája sa s menom Michaela Jordana, ktorému pomohol až vyslúžilý tréner Tex Winter pochopiť kto je skvelý hráč. Oboznámite sa s pojmami ako je pracovná súdržnosť a sociálna súdržnosť a aký je medzi nimi vzťah. Obzvlášť dávame do pozornosti časť tejto kapitoly s názvom tímová súdržnosť v ženskom futbale. Kapitola končí 4 krokmi k budovaniu tímu a tímovej súdržnosti – orientácia, konflikt, štruktúra a výkon.
12.kapitola – Trénovanie: Vytváranie budúcnosti
Záverečná kapitola je vlastne akousi spätnou väzbou pre trénerov. Tréneri sa tu môžu sami ohodnotiť, zistiť aký štýl trénovania používajú a nájdu aj cestu ako sa presunúť od tradičného štýlu k modernému. 12.kapitola obsahuje návod ako tréneri môžu formovať postoje zahrnutím 10 kľúčových stratégií do svojho každodenného štýlu. Gary Player, legendárny golfový šampión vám prezradí 7 zvykov „šťastných“ trénerov. Dozviete sa aj ako formujú sebavedomie v zápase mladí hráči v akadémii FC Sunderland, aké sú 4 významné požiadavky moderného trénovania a veľa ďalších informácií. Ak sa teda chcete stať lepšími trénermi a chcete lepšie porozumieť vašim hráčom nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť prostredníctvom knihy Billa Beswicka – Sústreďme sa na futbal, ktorú si môžete objednať TU.
Mohlo by vás zaujímať:
Sústreďme sa na futbal - Od rozvíjania pozitívneho postoja po dosiahnutie sebakontroly
Ronald Koeman - Cvičenia na rozcvičku